Lockheed Martin wkrótce zbuduje prototyp miniaturowego reaktora fuzji jądrowej

Kategorie: 

Źródło: Lockheed Martin

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin bardzo aktywnie pracuje nad swoim reaktorem fuzyjnym. W przeciwieństwie do innych tego typu projektów, ten reaktor będzie mógł generować ogromną moc i będzie wystarczająco mały, aby można go było umieścić np. na ciężarówce. Firma właśnie uzyskała patent na swój wynalazek.

 

Miniaturowy reaktor fuzyjny Lockheed Martin posiada ogromny potencjał. Wystarczy około 11 kg paliwa składającego się z trytu i deuteru, aby mógł pracować nieprzerwanie przez cały rok i generować moc 100 megawatów. Jeden taki reaktor fuzyjny mógłby z powodzeniem zasilać lotniskowiec, ciężki samolot taki jak Lockheed C-5 Galaxy lub około 80 tysięcy domów. Gdyby udało się go odpowiednio zminiaturyzować, nowa technologia mogłaby znaleźć się również na pokładzie myśliwców, dronów i mniejszych pojazdów lądowych.

Źródło: Lockheed Martin

W 2014 roku Lockheed Martin dokonał przełomu w pracach nad urządzeniem. Już wtedy szacowano, że w 2019 roku uda się zbudować prototyp reaktora fuzji jądrowej, zaś najwcześniej w 2024 roku będzie można rozpocząć jego masową produkcję. Obecnie wiele wskazuje na to, że koncern zbrojeniowy zdoła zrealizować swój cel na czas i już w przyszłym roku zademonstruje funkcjonalny prototyp.

 

Małe reaktory fuzji jądrowej mogłyby odmienić nasz świat, lecz w pierwszej kolejności z dużym prawdopodobieństwem zostaną wykorzystane do celów militarnych. Jednak gdy staną się one dostępne również dla „zwykłych ludzi”, wyobraźmy sobie tylko samochody napędzane takimi reaktorami, które mogłyby jeździć nieprzerwanie przez wiele lat bez konieczności tankowania...

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ksmamona

Nie wierzę...................

Nie wierzę...................... . Jeżeli im się to uda zostaną mocarstwem absolutnym na wieki. To bardzo bezpieczna technologia w przeciwieństwie do rozpadu synteza nie generuje właściwie promieniowania. Ogrom energii z pracującego reaktora syntezy jest ogrooooooomny zaś zapotrzebowanie na paliwo znikome. Problem w tym ,że do tej pory nikomu nie udało się dłużej podtrzymać reakcji i energia dostarczona była wieksza niż odbierana. Poczekamy na francuski ITER i poznamy odpowiedź.

Portret użytkownika inzynier magister

niech szybko wprowadząąten

niech szybko wprowadząąten wynalazek bo już się PiSowcy szykują na wyrzucenie w błoto 75 miliardów złotych na elektrownie atomową ! "Rozstrzygnięcie ws. budowy polskiej elektrowni jądrowej musi nastąpić w tym roku, jeżeli chcemy dotrzymać porozumień z Komisją Europejską - powiedział dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski.Projekt budowy polskiej elektrowni atomowej będzie kontynuowany, wynika to z ważnych porozumień z KE i deklaracji, jakie złożył polski rząd Komisji Europejskiej przed notyfikacją rynku mocy.Tchórzewski, który był gościem konferencji Europower, powiedział dziennikarzom w kuluarach, że projekt polskiej atomówki będzie kontynuowany. 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika ksmamona

Widzę, że jesteś fizykiem

Widzę, że jesteś fizykiem jądrowym. W reaktorze fuzyjnym nie ma czegoś takiego jak złużyte paliwo jest  tylko nowy pierwiastek i pytanie dla Ciebie jaki? Tryt + deuter = ???. Nie potrafisz odpowiedzieć?, proszę nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia.

Portret użytkownika b@ron

wodór ... no ale widzę że z

wodór czy tam hel... no ale widzę że z ciebie lepszy fizyk jądrowy... wyżej napisałaś/eś że fuzja nie generuje promieniowania ... oczywiście sie mylisz, konieczne są ołowiane osłony dla pochłonięcia owego promieniowania, więc to żadne cudo, wdrożenie małych reaktorów do zasilania czego się da, predzej czy później doprowadziłoby do coraz większego skażenia, w wypadkach, awariach itp. owych urządzeń, z tego co słyszałem (ale masz racjęnie jestem fizykiem jądrowym) reaktor fuzyjny i tak zostawia około 1% odpadów w więc mniej niż w przypadku rozpadu ale znowuż przeliczając to na ilość urządzeń jakie produkowały by te odpady mogłoby się okazać, że problem odpadów istniałby nadal... może więc idźmy na układ i jak ja mam się nie wypowiadać na tematy o których nie mam zielonego pojęcia, zrób to samo ...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika romell

Już kiedyś o tym pisałem że

Już kiedyś o tym pisałem że nadchodzi epoka syntezy jądrowej i zamiast budować tradycyjną elektrownie atomową niechaj rząd złoży zamówienie na reaktor syntezy atomowej będziemy wtedy jako jedni z pierwszych do budowy a w między czasie niechaj znajdą lokalizację, bo jak do tej pory dalej niewiedzą gdzie ją posadowić a spólka EJ jest już od kilku lat powołana i jedyne co im dobrze wyszło to dojenie kasy na wypłaty prezesów. Znając życie i polskie realia to tokamaki wejdą do urzytku a oni dalej będą szukać lokalizacji i upierać się przy tradycyjnym atomie.

Portret użytkownika Lommo

Jak już takie urządzenie

Jak już takie urządzenie upowszechni się na rynku cywilnym i będzie powszechnie dostępnym zródłem taniej energi elektrycznej to akurat w Polsce skończy się wielkim pośligiem finansowym i czasowym budowę elektrowni atomowej. Tak jak swego czasu w Polsce państwowa firma muzyczna zbudowała ogromną fabrykę płyt winylowych w momencie kiedy płyty CD już były w użyciu.

Portret użytkownika alojzy

 Skoro LM "bardzo aktywnie

 Skoro LM "bardzo aktywnie pracuje" to pewne są te rzeczy (w różnych kombinacjach i/lub):
a) istnieje prototyp którego plany znają praktycznie wszystkie znaczące państwa
b) potrzebne są pieniądze na coś innego
c) znane są sposoby na to, żeby cenę tych chyba dość pospolitych związków/izotopów kontrolować jak ceny benzyny
d) będzie tak dzika, globalna wojna, że ludzkość wróci na drzewa (o ile zostaną ludzie i drzewa)

Stawiam na a) && d).

Strony

Skomentuj