Lockheed Martin rozpoczyna prace nad nowoczesnym pasażerskim samolotem ponaddźwiękowym

Kategorie: 

Źródło: NASA, Lockheed Martin

Futurystyczny samolot X-59 będzie mógł latać z prędkością ponaddźwiękową nie wytwarzając ogłuszającego hałasu. Samolot pasażerski ma zostać zaprojektowany specjalnie dla komercyjnych linii lotniczych.

Ponaddźwiękowy samolot Concorde został wycofany z produkcji w 2003 roku ze względu na ogromny hałas, który powodował. Samoloty zostały całkowicie wyłączone z użytku w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Obecnie gigant lotniczy Lockheed Martin oficjalnie rozpoczął prace nad nowym projektem samolotu ponaddźwiękowego, który ma nie wytwarzać hałasu. Będzie to możliwe dzięki nowej technologii opracowanej przez NASA.

 

Główny cel to budowa całkowicie nowego modelu cichego samolotu pasażerskiego dla komercyjnych linii lotniczych. Samolot ten ma łączyć najlepsze cechy samolotu Concorde przy zredukowaniu hałasu.

Menager programu, Peter Iosifidis powiedział: „X-59 to kolejny krok zbliżający nas do ulepszenia komercyjnych lotów. Wyjątkowa budowa samolotu zapewni znaczny spadek natężenia hałasu, co pozwoli zrewolucjonizować dotychczasową technologię ponaddźwiękową.”

 

Samolot ma być przygotowany do lotów na wysokości 16 tys. metrów i osiągać prędkość 1500 km/h. Pierwszy lot testowy prototypu ma nastąpić w ciągu najbliższych trzech lat.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Skomentuj