Litewskie media wyłączają opcje komentowania pod artykułami o COVID-19

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Członkowie Stowarzyszenia Mediów Internetowych na Litwie postanowili wyłączyć opcję komentowania artykułów, dotyczących szczepień przeciwko COVID-19. Ten kontrowersyjny krok, ma za cel zwiększenie wskaźnika szczepień w kraju. Pierwszymi spółkami medialnymi, które wdrożyły tę decyzję były Delfi, 15min.lt, Lrytas.lt, Madeinvilnius.lt, ve.lt.

Jak informuje Arnas Marcinkus, szef Stowarzyszenia Mediów Online, decyzja została podjęta w celu uratowania wielu istnień i przynia korzyści Litwie. Mężczyzna tłumaczył, że podobną decyzję, podjęły już firmy medialne w innych krajach europejskich. Najwyraźniej żyjemy już w świecie, w którym ucinanie debaty publicznej, może być uznane za coś dobrego, a wolność słowa stała się niechcianym reliktem przeszłości.

 

Opinię Marcinkusa podziela również Vytautas Benokraitis, dyrektor generalny Delfi. Benokraitis tłumaczy, że pandemia ma wpływ na życie ludzi, biznes i zwykłe interakcje społeczne, a zatem media internetowe nie mogą stać się miejscem rozpowszechniania informacji przeciwko szczepieniom. Pokrywa się to z ostatnią wypowiedzią, Vaidotasa Beniušiusa, redaktora naczelnego 15min.lt. Jego zdaniem wolność słowa jest kluczową wartością w demokracjach, ale nie może być wykorzystywana do rozpowszechniania fałszywych informacji, które mają zły wpływ na społeczeństwo.

Traktowanie obywateli Litwy jak stada owiec, które nie trzyma się wytyczonej przez właściciela drogi, wiąże się z poważnymi zagrożeniami. Oznacza to, że litewscy czytelnicy nie dowiedzą się o zagrożeniach związanych ze szczepieniami mRNA, o których od wielu miesięcy opowiada choćby amerykańskie CDC. Mowa tu chociażby o przypadkach zapalenia mięśnia sercowego, które dotyczą zwłaszcza młodych osób. Taka postawa, może doprowadzić do sytuacji, w której nieświadomi zagrożenia Litwini, zignorują objawy takie jak ból w klatce piersiowej, utrata tchu czy nieregularna praca serca, co może skończyć się dla wielu z nich tragedią.

 

Żaden z litewskich czytelników, nie dowie się również o licznych przypadkach zakrzepów krwi, które niekiedy były nawet śmiertelne w skutkach. Objawy zakrzepicy to chociażby obrzęk i ból nóg, gorączka, ból w klatce piersiowej, niedowład kończyn, zadyszka oraz
zaburzenia mówienia i widzenia. Na łamach czasopisma Nature, omawiano niedawno podejrzenia badaczy, co do przyczyn zachodzenia tego zjawiska. Sugerowano, iż wina leży po stronie procesów produkcyjnych. Obwiniano o to chociażby fragmenty DNA unoszące się w roztworze lub białka w bulionie używanym do hodowli wirusa. Inni uważają, że winowajcą może być sam adenowirus, wykorzystywany w szczepionkach.

Najwyraźniej statystyki wyszczepienia są ważniejsze, niż umożliwienie obywatelom identyfikacji niebezpiecznych skutków ubocznych. W interesie obywateli jest bowiem jak najszybsze zidentyfikowanie, czy ruletka losu nie obdarowała ich "mało prawdopodobnym" niebezpiecznym stanem zapalnym lub skrzepem. Im szybciej udzieli się pomocy osobie, którą dotknął taki negatywny odczyn poszczepienny, tym większa szansa na szybsze i pełne wyzdrowienie.

 

Nie zapominajmy, że podczas gdy szczepionki na bazie adenowirusa, powstawały już od dawna, a ich celem były wirusy HIV i Ebola. Technologia ta, nie była dotąd stosowana na dużych populacjach, więc jej skutki uboczne są niemożliwe do przewidzenia. Najwyraźniej nie przemawia to do wyobraźni litewskich portali, które w imię szerzenia jedynej słusznej linii, odcinają swoich użytkowników, od możliwości dzielenia się takimi faktami. Cenzura nigdy nie rozwiązuje problemów, a jedynie zabrania o nich mówić.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Jack40

A ja jestem za tym by wcale

A ja jestem za tym by wcale nie było komentarzy ,kiedyś owszem były komentarze teraz to albo studentka reklamuje swój biznaz sex albo służby piszą lub trole więc jest tam wiele bzdur pisanych tych właściwych komentarzy jak na lekarstwo ,Gdzie nie wejdę to albo Rosję wychwalają pod niebiosa ,albo zapraszają na seks ,albo małolaty bzdury piszą tak naprawdę te komentarze zaczynają być bezwartościowe .Nawet na YT jak czytam komentarze to widzę ile w nich jadu nienawiści i byle tylko dopiec temu czy tamtemu mało treściwe i często nie na temat byle tylko jątrzyć A wyłączyć to w cholere

Portret użytkownika Max 1983

Wczoraj słyszałem w polsacie

Wczoraj słyszałem w polsacie jakiegoś profesorka który powtarzał że trzeba bardziej przycisnąć niezaszczepionych bo przez nich jest dramat.Jako przykład podał to że np można by było 1 listopada zamknąć cmentarze tylko dla niezaszczepionych.Ku..a jakim trzeba być skurwie... żeby mieć takie pomysły.??Niezaszczepieni nie będą mogli odwiedzić umierającego członka rodziny w szpitalu a potem nawet pójść na jego pogrzeb to marzenie tych drani.To serio już zasługuję na wymierzanie kary śmierci.....ale jest jak jest.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Ja w tamtym roku odwiedziłem

Ja w tamtym roku odwiedziłem cmentarze, specjalnie żeby zagrać nierządnicom na nosie. Niestety oprócz mnie była garstka. Gdyby przed cmentarzami było morze zniczy, i tłum ludzi modlących się czy tam medytujący, to nierządnicom zrobiłoby się gorąco. Ludzie z mojego otoczenia całą frustrację wylewają na mnie, bo coraz gorzej się im powodzi, a ja jestem jakiś "inny". No to wiadomo, że o całe zło obwinia się "innego". A ja mam to w dupie co tylko potęguje napięcie.

Strony

Skomentuj