Liście drzew pomogą w pomiarze zanieczyszczenia powietrza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pracownicy University of Utah wymyślili prosty i tani sposób pomiaru zanieczyszczenia powietrza. W tym celu naukowcy wykorzystali liście drzew.



Autorzy nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie GeoHealth, przeanalizowali liczne artykuły naukowe i stwierdzili, że liście drzew mogą wyłapać cząsteczki, które mogą dostać się do powietrza ze spalin. Cząsteczki te są często zbyt małe, aby je wykryć gołym okiem. Jednak niektóre z nich zawierają wystarczająco dużo żelaza, że ​​wytwarzane przez nie pole magnetyczne można wykryć za pomocą specjalnych instrumentów.

 

W swojej pracy naukowcy postanowili dowiedzieć się, jak obiecujące są liście drzew jako stacje monitorowania jakości powietrza. W tym celu autorzy zebrali igły sosnowe z czterech drzew na kampusie University of Utah. Trzy rośliny znajdowały się przy ruchliwej drodze, ale w różnej odległości od niej. Czwarte drzewo było daleko od drogi. Autorzy pobierali próbki w dwóch lokalizacjach: raz po lecie 2017 r., Gdzie powietrze było relatywnie dobrej jakości, oraz w środku zimy, kiedy jakość powietrza była najgorsza w sezonie.

 

Korzystając z magnetometrów i mikroskopów elektronowych, naukowcy odkryli, że namagnesowanie igieł zebranych zimą było około trzy razy większe niż igieł zebranych latem. Te zimowe igły były znacznie brudniejsze. Naukowcy nieoczekiwanie odkryli również w tych cząsteczkach tytan, wanad i cyrkon, a także inne pierwiastki chemiczne powszechnie występujące w pyle hamulcowym i uwalniane podczas spalania paliw kopalnych.

 

Następnie eksperci wydrukowali w 3D sztuczną gałąź sosny z igłami, aby dokładniej zbadać zjawisko magnetyzacji cząstek na liściach. Teraz naukowcy chcą zainstalować takie sztuczne gałęzie w różnych miejscach w swojej okolicy, próbując monitorować stan powietrza.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj