Liquidy do e-papierosów mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Vaping360/CC BY 2.0

E-papierosy są zwykle przedstawiane jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Jednak bezpieczniejsza nie oznacza, że jest zdrowa. Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wskazują, że stosowane do e-papierosów liquidy uszkadzają komórki naczyń krwionośnych i mogą narażać użytkowników na choroby układu krążenia.

 

Badania zostały przeprowadzone w laboratorium z udziałem komórek śródbłonka, które wyścielają wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych. Naukowcy wystawili komórki na działanie liquidów o sześciu różnych smakach i różnych poziomach nikotyny, oraz krwi, którą pobrano od użytkowników e-papierosów tuż po inhalacji.

 

Okazało się, że hodowane komórki śródbłonka pod wpływem tych czynników stały się mniej żywotne i miały upośledzoną zdolność do tworzenia nowych rurek naczyniowych. Odkryto w nich również znacznie wyższe poziomy molekuł, które uszkadzają DNA i przyczyniają się do śmierci komórek. Uszkodzenia występowały również przy braku obecności nikotyny i różniły się w zależności od smaku liquidu. Co ciekawe, do najniebezpieczniejszych liquidów zaliczono te o smaku cynamonu i mentolu.

Jest to pierwsze badanie, które analizuje wpływ liquidów na ludzkie komórki śródbłonka. Choć niektóre wcześniejsze badania wskazywały, że e-papierosy dostarczają do organizmu mniejsze ilości substancji rakotwórczych niż papierosy konwencjonalne, ich rzeczywisty wpływ na zdrowie naczyń krwionośnych pozostaje niejasny.

 

Pomimo tych niepewności, popularność e-papierosów wzrosła gwałtownie na całym świecie. W wielu krajach wprowadzono zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych, a niektóre nawet zakazały ich sprzedaży. E-papierosy postrzegane są przez niektórych ludzi jako całkowicie bezpieczne dla zdrowia, lecz czy faktycznie są bezpieczniejsze od tradycyjnych papierosów – tego wciąż nie wiadomo. Jeden z autorów powyższego badania, Joseph Wu uważa, że e-papierosy wcale nie są bezpieczniejszą alternatywą i należy ich unikać.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika docent

Idź do sklepu z e-fajkami i

Idź do sklepu z e-fajkami i poproś Twoją "ciecz"!

W sklepie zamiast Coca-cola mówisz "poproszę czarnego diabła"!? Zastanów się co wypisujesz!!!

Jak kupujesz Mercedesa albo inne auto to też zmieniasz nazewnictwo?

 

Portret użytkownika EkrudyDref

Adminie, dlaczego piszesz po

Adminie, dlaczego piszesz po angielsku "liquid" zamiast po polsku "ciecz"? Czy jesteś na usługach tych, którzy tępią język polski, czy uważasz że Polacy lepiej rozumieją słowo liquid?
Coś złego dzieje się w sferze języka polskiego, bo coraz więcej pojawia się anglicyzmów i wkrótce zamiast mówić <ja i ty> zaczniemy używać <me and you>.

--------
Howgh!

Portret użytkownika docent

Na tym forum są super

Na tym forum są super eksperci 

Nie znają podstawowych pojęć, znaczeń słów i oficjalnych używanych w Polsce słów a wypowiadają się. Żenada!!!

Nikt ich nie słucha w realu to piszą po różnych forach głupoty 

Portret użytkownika Medium

Czy ktoś tu wspomniał, że

Czy ktoś tu wspomniał, że papierosy tytoniowe bywa są oferowane z jakimś przyciskiem. Nie wiem, jak świństwo działa, ale wnioskuję, że jest to technologiczne przybliżanie papierosów tytoniowych do e-papierosów, albo próba wprowadzania e-palaczy jako klientów rynku tytoniowego.

Portret użytkownika Illuminat13

Unia Europejska to narazie

Unia Europejska to narazie najlepszy twor na tym swiecie Chyba nikt nie chcialby mieszkac w korei pln rosji czy chinach a moze meksyku brazyli To fakt ze wiekszosc ludzi politykow tam nie pasuje w tym parlamencie ale idea byla dobra

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika JOGIN

NIKTYNA to najmniejszy

NIKTYNA to najmniejszy problem przy paleniu papierosów (wszystkich). Wszyscy tylko o nikotynie mówią. Paliłem ponad 10 lat 1-1,5 paczki dziennie i przerzuciłem się na e-papierosa. Przestałem chorować, lepiej się czuję, ubranie nie śmierdzi dymem i nie muszę co godzine zapalić. Robie sam liquidy i jestem zadowolony. Wcześniej wydawałem 500-600zł miesięcznie teraz 60-70. Nie twierdzę, że palenie e-papierosa jest zdrowe, ale w porównaniu do zwykłego palenia to różnica jest ogromna jeżeli chodzi o zdrowie człowieka.

Portret użytkownika inzynier magister

wciąganie dymu to jest

wciąganie dymu to jest pochodną od demonów bo ludzie nie mają organizmów przystosowanych do wciągania dymu, ale jakieś istoty piekielne to wdychają dym, dlatego potem to przeszło na ludzi to wdychanie dymu ! ludzie naśladują istoty demoniczne, zwłaszcza ci słabi duchowo i nie znający duchowości chrześcijańskiej ! a poza tym żyjemy w cywilizacji demonicznej nakłaniającej do robienia rzeczy demonicznych ! cała inżynieria genetyczna to nauki demonów ! Dlatego tak ważne jest by sięmodlić do Jezusa Miłosiernego ! ale i do Ducha Świętego !

https://youtu.be/sQUxz529VUw

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj