Lipcowe fale upałów spowodowały katastrofalne topnienie Arktyki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com, NSICD/Thomas Mote/University of Georgia, Twitter/Laurie_Garrett

Grenlandia topnieje w zastraszającym tempie. Lipcowe fale upałów spowodowały stopnienie od 197 do 217 miliardów ton lodu. Duńskie instytucje badawcze zgłosiły, że ponad 10 miliardów ton lodu wpadło do oceanu 31 lipca z powodu wysokich temperatur.

National Snow and Ice Data Center poinformował, że po stosunkowo suchej zimie i ciepłej wiośnie na Grenlandii główny moment topnienia miał miejsce między 11 a 20 czerwca. Topnienie na Grenlandii do końca wiosny było znacznie intensywniejsze niż w latach 1981–2010. Ruth Mottram z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego powiedział, że topnienie mas lodu spowodowało globalny wzrost poziomu morza o około pół milimetra.

 

Tegoroczna odwilż została bez wątpienia pobudzona przez falę upałów, które przewinęły się przez półkulę północną, a zwłaszcza Europę. Klimatolodzy podkreślają, że niezwykła pogoda jest objawem zmian klimatu wywołanych przez człowieka.

Wzrost poziomu mórz to nie jedyne zmartwienie. Topnienie lodowców obniża zdolność planety do ochładzania się, ponieważ lód odbija promieniowanie słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Przy mniejszej ilości lodu więcej energii cieplnej jest pochłaniane przez Ziemię i zostaje uwięzione w atmosferze.

 

Chociaż sezonowe topnienie pokrywy lodowej nie jest niczym niezwykłym, poziomy te są oszałamiająco wysokie i zbliżone do rekordowych poziomów z roku 2012, kiedy to kontynent stracił około 250 miliardów ton lodu.

 

Oprócz katastrofalnego topnienia, znaczna część Arktyki zmaga się obecnie z poważnymi pożarami, które również są skutkiem ekstremalnej pogody. Pożary objęły obszary na północ od koła podbiegunowego, w tym Grenlandię, Rosję, Kanadę oraz Alaskę.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Polska nie od dziś STEPOWIEJE

Polska nie od dziś STEPOWIEJE,

co się rozpoczęło za szalejącej po Polsce (kacapskiej) UWolsce i uporczywym DRENOWANIU, PROSTOWANIU, OSUSZANIU wszystkiego co miało wodę dłużej niż 15 miniut....

no i BETONOWANIU, KAFELKOWANIU, KAMIENIOWANIU przestrzeni "wspólnej"

 

Stan jest taki, iż jak nie pada miesiąc czy dłużej to większość rzek da się PRZEJŚĆ SUCHĄ NOGĄ a Wartę na przykład dzięki też kulczykowi "pooglądać" jak rzeki w Afryce po śladzie i tabliczkach iż "tu była", "za Piastów" .

 

Polska leży w takim miejscu, iż większość deszczu przychodzi z kierunku Morza Pólnocnego, o ile oczywiście DOJDZIE

bo na drodze są wszelakie NATO'wskie HAARPY od ustawiania NAWIEWANIA nad Europę SUCHEGO AFRYKAŃSKIEGO ŻARU... by gospodarka brytyjska i ruska kwitła na zgliszczach tej kontynentalnej

są CHEMTRALSY jakie WCHŁANIAJĄ wilgoć w siebie NIE DAJĄĆ jej spaść deszczem a jak juz to "jabłkowym gradem" rujnującym domy

są też i WSIOWE GUPKI jakie jak tylko zobaczą deszczową chmurę na niebie to STRZELAJĄ do niej z ORGONITÓW dziwując się potem, iż mają pola NA WIÓR WYSCHNIĘTE....

 

No bo WSIOWE GUPKI z ORGONITAMI to OSTATNIA LINIA niszczenia Polski i jej PLENNOŚCI, linia lokalna.... NISZCZĄCA DOBROBYT SWÓJ i SĄSIADÓW czystej WSIOWEJ PAZERNOŚCI na dutki......

 

ale za to WSIOWE GUPKI ŁAP PO CUDZE WYCIĄGAĆ NIE ZAPOMNIAŁY

jak tutaj

https://pl.sputniknews.com/polska/2019080510852726-polska-ponosi-straty-liczone-w-milionach-euro/

wciąż drąc mordy o DOPŁATY za WŁASNĄ SZKODNICZĄ działalność (rozpraszanie chmur deszczowych). 

 

 

A FIOLETOWE PLAMY PERMANENTNEJ SUSZY HYDROLOGICZNEJ wciąż i wziąż wesoło powiększają swój zakres.....

(poprzedni wpis)

 

a jak się i źródła PODZIEMNE te tzw STRATEGICZNE SKOŃCZĄ bo są BEZMYŚLNIE UDOSTĘPNIANE zachodnim krwiopijcom za łunijne łapówki na rzecz "sołtystwa" to co pozostanie FRAJERNI ?

 

Lizanie, dla ochłody, (szklanki) wody narysowanej na kartce?

 

bo TAK SIĘ KOŃCZY wszelka PRYWATA

i ta WSIOWA MAŁA i ta duża tzw PŁEMIENNA obecnie zwana PiS.DA+ 

 

znanym i lubianym

PO NAS ZGLISZCZA, PO NAS POTOP BO KORYTA INNYM NIE DAMY

a tym bardziej go NIE ODDAMY POLSKIEMU NARODOWI

Portret użytkownika Groot

ty nie pierdol mi tu o

ty nie pierdol mi tu o psychiatrze tylko zbieraj kasę na arkę, bo poziom morza wzrósł o około pół milimetra. Przy okazji zapytaj się guru swojej sekty dlaczego wybudował swój dom nad brzegiem oceanu, ponoć ma nas zalać. I kto tu kurwa potrzebuje psychiatry?

UNIA MUSI UPAŚĆ.

Portret użytkownika sceptyyk

Powitka  :)  Powiem Ci Groot,

Powitka  :)  Powiem Ci Groot, że cos jest na rzeczy... Lubię sobie posprawdzać mapy pogody, temperatur i takiem tam inne i Rosjanie dobrze prawią... Od początku Czerwca, były dynamiczne przepływy gorących mas powietrza na lini południe-północ. Było wiele dni, w których temperatury w północnej Syberii i na Alasce, przekraczały 30 °C... W poprzednich latach tego nie widziałem. Najpierw w rejonach zwrotnikowych, nagrzało się do okolic 50 °C - Indie, Bliski wschód, Meksyk, południe USA itp, po czym te gorące masy powietrza, zostały gwałtownie wypompowane w oklice koła podbiegunowego... W poprzednich latach, ta dystrybucja odbywała się skośnie lub poziomo, a w tym roku wyglądało to na histeruczne działania planety w celu szybkiego wyrównania temperatur... A może ja już jestem stary i niedowidzę?...  Pozdrówka stary rusofilu  Smile

Portret użytkownika Groot

Witaj rusofobie.

Witaj rusofobie. Biggrin
Od kilku lat zauważyłem u siebie zmianę cyrkulacji powietrza z zachodniej i z wschodniej na północną i południową. Jest albo kurewsko zimno, albo znów kurewsko gorąco. Ostatnie zimy miałem ciepłe, ale lata były cholernie zimne. Dopiero w tym roku mam gorące lato. Również pozdrawiam.

UNIA MUSI UPAŚĆ.

Portret użytkownika sceptyyk

Od kilku lat zauważyłem u

Od kilku lat zauważyłem u siebie zmianę cyrkulacji powietrza z zachodniej i z wschodniej na północną i południową. Jest albo kurewsko zimno, albo znów kurewsko gorąco.

Rewit  :)  Otóż to - w naszym KGW doszliśmy do jednakich obserwacji i odczuć... Hm... Rodzi się pytanie - czy to okolice podbiegunowe są zazimne i chcą się ogrzać, czy okolice pomiędzy zwrotnikowe są zagorące i chcą się schłodzić?... Bardziej przekonuje to drugie, ponieważ ubywa lodu w oklicach podbiegunowych, a przybywa rojonów półpustynnych na kierunkach od Równika. Mamy w naszym KGW wykresik z ost 400 tys lat dla całej planety, ukazujący korelację CO2 i temperatury.                                                                                                                                                                                                                                                                    Co my tu widzimy? CYKLICZNOŚĆ. Dynamiczna CYKLICZNOŚĆ. Rodzi się kolejne pytanie - co powoduje oną cykliczność?... Czy wzrost CO2 pocią za sobą wzrost temperatury, czy odwrotnie?... Ale skąd w minionych tysiącleciach, powstawało nagle tyle CO2?... Bardziej prawdopodobny wydaje się być wpływ kosmosu lub naszego Słoneczka. W każdym razie kolego Groot, my w naszym KGW, pracujemy nad tym, a jeśli wypracujemy w naszym KGW jakieś sensowne wnioski, to opiszemy to w postach lub na  czacie ZnZ    :)  Pozdrówka   :) 

Portret użytkownika Groot

Nie jestem klimatologiem, ale

Nie jestem klimatologiem, ale postawiłbym na Słońce, CO2 jest zbyt mało w ziemskiej atmosferze, aby mialo wpływ na globalne temp. Już bardziej cieplarnianym gazem jest para wodna i ona potrafi podnieść temp. Weżmy przykład z Marsa gdzie w atmosferze jest (niepamiętam dokładnie) coś ponad 95% co2 i nie jest tam zbyt ciepło.
Ja jednak stawiam na Słońce i zmianę kierunków prądów powietrznych, ale pytanie co zmienilo te prądy?

UNIA MUSI UPAŚĆ.

Portret użytkownika sceptyyk

Ja jednak stawiam na Słońce i

Ja jednak stawiam na Słońce i zmianę kierunków prądów powietrznych, ale pytanie co zmienilo te prądy?

Pdobnie. Jak wiemy, w przyrodzie wszystko zmierza do wyrównania. I większa polaryzacja, tym  większa dynamika wyrównania. Chyba tylko ta zwiększona polaryzacja temperatur pomiędzy rejonami   zwrotnikowymi, a rejonami podbiegunowymi, powoduje te dynamiczne przepływy mas powietrza, na liniach południe północ i odwrotnie. Trudno wyszukać inne wytłumaczenie dla wniosków Rosjan. z ost chwili popatrz jakim klinem od południa wdzierają się do nas gorące masy powietrza.                                                                                                               Pogoda długoterminowa. Upał wraca               https://wiadomosci.wp.pl/pogoda-dlugoterminowa-wracaja-upaly-ale-nie-na-dlugo-potem-totalne- ochlodzenie-6410172495362177a

Strony

Skomentuj