Liczne osuwiska w trakcie ostatniego trzęsienia ziemi w Nepalu widziane z perspektywy uczestnika górskiej wspinaczki

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Oto niezwykłe nagranie przedstawiające przebieg trzęsienia ziemi, które nawiedziło 12 maja okolice Mount Everestu. Zjawisko było silnie odczuwalne w całym Nepalu i w okolicy. Zjawisko widziane z perspektywy gór nagrał jeden z ratowników, który próbował dotrzeć do miejscowości, która ucierpiała w poprzednim wielkim trzęsieniu ziemi 25 kwietnia.

 

Nepal został dotknięty dwoma bardzo silnymi trzęsieniami ziemi w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Pierwszy wstrząs o sile 7,8 w skali Richtera spowodował śmierć przynajmniej 8 tysięcy osób, a drugi, nieco słabszy, o sile 7,4 spowodował kolejne 100 ofiar.

Na unikalnym nagraniu widać, że w rejonie górskim podstawowym problemem są liczne osuwiska, które występują licznie w wielu miejscach jednocześnie. Z pewnością spacerowanie po zboczach chwilę po trwającym około 45 sekund wstrząsie, jest porównywalne do stąpania po polu minowym. Tym razem świadkowie tego zdarzenia mieli szczęście i byli w stanie wyjść z tej opresji obronną ręką.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj