Liczby w tajemniczy sposób wpływają na ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Magiczna moc liczb jest uznawana przez wiele osób. Jak wiadomo najpopularniejsza w zakresie od 1 do 10 jest siódemka. Kilka lat temu pewien matematyk, Alex Bellos próbował zweryfikować ten fakt poprzez zebranie danych statystycznych na temat numerologicznych preferencji. Jednocześnie, próbował zrozumieć dlaczego ludzie często wybierają konkretne liczby.

 

Badania odbywały się poprzez internetową ankietę. W sumie wzięło w niej udział ponad 44 000 osób. Bellos zapytał ich między innymi, jaka jest ich ulubiona liczba. Prawie 10 procent z nich wybrało siedem, a 7,5 procent – trzy. W sumie aż 60 procent preferuje numery nieparzyste. Bellos opisał swoje konkluzje w książce. Usiłuje też wyjaśnić popularność siódemki. Naukowiec uważa, że ​​jest ona wyjątkowa wśród liczb jednocyfrowych. Na przykład nie może zostać podwojona i nadal być jednocyfrowa, a jednocześnie nie da się jej podzielić przez dwa lub trzy.

 

Bellos stwierdza również, że wybór numerów wpływa na skojarzenia emocjonalne. Jedynka kojarzyła się respondentom jako "niezależna, silna i odważna", dwójkę nazywali "ostrożną, mądrą, łagodną i przyjemną". Trójka ma symbolizować "luksus i pretensjonalność”, a czwórka "spokój i złośliwość".

Autor badania stwierdza, że ludzie często wybierają numery nieparzyste. Tylko nieliczni zwolennicy okultyzmu wybierają liczby 6, 66, lub 666, ponieważ są one uznawane za "liczby szatana". Potwierdzono, że liczba 13 wzbudza strach u bardzo wielu osób. Gdy uczestnicy badania musieli wybrać między 12 i 13 lub 13 i 14, to było zdecydowanie bardziej prawdopodobne, że większość wybierze liczby 12 lub 14, nawet pomimo niezbyt dużej popularności liczb parzystych.

 

Co do liczby 3 jest ona ulubiona przez wielu ze względów religijnych. Przede wszystkim symbolizuje Trójcę, jako symbol zjednoczenia zasad fizycznych i duchowych. Z kolei Siedem to liczba mądrości, symbol siedmiu elementów wykorzystywany w wielu magicznych i ezoterycznych tradycjach. W starożytnej Grecji siódemkę nazywano "liczbą Apolla", symbolizuje ona przede wszystkim doskonałość. Nie można zapominać, że siedem było też kręgów piekieł.

 

Ulubione numery są bardzo różne, czasami dwucyfrowe, trzycyfrowe, a nawet większe. Często dzieje się tak, że ulubiona liczba ma jakiś związek z ważnymi wydarzeniami w życiu człowieka. Bardzo często są to kombinacje dat urodzenia najbliższych. Wpływ tych numerów na życie ludzi jest często przedmiotem badań poszukiwaczy wiedzy paranaukowej, tym bardziej cieszy, że numerologia doczekała się interesującego opracowania statystycznego.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika YAN

przy założeniu, że jest 10

przy założeniu, że jest 10 cyfr, prawdopodobieństwo wybrania jednej z nich (także 7) jest 10%. czyli że "... Prawie 10 procent..." to PONIŻEJ  prawdopodobieństwa. no i jeśli 7 to, ok, 10%, a 3 to 7,5% to jakaś cyfra musi być bardziej "popularna". czyli to nie 7 jest najczęściej wybierane. autor chyba zakończył przygodę z matematyką w podstawówce, bo prawdopodobieństwo jest (było) w liceum, które, ja, chyba niepotrzebnie, ukończyłem.

Portret użytkownika tomasz26

myśli ludzkie są zapisywane w

myśli ludzkie są zapisywane w postaci liczb i odwrotnie za pomocą liczb można modelować myśli ludzkie  dźwięk to liczby wszystko w wokoło to matrixowe  modelowanie ktoś sobie wymyślił fajna grę w materię gdzie gracze mogą wejść do niej na jednakowych zasadach  bez pamięci i żeby wszystko grało wymyśli też liczby ponomerowal graczy i całą wirtualno materialną scenografię a wyjść z niej można tylko poprzez tzw zbawienie i konia z rzędem kto to potrafi

Portret użytkownika Qki

"Kto przeliczy liczbe bestii,

"Kto przeliczy liczbe bestii, otrzyma liczbe czlowieka".

666 -> 6+6+6=18 -> 1+8=9

1×9=9
2×9=18 -> 1+8=9
3×9=27 -> 2+7=9
4×9=36 -> 3+6=9
5×9=45 -> 4+5=9...
...12x9=108 -> 10+8=18 -> 1+8=9 (1+8=9)
13x9=117 -> 11+7=18 -> 1+8=9 (1+17=18 -> 1+8=9)
14x9=126 -> 12+6=18 -> 1+8=9 (1+26=27 -> 2+7=9)...

Portret użytkownika Wizard

Liczby wpływają na ludzi

Liczby wpływają na ludzi niekoniecznie w tajemniczy sposób, bo przecież już przy narodzinach jesteśmy naznaczeni datą urodzin, a tym samym zostajemy podporządkowani do cyfry numerologicznej. W dalszym życiu magia liczb towarzyszy nam aż do śmierci, i tu też kombinacja cyfr w dacie.

Strony

Skomentuj