Liczba widocznych gwiazd na niebie może zmniejszyć się 2,5-krotnie w ciągu najbliższych 18 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z NOIRLab NSF w ramach programu Globe at Night stwierdzili, że zanieczyszczenie światłem, które pozbawiło około 30% ludzi na całym świecie możliwości obserwacji gwiazd w nocy, rośnie o około 7-10% rocznie. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science.

 

 

Specjaliści zbierają dane dotyczące widoczności gwiazd od 2011 roku. Każdy może przesyłać obserwacje za pośrednictwem aplikacji internetowej Globe at Night. Naukowcy przeanalizowali ponad 50 tysięcy obserwacji, które zostały zebrane w latach 2011-2022 w Europie i Ameryce Północnej. Po wykluczeniu czynników, które mogą wpływać na widoczność (zachmurzenie i światło księżyca), naukowcy odkryli, że jasność nocnego nieba wzrosła o 9,6% rocznie w ciągu ostatniej dekady. To znacznie więcej niż globalny wzrost jasności powierzchni, który wynosił około 2% rocznie.

 

Przy takim tempie zmian dziecko urodzone w miejscu, w którym widocznych jest 250 gwiazd, do 18 roku życia będzie w stanie zobaczyć tylko około 100.

Zmiana jasności nieba w czasie nie była wcześniej mierzona w skali globalnej. Chociaż można to zmierzyć za pomocą satelitów, jedyne nowoczesne czujniki, które monitorują całą Ziemię, nie mają wystarczającej dokładności ani czułości. Co więcej, sztuczna jasność, zgodnie z danymi satelitarnymi, nieco spadła zarówno w Europie, jak iw Ameryce Północnej.

 

Zanieczyszczenie światłem jest dobrze znanym problemem, który ma wiele zgubnych konsekwencji nie tylko dla praktyki astronomicznej. Zaburza również zegar biologiczny i prowadzi do utraty dziedzictwa kulturowego. Ludzie na przestrzeni dziejów mieli dostęp do obserwacji rozgwieżdżonego nieba, co znajduje odzwierciedlenie w mitach i budowlach tworzonych na wzór ciał niebieskich. Wyniki naukowców pokazały możliwość wykorzystania w analizie „nauk obywatelskich”, czyli wykorzystania danych zebranych przez zwykłych ludzi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jako przeciwnik przeciwny

Jako przeciwnik przeciwny przeciwnościom Protestuję ! Przeciwko zawsze a nawet ZA !!! Też i zanieczyszczeniem świata światłem, gwiazd czystych ! Niech mi tak w tym Grtehhha i policjjja pomoże. Tyle w temacie na temat. No to znowu wstrząsających informacji.

Portret użytkownika inzynier magister

naukowcy to są zazwyczaj

naukowcy to są zazwyczaj materialiści którzy nie mieli doświadczeń duchowych dlatego ciągle tłumaczą wszechświat na sposób marksistowski materialnie ! a jak się okazuje chrzecijanie doświadczają świata ducha i duchów oraz wierzą w Boga Jahve który wszystko stworzyl ale stworzył inne wymiary, czyli światy duchowe !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika spokoluz

W boga o imieniu jahve wierzą

W boga o imieniu jahve wierzą jehowi a nie chrześcijanie - wysypałeś się , jesteś jehową. Widzisz wystarczy nie pytać ale słuchać i oni się sami objawią - taki cytat jest w biblii aby wyłuskać plewy od ziaren.

Zrobiłem sobie screen z tego ważnego twojego materiału aby w przyszłości go wkleić i uwiarygodnić kim jesteś - wiem , mam dodatkowy minus niezlaeżnie co napiszę ale warto Smile

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika SralaLala

Przecież wszyscy już wiedzą

Przecież wszyscy już wiedzą od dawna że jak się patrzysz na gwiazdy to tak na prawdę patrzysz się na hologram bo jak wytłumaczyć bezchmurne niebo w lecie które nie ma ani jednej gwiazdy ? Przez całe życie sie zastanawiam i tylko jedno mi przychodzi do głowy a mianowicie Hologram nieba.

Portret użytkownika r.abin

No tak - w wyniku

No tak - w wyniku "oczyszczania powietrza" ze smogu i SO2, uzyskaliśmy - zanieczyszczenie atmosfery (o dalsze 10%). I to w momencie, gdy (prywatna firma) strzela w kosmos (zgodnie z planem BG) - siarką, wspomagając erupcje wulkanów. Pomimo starań (siły nieczystej - stymulującej ocieplenie), od 2016 roku - oziębia się. Dysponuję przetworzonymi danymi satelitarnymi NASA

Skomentuj