Liczba trzęsień ziemi o sile powyżej 7 stopni podwoiła się w 2014 roku

Kategorie: 

Źródło: USGS

W pierwszym kwartale tego roku było dwa razy więcej silnych wstrząsów sejsmicznych niż średnio i to licząc aż od 1979 roku. Każdy chyba jest w stanie dostrzec, że w tym roku zdecydowanie wzrosła ilość silnych trzęsień ziemi. Nie jest to tylko wrażenie, ale i fakt potwierdzony między innymi przez amerykański instytut USGS. Dlaczego jednak tak się dzieje?

 

Doświadczamy obecnie okresu, który już teraz jest określany jako rekordowy pod względem aktywności sejsmicznej. Specjaliści z USGS są zaskoczeni tym co widzą. Eksperci tacy jak Tom Parsons i Eric Geist z tego instytutu, oświadczyli, że jakkolwiek rośnie ilość wstrząsów to nie ma dowodów wskazujących na to, że jest to skutkiem jakichś procesów makro i podejrzewają oni, że jest to zwykła przypadkowa zmienność.

 

Uczeni spodziewali się odnaleźć dowody na powiązanie silniejszych wstrząsów z innymi, które wedle ich teorii miałyby być w ten sposób wyzwalane. Wcześniej ustalono, że fale sejsmiczne są w stanie przenikać na duże odległości i powodować wstrząsy w zupełnie nieoczekiwanych miejscach na świecie.

 

Naukowcy przyznają jednak, że nie udało im się odnaleźć dowodów na powiązanie trzęsień ziemi. Głównie dlatego skłaniają się oni do teorii, że to co teraz obserwujemy to raczej wysyp niezwiązanych ze sobą zjawisk sejsmicznych niż konsekwencje wzajemnego wpływu na siebie fal sejsmicznych.

 

Wskaźnik średniej ilości dużych trzęsień ziemi, czyli o magnitudzie większej niż 7 stopni wynosił około 10% rocznie od 1979 r., Dynamika tych procesów wzrosła do 12,5% rocznie, począwszy od 1992 r., a następnie do 16,7% rocznie począwszy od roku 2010. To o 65 % więcej w porównaniu do tempa z 1979 r. Teraz ten wskaźnik jeszcze wzrośnie po pierwszych trzech miesiącach 2014 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JachuCzerwony

Biblia mówi o nasileniu się

Biblia mówi o nasileniu się trzesien ziemi oraz innych kataklizmów. Czyzby to był juz ten moment? całkiem mozliwe http://www.chrystusowy.pl/i112,Proroctwo-dotyczace-konca-swiata,Emanuel-Minos.html
Takie zdanie mi się przypomniało: "Mienią się mądrymi a stali się głupi" Już nie chodzi mi tyle co o polityków ktorzy prawie na niczym sie nieznaja a uchwalają ważne ustawy, ale o współczesnych lekarzy którzy leczą ludzi przy pomocy .... heomeopatii. To jest normalnie nie do pomyslenia by czlowiek który tak cięzkie studia zrobił leczył ludzi w ten sposób, ten swiat normalnie na nogach staje a tak mało ludzi to zauważa....

Portret użytkownika Vulcano

A nie ma nic o wzroście

A nie ma nic o wzroście aktywności wulkanów!
Moim zdaniem zarówno wzrost ilości oraz energii trzęsień ziemi, jak również wzrost ilości i wzmożenie aktywności wulkanów ma podłoże w skali makro. Jak się spojrzy na mapę Ziemi, to można dostrzec, że miejsca trzęsień ziemi pokrywają się z aktywnością wulkanów. Jednym słowem coś spowodowało, że na całej Ziemi płyty tektoniczne dużo bardziej aktywnie przesuwają się względem siebie niż zazwyczaj.
Możliwe czynniki:
- postępujące osłabienie pola magnetycznego Ziemi
- topnienie lodowców, przez co zmienia się rozkład masy na Ziemi
- możliwy czynnik kosmiczny np. oddziaływanie grawitacyjne pobliskiej ciemnej materii
Nie zdziwię się, jak okaże się, że w ostatnich satelitarnych badaniach radarowych powierzchni Ziemi, stwierdzi się, że niektóre rejony obniżyły się, a inne wzniosły, oraz przesunęły się względem siebie.
 
P.S.
Dziwne jest też to, że w ostatnich kilku latach, a zwłaszcza w przeciągu ostatniego roku wzrosła ilość spadających na powierzchnię Ziemi meteorów. Może to wskazywać na czynnik kosmiczny.

Portret użytkownika lilka

do admina  tekst typu

do admina 
tekst typu blablabla i nic ponadto
nie wiadoma w jakiej skali siła trzesień podana ( Richtera czy Marcellego)
więcej ale o ile?-tzn:
ile było trzęsień w okresie kontrolnym/poczatkowym a ile mamy teraz?
z kąd wiadomo że w  czasie do którego sie odnosimy policzonow wszystkie trzęsienia o określonej sile i właściwie ceniono tą siłę?
to tak na początek takie minimum żetelnosci, którego należało by oczekiwać od autora tego typu tekstu

Portret użytkownika Ogo Pogo

...2051 kilkanascie  miesięcy

...2051 kilkanascie  miesięcy po katastrofie planetarnej.Ocalała grupka stoi na brzegu oceanu obserwując wielki pływajacy obiekt ,który kieruje się w ich stronę.Przybił do brzegu.Ogromny stalowy kolos.Opuszczono wielki trap,po którym zaczęli schodzic królowie ,książęta,prezydenci,bankierzy...a wszyscy z rodzinami.Jakaż radość zapanowała wśród garstki ocalonych, przywitali ekselencje .Wystawili na stoły pomidory,ogórki,banany i resztę wszystkiego co ponownie udało im się wyhodować.Goście rownież nie ukrywali radości.Po raz pierwszy na lądzie od tak długiego czasu,świeże warzywa i owoce,odrobina świeżego mięsa.Wśród gości radość i aktywność najbardziej przejawiał nie jaki Baron Redshit.Wyniósł na brzeg wiele kufrów które ustawił na dwóch stosach.Zwrócił się on do ocalałych -kufry z pierwszego stosu są napełnione pieniędzmi,za które chcę kupić od was wszystko co wyprodukowaliście.Na drugim stosie są kufry ze złotem,które są zabezpieczeniem moich pieniędzy.No tak -rzekł nieśmiało jeden z ocalonych-ale jak wszystko sprzedamy to nic nam nie zostanie na nasze potrzeby?Bedziecie mieli pieniądze-odparł Redshit-za,które kupicie u mnie to co wam bedzie potrzebne.Ja tylko ustalę cenę z uwzględnieniem kosztów przechowania towaru.A jak nam braknie pieniędzy?-zapytali ocaleni.Nie martwcie się ja pieniędzy mam dość mam jeszcze skrzynie pełne pieniędzy na statku i maszynę do ich produkcji.Ulżę wam i jak wam braknie pożyczę.Dogadamy się ,na pewno.Radość zapanowała wśród ocalałych.Padło wszakże jeszcze tylko jedno pytanie-A skąd wiedzieliście ,że nastąpi katastrofa i że będzie wam potrzebny taki olbrzymi pływający statek.Zamyślił się na chwilę Redshit, baron zresztą-Bóg nam objawił wszystko-odparł.I tak fikcja stała się cialem.Rozpoczął się po raz kolejny rozwój nowej cywilizacji , której początek dali ocaleni z Arki Redshita,którego uprzedził Pan Bóg w swojej łaskawości.

Portret użytkownika rpa3

Bardzo dokładnie sprawdzają

Bardzo dokładnie sprawdzają się słowa Jezusa Chrystusa z I wieku, zapisane w Mateusza 24 rozdziale.
3  A gdy siedział na Górze Oliwnej, podeszli do niego na osobności uczniowie, mówiąc: „Powiedz nam: Kiedy to nastąpi i co będzie znakiem twojej obecności oraz zakończenia systemu rzeczy?” 4  A Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: „Baczcie, żeby was nikt nie wprowadził w błąd; 5  bo wielu przyjdzie, powołując się na moje imię i mówiąc: ‚Ja jestem Chrystusem’; i w błąd wprowadzą wielu. 6  Będziecie słyszeć o wojnach, a także wieści wojenne; baczcie, żebyście się nie przerazili. Bo to musi nastąpić, ale to jeszcze nie koniec. 7  „Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim. 8  Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.

Portret użytkownika Jaro

Bo litosfera może się nagle

Bo litosfera może się nagle 'ślizgnąć' na 'jądrze' cokolwiek tym pojęciem okreslimy; vide teoria Hapgood'a. Śladów jest dużo, chocby inwesja warsw wg. Pattona. Najlepiej sobie o tym poczytać na stronce uLeszka.uprowadzenia.cba - wszystko w jednym miejscu. Pozdrawiam

Portret użytkownika Michaleddon

Mysle ze "naukofcy",

Mysle ze "naukofcy", niektorzy przynajmniej, mysle o thc pracujacych nad tajnymi projektami na zlecenie i dla niektorych rzadow doskonale wiedza dlaczego i co sie dzieje. Takie publiczne dywagacje pseudonaukowe sa przeznaczone dla gawiedzi zebysmy sie nie zastanawiali i nie analizowali takich danych i spali spokojnie do samego konca. wzrost jest w kazdej dziedzinie aktywnosci naszej planety i bedzie dalej sie rozwijal. Ziemia jest w przede dniu poteznych zmian geologicznych a my mamy sie tym nie interesowac aby sie przypadkiem zanadto dobrze do nich nie przygotowac. 

Jeszcze dzien najwyzej dwa wszystko sie odmieni i zrozumiesz ile jest szczęścia tu na Ziemi...

Portret użytkownika greani11

masz racje jak i reiszta co

masz racje jak i reiszta co tak twierdzi sami odwracaja uwage innymi pierdolami by miec wiecej czasu na pruby tego co kiedys nazwiemy nowa bronia lub tez znowu wcisna jakies zielone ludki na nastepne 50 lat dopoki ludzie suie nei obudza i nie stwierdza ze jest to tylko jeden wielki kit hehe

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Strony

Skomentuj