Leki na nadciśnienie mogą zawierać substancje rakotwórcze

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Firma Torrent Pharmaceuticals wycofała z obiegu leki na ciśnienie, które mogły zostać skażone rakotwórczymi substancjami. W zeszłym roku amerykańskie organy regulacyjne po raz pierwszy zaalarmowały, że tabletki regulujące prawidłową pracę serca, mogą zawierać potencjalnie śmiertelne związki chemiczne.

Torrent Pharmaceuticals ogłosiło, że wycofuje ze sprzedaży 5 partii leków, stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, po tym, jak w tabletkach odkryto środek chemiczny o nazwie NMBA. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) twierdzi, że skażenia mogą być wynikiem reakcji chemicznych, które zachodzą w procesie produkcji lub ponownego użycia materiałów, takich jak np. rozpuszczalniki. 

 

Ogólnie rzecz biorąc, Torrent Pharmaceuticals od lata 2018 roku wycofało już ponad 300 partii tabletek na ciśnienie krwi. Należy zaznaczyć, że jest to zaledwie jeden z tuzina producentów, którzy zdecydowali się na taki krok. Wszystkie przypadki łączy jeden wspólny element – wycofane z obiegu tabletki zawierały substancje, pochodzące od dostawców z Chin i Indii. Eksperci sugerują, że FDA powinna wymóc, aby każdy producent zmagający się ze skażeniami leków, wstrzymał pracę w fabrykach do czasu, aż problemy zostaną ostatecznie rozwiązane.

Podobne dylematy aż 12 producentów na przestrzeni ostatnich miesięcy jednoznacznie sugerują, że mamy do czynienia z problemem systemowym, a nie z odosobnionym, jednostkowym przypadkiem. Rzecznik FDA uspokoił pacjentów, że agencja zidentyfikowała wiele alternatywnych lekarstw na nadciśnienie, które można przyjmować bez ryzyka o własne zdrowie:

W oparciu o nasze bieżące oceny, w tym badania laboratoryjne, agencja zidentyfikowała 43 leki na ciśnienie krwi, które zostały określone jako niezawierające żadnych zanieczyszczeń nitrozoaminowych. Producenci, którzy zostali przez nas zidentyfikowani jako bezpieczni, zwiększą wysiłki, aby upewnić się, że na rynku nie zabraknie potrzebnych medykamentów. 

FDA wezwała pacjentów, dotychczas przyjmujących wycofane lekarstwa, do skonsultowania się z lekarzami, którzy wskażą im alternatywną formę leczenia do czasu rozwiązania wszystkich problemów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika maniek II

...medium - dzioluszko!

...medium - dzioluszko!

kiedys moja pani dochtorka zmierzyla mi cisnieni - aparatem za 50 zlociszow i mialem 156/240pare - patrze na nia i mowie -  po tej stronie tez sa kobiety?...ni zalapla - wiec powiedzialem- wierzy pani,ze ja zyje?...

w internecie rzeczy - 3-4-5-G mozna sterowac centralnie - oraz kazdy cisnieniomierz ma program systematycznie podnoszacy cisnieni!...zapytalem - kto kalibruje te ustrojstwa - nikt - po jakim czasie kupuje sie nowe - stare wyrzuca!

Dla chcacego - kalibracja trwa ok 5-6 min!...tylko w/g jakich wzorcow?

Mam pompke ze sluchawka i to jest dla mnie miarodajne!...poza tym Twoje prawidlowe cisnienie to 100 + wiek!!...natury nie oszukasz!..,.a UNE obnizyli standarty "cisnienia" - liczac na frajerow!

czosnek - wrotycz i glog - i jestes wyleczony!!

Mysl - to nie boli!..

Skomentuj