Lekarze sugerują związek między Covid-19 a nagłym rozwojem cukrzycy insulinozależnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wykazały, że diabetycy są zagrożeni koronawirusem, to znaczy są szczególnie podatni na zakażenie nim i ciężki przebieg Covid-19. Jednak ostatnio rośnie liczba badań sugerujących, że cukrzyca nie tylko sprawia, że ludzie są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem, ale także sam wirus jest zdolny do wywołania tej choroby.

 

Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Schleswig - Holstein, znajdującego się w niemieckim mieście Kilonii, opowiedzieli o jednym przypadku ze swojej praktyki. Dziewiętnastoletni miejscowy Finn Gnadt pod koniec kwietnia, po poddaniu się testowi na przeciwciała, dowiedział się, że prawdopodobnie w marcu miał bezobjawowe Covid-19. Młody człowiek był pewien, że zaraził się infekcją, ale na początku kwietnia zaczął szybko się męczyć, był ciągle spragniony (polidypsja), często chodził do toalety (wielomocz, zwiększona ilość oddawanego moczu) i tracił na wadze. W rezultacie 5 maja br. trafił do szpitala i zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 1 - chorobę autoimmunologiczną układu hormonalnego.

 

U osób z cukrzycą typu 1 komórki odpornościowe organizmu zaczynają niszczyć w trzustce komórki β, które są odpowiedzialne za produkcję hormonu insuliny. Często dzieje się to nagle. W opisywanym przypadku, zdaniem lekarzy, SARS-CoV-2 zaczął niszczyć komórki β dziewiętnastoletniego pacjenta, ponieważ w jego krwi nie wykryto autoprzeciwciał, które zwykle uszkadzają wysepki Langerhansa w ogonie trzustki (tam koncentrują się komórki β).

 

W związku z tym lekarze dochodzą do wniosku, że Finn Gnadt z Kilonii ma bezpośrednie uszkodzenie cytolityczne komórek β z powodu zakażenia SARS-CoV-2, które doprowadziło do cukrzycy insulinozależnej bez oczywistej klasycznej patologii autoimmunologicznej.

„SARS-CoV-2 wnika do ludzkich komórek poprzez enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2), transbłonową glikoproteinę o aktywności proteolitycznej, którą można również znaleźć w komórkach β trzustki. Sugeruje to, że SARS-CoV-2 może zmieniać funkcję komórek β trzustki i upośledzać wydzielanie insuliny. Kilka niedawno opublikowanych badań wskazuje na związek między Covid-19 a cukrzycą. Na przykład ostrą hiperglikemię obserwowano u dużej liczby zakażonych osób, niezależnie od historii cukrzycy. Z kolei naukowcy z Azji opisali pacjentów z ostrą cukrzycową kwasicą ketonową (DKA) związaną z Covid-19. Ponadto w czasie pandemii zaobserwowano znaczny wzrost liczby przypadków DKA wśród niemieckich dzieci i młodzieży. Wszystko to sugeruje związek między koronawirusem a nowo powstałą cukrzycą typu 1”- czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Metabolism.

Jednak niektórzy eksperci wzywają do ostrożności przy takich odkryciach.

„Musimy monitorować wskaźniki cukrzycy u osób, które chorowały na Covid-19 i określić, czy ich wzrost jest wyższy niż oczekiwano” - powiedział wcześniej Navid Sattar z University of Glasgow.

„Aby ustalić związek między SARS-CoV-2 a rozwojem cukrzycy insulinozależnej, potrzebne są bardziej wiarygodne dowody, dobrze zaprojektowane epidemiologiczne badania kohortowe i eksperymenty, aby ustalić związek między SARS-CoV-2 a rozwojem cukrzycy insulino zależnej” – twierdzi Abd Tahrani z University of Birmingham.

O ograniczeniach tego badania informują również lekarze z Kilonii: „Wiemy, że głównym ograniczeniem jest brak związku przyczynowego między SARS-CoV-2 a cukrzycą insulinozależną. Potrzebne są dalsze badania, aby zbadać bezpośredni wpływ cytotoksyczny nowego koronawirusa na komórki wysepek Langerhansa. (…) Szczegółowe badanie pacjentów, u których wystąpił niedobór komórek beta i cukrzyca insulinozależna po zakażeniu SARS-CoV-2, może dostarczyć nowych informacji na temat dotychczas nieznanej roli ACE2 w funkcjonowaniu komórek beta ”- zauważyli.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika S

Straszne czasy nastały.

Straszne czasy nastały. Jeszcze niedawno ludzie jeździli na jednorożcach, żyli wiecznie, nikt nie chorował i wszystko było pięknie. Aż tu nagle straszny wirus Grypa-19 się pojawił i nałukofcy codziennie odkrywają mnóstwo nieistniejących wcześniej chorób i alergii, a ludzie zaczęli umierać. I wszystko przez jednego nietoperza. Straszne... Na szczęście jeden zatroskany o ludzkość filantrop obiecał nam pierwszą w historii świata szczepionkę, która LECZY.

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Takitam

Te "sugestie lekarzy" mają za

Te "sugestie lekarzy" mają za zadanie odwrócenie uwagi od prawdziwych przyczyn tego schorzenia. Covid 19 teraz będzie wygodnym winowajcą wszystkich zaniedbań profilaktyki która umarła jako pierwsza. A tak nawiasem mówiąc to potężny wzrost przypadków cukrzycy typu pierwszego pojawił się daleko wcześniej, kiedy "pandemia" jeszcze nikomu się nawet nie śniła. Wygodna ta pandemia... 

 

Skomentuj