Lekarze nauczyli się przewidywać rychłą śmierć pacjenta na podstawie wzroku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli nowy wskaźnik ryzyka przedwczesnej śmierci pacjentów z niewydolnością serca. Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie ESC Heart Failure, może na to wskazywać wielkość źrenicy.

 

Lekarze obserwowali grupę 870 osób, które później podzielono na pacjentów z dużymi i małymi źrenicami. Potem byli obserwowani przez następne dwa lata. Jak się okazało, osoby z niewydolnością serca i z małymi źrenicami umierały dwukrotnie częściej niż osoby z większymi źrenicami. Ponadto prawie 50% osób prawdopodobnie ponownie trafiło do szpitala, podczas gdy pacjenci z dużymi źrenicami wracali w 28% przypadków.

„Obserwacje pokazały, że pomiar powierzchni źrenicy może być nową nieinwazyjną metodą oceny stanu pacjentów z niewydolnością serca” - wynika z wniosków naukowców.

Lekarze przypominają, że badanie źrenic jest już aktywnie wykorzystywane w diagnostyce stanu pacjentów z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, cukrzycą i innymi. Zwraca się uwagę, że poszukiwanie wiarygodnych, nieinwazyjnych metod określania zagrożeń dla zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań dla dzisiejszych lekarzy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika IrydologKrk

Ja na podstawie oka mogę

Ja na podstawie oka mogę klientowi całe jego życie opowiedzieć. Tylko dla przykładu: małolata na zdjęciu poglądowym powyżej ma nerwice wegetatywną w pierwszej fazie i niedoczynność chormonalną jajników (lekką). Zbyt gęstą krew (z tendencją do zapaleń odjelitowych). Lubi też węglowodany i ma za malo ruchu.

Portret użytkownika Dobreto

Czyli teraz wizyta u lekarza

Czyli teraz wizyta u lekarza moze byc przez skype? Spojrzy Ci w oczy i powie dokladnie jakie leki, z jakiej apteki, e recepta, i tak dalej. Moglby odrazu dodawac do oferty rzeczy niezbedne, typu jaka trumna, garnitur, miejsce tez zorganizujemy.

Dzisiaj zaufanie do lekarzy zbliza sie do znaku zapytania. Jest niewielu ktorzy chca pomagac i to czynia. Przyklad, Dr Rashid Buttar. Aktualnie banowany na youtube, fb, i innych portalach, za wypowiedzi o covid, szczepionkach, przekupionych i kompromitujacych siebie i swoja wiedze lekarzach, 5g itd. Dla zainteresowanych, polecam google Smile

 

pozdrawiam, nie kupuje tego, ale na oko to i ja jestem lekarzem

Skomentuj