Lek na zaćmę może zastąpić operację

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy nazywają wstępne wyniki badań przedklinicznych rewolucyjnymi. Specjaliści odnotowali znaczne przywrócenie funkcji soczewki, którą do tej pory można było zastąpić nową jedynie chirurgicznie. Ta metoda może pomóc milionom ludzi odzyskać wzrok i uniknąć operacji.

 

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ponad 90 milionów ludzi żyje z zaćmą. Wszyscy przechodzą operację wymiany soczewek, aby zachować wzrok.

 

Brytyjscy naukowcy z Anglia Ruskin University zaproponowali alternatywną metodę leczenia - związek oksysterolowy VP1-001. Oksysterole są pochodnymi cholesterolu, wyjaśniają naukowcy. Przy zaćmie dochodzi do zmętnienia soczewki, co jest spowodowane dezorganizacją białek. Eksperymenty wykazały, że VP1-001 przywraca tę nierównowagę.

 

Eksperymenty wykazały, że u myszy po leczeniu zmętnienie soczewki zmniejszyło się w 46% przypadków. Pozytywne zmiany nie we wszystkich przypadkach zaszły, więc terapia prawdopodobnie nie stanie się uniwersalna. Przynajmniej dopóki naukowcy nie odkryją wszystkich mechanizmów, które wpływają na przywrócenie funkcji soczewki. Tymczasem autorzy nazywają wyniki rewolucyjnymi i mają nadzieję, że w przyszłości uda im się zmienić dotychczasowe podejście do leczenia zaćmy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj