Lek na stwardnienie rozsiane wykazuje podwójną skuteczność w przypadku zakażenia SARS-CoV-2

Kategorie: 

Źródło: tg

Lek działa dwojako, tj. blokuje replikację koronawirusa, jednocześnie hamując nadmierną odpowiedź immunologiczną na wirusa, co prowadzi do stanu zapalnego. Lek został już zatwierdzony dla ludzi, więc naukowcy mają nadzieję wkrótce rozpocząć badania kliniczne.

 

Testowanie leków już zatwierdzonych dla ludzi pozostaje najbardziej poszukiwaną strategią znajdowania leków przeciwko COVID-19 podczas pandemii. Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii wykazali, że lek fumaran dimetylu, zatwierdzony dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, hamuje replikację SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach. Naukowcy są bardzo optymistyczni co do uzyskania podobnych wyników u innych osób, chociaż są to pierwsze wyniki przedkliniczne.

 

Innym ważnym wynikiem badania fumaranu demetylu jest jego działanie przeciwzapalne.Lek zwalcza nadmierną reakcję wywołaną przez SARS-CoV-2, który pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu COVID-19 - podkreślają autorzy projektu.

„Wyniki te oznaczają, że wpływ fumaranu dimetylu można przetestować na pacjentach z COVID-19 tu i teraz” - podsumowali naukowcy.

Jednak konkretne daty rozpoczęcia badań pilotażowych nie zostały jeszcze określone.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj