Lek na cukrzycę trzykrotnie zmniejsza śmiertelność z powodu COVID-19

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Efekt zażywania leku utrzymywał się pomimo wieku, płci, otyłości, nadciśnienia i różnych ciężkich chorób przewlekłych. Kiedy naukowcy porównali wyniki z przyjęciem innego popularnego leku przeciwcukrzycowego, okazało się, że nie wpłynęło to w żaden sposób na ryzyko zgonu.

 

Pacjenci z cukrzycą są narażeni na zwiększone ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Na przykład w nowym badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców, którzy obserwowali ponad 25 tys. pacjentów z COVID-19, 67% zmarłych miało cukrzycę.

 

Eksperci chcieli się dowiedzieć, czy leki przeciwcukrzycowe wpływają na śmiertelność z powodu zakażenia koronawirusem. Do oceny wybrali dwa najczęściej stosowane leki, tj. metforminę i insulinę. Odkrycia zespołu zostały opublikowane na stronie University of Alabama w Birmingham.

 

Ogólny współczynnik umieralności w próbie 25 236 osób wyniósł 11%, z czego 93% stanowiły osoby w wieku powyżej 50 lat. Zwiększone ryzyko śmiertelności występowało najczęściej u mężczyzn z wysokim ciśnieniem krwi i / lub z cukrzycą.

 

Obserwacje wykazały, że przyjmowanie metforminy przed rozpoznaniem COVID-19 wiązało się z trzykrotnym zmniejszeniem śmiertelności wśród diabetyków. Co najważniejsze, efekt utrzymywał się pomimo wieku, płci, otyłości, nadciśnienia, przewlekłej choroby nerek i niewydolności serca. Kiedy naukowcy oceniali wpływ spożycia insuliny na zmniejszenie śmiertelności, nie znaleźli żadnych pozytywnych zmian.

„Cukrzyca jest niezależnym czynnikiem ryzyka śmiertelności z powodu COVID-19, ale metformina znacznie ją zmniejsza” - powiedział autor badania Anat Shalev. Dodał, że wyniki badań potwierdzają również wcześniejsze obserwacje innych naukowców z Chin i Francji.

Tymczasem naukowcy nie potrafią jeszcze wyjaśnić mechanizmu ochronnego działania metforminy w COVID-19. Prawdopodobnie efekt wynika z działania przeciwzapalnego i przeciwzakrzepowego. Dalsze badania dokładnie to ustalą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Wiertara

jesli nie ma covida to jak

jesli nie ma covida to jak moze jakis lek go zwalczac??? przeciez to jest jakas dezinformacja .pewnie to jest jakas trucizna jak amantadyna ktora kaza brac. oczywiscie w malej dawce mozna ... ale jak ktos sie nie zna to moze przedawkowac..

 

Skomentuj