Legalni bukmacherzy – jak upewnić się czy firma działa legalnie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Legalni bukmacherzy umożliwiają obstawianie zakładów zgodnie z prawem, bez niepotrzebnego narażania się na odpowiedzialność. Warto więc posiadać wiedzę, w jaki sposób można odróżnić firmy legalne od tych działających bez zezwolenia.

 

Wszystko na świecie się zmienia, przepisy dotyczące branży bukmacherskiej również, a obowiązujące od 2017 roku przepisy pozwalają w bardzo łatwy sposób zweryfikować czy mamy do czynienia z legalnym bukmacherem. Jak więc rozpoznać legalne firmy?

Jak zweryfikować firmę bukmacherską

Obstawianie wyników u legalnego bukmachera leży w interesie samego gracza, ponieważ korzystanie z usług firm nie posiadających polskiego zezwolenia jest zabronione i zagrożone poważnymi karami. Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, aby przekonać się czy dany bukmacher działa zgodnie z prawem, jest licencja. Numer licencji powinien być udostępniony przez bukmachera na jego stronie internetowej. Jednak w celu definitywnego upewnienia się, czy wybrany bukmacher posiada zezwolenie wydane przez polskie Ministerstwo Finansów, należy udać się na oficjalną stronę rządową, na której dostępna jest aktualizowana na bieżąco lista legalnych bukmacherów. Każdy bukmacher, który legalnie świadczy usługi w Polsce, jest wyszczególniony na tej liście.

 

Istnieje jednak wiele dodatkowych przesłanek, które mogą już na pierwszy rzut oka sugerować czy mamy do czynienia z firmą działającą w sposób legalny. Strona internetowa takiego bukmachera powinna być dostępna w języku polskim – w przeciwnym razie istnieje bardzo dużo prawdopodobieństwo że mamy do czynienia z bukmacherem nieprzestrzegającym polskiego prawa. Oczywiście legalni bukmacherzy mogą posiadać stronę internetową w różnych wersjach językowych, jednak język polski powinien znaleźć się wśród nich. Witryny internetowe firm umożliwiających obstawianie zakładów powinny być prowadzone w języku polskim, tak aby każdy gracz w pełni wiedział, jakie decyzje podejmuje. Na stronie bukmachera powinna również znaleźć się informacja na temat jego siedziby. Kolejną bardzo ważną kwestią jest końcówka adresu strony internetowej bukmachera (domena) - adres witryny musi znajdować się w domenie .pl – firmy bukmacherskie, których strony mają inne rozszerzenia, prawdopodobnie nie posiadają wymaganego zezwolenia. Warto także zwrócić uwagę na oferowane metody dokonywania wpłat i wypłat – legalni bukmacherzy zazwyczaj umożliwiają korzystanie z kart płatniczych lub systemów zapewniających natychmiastowe przelewy bankowe, natomiast bukmacherzy bez licencji nie powinni udostępniać takich możliwości.

 

Legalni bukmacherzy mają obowiązek weryfikowania wieku wszystkich graczy, a więc mogą oni wymagać przesłania skanu dowodu osobistego lub paszportu. Dzięki temu operatorzy są pewni, że gracz ma ukończone 18 lat. Prawo zakazuje bowiem korzystania z usług firm bukmacherskich osobom niepełnoletnim, co jest oczywiste, gdyż zakłady bukmacherskie mogą uzależniać. Rejestrując się u legalnego bukmachera, gracz może również zostać poproszony o podanie wielu innych danych, co ma na celu lepszą weryfikację. W przypadku firm nie działających legalnie proces założenia konta gracza może być o wiele szybszy, jednak brak należytej weryfikacji powinien być sygnałem ostrzegawczym i skłonić do solidnego zastanowienia się nad legalnością takiego bukmachera.

Dlaczego warto grać tylko u legalnych bukmacherów

Odróżnienie bukmacherów legalnych od tych bez zezwolenia nie jest takie trudne i nie wymaga wiele czasu (najlepiej po prostu sprawdzić na stronie Ministerstwa czy dany bukmacher posiada licencję). W praktyce ta wiedza nie jest jednak zbyt często potrzebna, ponieważ przeważająca większość firm oferujących zakłady bukmacherskie, które nie posiadają wymaganej licencji, jest nieodstępna w Polsce. Ich strony internetowe mają nałożone specjalne blokady, uniemożliwiające wejście na taką stronę osobom przebywającym w Polsce. Blokada ta nakładana jest przez dostawców Internetu. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie ułatwiło graczom kwestię rozróżnienia legalnych firm i jednocześnie pozwoliło zmniejszyć liczbę podmiotów, które nie przestrzegają polskiego prawa.

 

Najważniejszą zaletą korzystania z usług licencjonowanych bukmacherów jest bez wątpienia większe bezpieczeństwo. Obstawiając wyniki w legalnej firmie, można być spokojnym, że obstawia się zgodnie z prawem, a ryzyko odpowiedzialności karnej nie występuje. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku gry u bukmacherów, którzy nie przestrzegają polskich przepisów. Warto mieć na względzie również aspekt podatkowy, ponieważ nielegalne firmy nie odprowadzają obowiązkowych podatków do budżetu państwa polskiego. Robią to natomiast legalni bukmacherzy, którzy płacą obowiązujące podatki i tym samym składają się na  finansowanie wielu usług publicznych i programów społecznych. Gra u legalnych bukmacherów jest również bezpieczniejsza z jeszcze innego powodu, a mianowicie nad firmami takimi państwo polskie sprawuję znacznie większą kontrolę niż nad firmami znajdującymi się na drugim końcu świata, których z Polską właściwie nic nie łączy. Firmy takie dostępne są za pośrednictwem Internetu, ale nie ma żadnej pewności czy w pewnym momencie bukmacher nie zakończy nagle swojej działalności. Jeśli jest to bukmacher z bardzo odległą siedzibą, to szanse na odzyskanie pieniędzy, które gracz miał na swoim koncie gracza, będą niezwykle nikłe.  

 

Powyższe porady, dotyczące kwestii ustalenia czy dany bukmacher funkcjonuje zgodnie z polskim prawem, dotyczą Internetu, bo właśnie przede wszystkim z wykorzystaniem Internetu działają nielegalne firmy. Jeśli natomiast obstawiasz wyniki w znajdującym się w centrum miasta i dobrze oznakowanym punkcie stacjonarnym, możesz mieć pewność, że należy on do legalnego bukmachera (choć zawsze warto i takiego bukmachera zweryfikować na stronie Ministerstwa).

 

Niezależnie od tego, czy zamierzasz grać przez Internet, czy w punkcie stacjonarnym, zawsze pamiętaj, że obstawianie wyników na pieniądze to forma hazardu, który może prowadzić do uzależnienia. Pilnuj się zatem i nie daj się wciągnąć zakładom bukmacherskim!

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Biały

Artykuł powinien zaczynać się

Artykuł powinien zaczynać się i kończyć na ostatnim akapicie z wytłuszczonym dopiskiem że hazard to zło takie samo jak alkoholizm i inne nałogi. Nie ma legalnego hazardu tak jak nie ma legalnego i nielegalnego alkoholizmu.

W nałogi wchodzi się oddalając sie od Boga. Z nałogu można wyjść tylko przez upadek, osiagnięcie dna. Upadek jest pobudką ponieważ samozachwyt nad soba jest już tak wielki że nie potrafimy trzeźwo się ocenić. Stajemy się oziębli wobec innych, nawet bliskich, nie chcemy ich słuchać,  a na końcu zaczynamy tolerować zło i traktować je jako coś dobrego - tu jeżeli nie będzie wstrząsu, człowiek umiera.

Skomentuj