Łazik Perseverance sfotografował nocne niebo na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Łazik Perseverance wykonał kilka zdjęć nieba kamerą dostępną w systemie meteorologicznym MEDA. Zdjęcia przedstawiają gwiazdy i satelitę Marsa Phobosa.

Jednym z instrumentów naukowych nowego łazika marsjańskiego Perseverance czyli po ang. „Wytrwałość”, jest system meteorologiczny MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), składający się z kilku czujników i jednostki sterującej, łączna waga sprzętu to 5,5 kg. Czujniki dostarczają informacji o sile i kierunku wiatru, temperaturze, wilgotności względnej i ciśnieniu powietrza, a także o liczbie i średniej wielkości cząstek pyłu w atmosferze Marsa oraz temperaturze powierzchni planety. Oczekuje się, że wieloletnia praca systemu pozwoli naukowcom nauczyć się przewidywać pogodę na Czerwonej Planecie, co jest ważne dla pracy przyszłych astronautów.


Elementy systemu MEDA.

MEDA zawiera również SkyCam, który jest zmodyfikowaną wersją Hazcam z polem widzenia 124 stopni. Jego głównym zadaniem jest uzyskanie obrazów chmur poruszających się po marsjańskim niebie, a także określenie optycznej grubości aerozoli w atmosferze. 

Jednak kamera jest również w stanie obserwować nocne niebo, o czym przekonali się naukowcy 4 maja 2021 r., otrzymując kilka zdjęć od 01:10 do 01:13 czasu lokalnego na Marsie. Na zdjęciach oprócz gwiazd znajdują się ślady naładowanych cząstek, a jasnym punktem po prawej stronie kadru jest najprawdopodobniej satelita Marsa - Fobos.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Odległość między ziemią a

Odległość między ziemią a marsem jest niczym w porównaniu do odległości między nami a gwiazdami , które wydają się tworzyć gwiazdozbiory .. (Bo to tylko złudzenie optyczne) . Z dowolnego miejsca w naszym układzie słonecznym wszystko widać tak samo , to tak jakbyś oglądając telewizję przesunął się w bok o 0.001 mm spodziewając się , że zobaczysz co innego.

Portret użytkownika MlotoWiertara

wiesz co to jest soczewka

wiesz co to jest soczewka wypukla ? Tak widzimy niebo z Ziemi i to nam dano gwiazdy nie MARSJANOM ...

z Marsa nie widac tego samego co z Ziemi. Popatrz jak pojawia sie nagle samolot mimo ,ze go przed chwila nie bylo...

Niebo to prawdopodobnie plaster miodu z obracanymi i otwieranymi komorami.. Inaczej ci juz jasniej nie wytlumacze.

My widzimy niebo jako lustro , ale byc moze z Marsa nie ma lustra weneckiego...

Portret użytkownika Rafał Reperowski

To jest niebo, a ja myslałem,

To jest niebo, a ja myslałem, że moja córka myła zeby w lustrze. Zdjęcia z Marsa robia tosterem, ale potrafia zrobić zdjęcia naładowanych cząstek, buaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Niech no wyjdzie ten z NASA i zrobi zdjęcie telefonem nieba, zobaczymy co wyjdzie.

Przy obrocie i długim czasie naswietlania wszystkie jasne punkty zamieniaja się w linie, ale w jednym kierunku. Ci z NASA myją zęby, a potem wrzócaja zdjęcia do sieci, leming wszystko połknie. Mi to wyglada na szczoteczkę elektryczna z obrotową głowica.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

jesteś debilem czy zawodowym

jesteś debilem czy zawodowym trollem? przyłóż się do swojej roboty bo cię zwolnią. Wytłumacz gawiedzi dlaczego niebo nie wygląda jak niebo nad Ziemią? wskaż/ nazwij choć jedną gwiazdę na tym zdjęciu byśmy mogli ją odnaleźć na ziemskim niebie. czekam na twoją kreatywność.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika emel

Szkarłatny Leon wrote:

Szkarłatny Leon wrote:
Wytłumacz gawiedzi dlaczego niebo nie wygląda jak niebo nad Ziemią?

Trochę wygląda tak samo, trochę inaczej.

  • Po pierwsze, na Marsie nocą nie ma zanieczyszczenia światłem, tak jak na Ziemi. Ponadto atmosfera Marsa jest znacznie cieńsza i sucha. Oba te czynniki podowują, że z powierzchni Marsa widać byłoby znacznie więcej gwiazd (chyba że z powodu zapylenia akurat widoczność byłaby mocno ograniczona).
  • Po drugie należy spojrzeć np. tutaj: https://www.theplanetstoday.com/the_planets.html. Jest to schematyczna aktualna pozycja planet. Widać, że część nieoświetlona Marsa jest skierowana w inną stronę("do góry" i trochę "w lewo") niż część nieoświetlona Ziemi ("w lewo" i trochę "w dół"). Zatem w nocy widać inny fragment nieba z każdej z tych planet. Na oko patrząc, Ziemia w grudniu lub w styczniu była w takiej sytuacji jak Mars obecnie, więc wtedy też niebo Ziemskie wyglądało tak, jak obecnie niebo Marsjańskie (pomijając Księżyc, satelity Marsa, czy pozycje innych planet względem gwiazd). Trzeba jeszcze pamiętać, że żyjemy w przestrzni 3-wymiarowej, więc widoczny nocą fragment nieba z danej planety zależy w dużej mierze od szerokości geograficznej, na której znajduje się obserwator: im bardziej na północ od płaszczyzny ekliptyki się znajduje, tym większy fragment północnego nieba (kosztem południowego obszaru) będzie widział nocą w stosunku do obserwatora dokładnie na płaszczyźnie ekliptyki (czyli obecnie okolice zwrotnika raka).
  • Tutaj: https://www.theplanetstoday.com/geocentric_orrery.html jest jeszcze inny widok. Widać wyraźnie, który fragment nieba jest widoczny nocą z Ziemi obecnie (gwiazdozbiory Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec), a które widać nocą na Marsie (Waga, Panna, Lew, Rak, Bliźnięta). Należy pamiętać, jak pisałem wcześniej, dokładnie które gwiazdozbiory widać zależą od szerokości geograficznej i tak np. w Polsce chyba nie widać Koziorożca nigdy, gdyż jest w południowej części nieba, niezależnie od pozycji Ziemi względem Słońca).

Szkarłatny Leon wrote:
 wskaż/ nazwij choć jedną gwiazdę na tym zdjęciu byśmy mogli ją odnaleźć na ziemskim niebie

Wskazać mogę kilkaset. Nazwać nie umiem żadnej. Nie wiem, któy dokładnie fragment nieba został sfotografowany. Nie znam ani jego współrzędnych, ani wielkości fotografowanego obszaru. Jeśli będą gdzieś dostępne te informacje, łatwo będzie znaleźć te gwiazdy. Zwróć uwagę, że nazwy mają tylko te najjaśniejsze gwiazdy, np. punkty charakterystyczne gwiazdozbiorów. Na tej fotografii może nie być żadnej z nich (wszystko zależy od lokalizacji i wielkości fragmentu nieba). 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

na tej fotografii nie ma nic

na tej fotografii nie ma nic co by pasowało do któregokolwiek fragmentu nieba, wasi szpenie od cgi z naza to dyletanci, nie słyszałem też by mieli kiedykolwiek w planach wykorzystać paralaksę do dokładnych pomiarów kosmosu. Jak zwykle twoja odpowiedż to typowa dyletancka sałatka słowna z której nic nie wynika.

Może tu na tej Planisferze coś znajdziesz Język

 

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika mw

Chciałeś wyjaśnienie i je

Chciałeś wyjaśnienie i je dostałeś. Niestety jesteś debilem-analfabetą i nic nie zrozumiałeś, więc żeby jakoś ratować się przed całkowitą kompromitacją kpisz i na siłę szukasz żałosnych wyjaśnień, które tylko potwierdzają twój debilizm. Gdyby nawet gwiazdy z fotografii marsjańskiego, nocnego nieba z łatwością dało się rozpoznać to i tak wciąż pierdoliłbyś o CGI, więc nie ma sensu wysilać się przed takim żałosnym typem z zakutym łbem. Teleskop Hubble'a od dawna mierzy paralaksę gwiazd znajdujących się w odległości do ok. 10 tys lat świetlnych (za pomocą paralaksy można mierzyć odległości tylko w najbliższym sąsiedztwie, a nie w całym kosmosie). NASA informowała o tym w 2014 roku, dyletancie.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

masoński niedorozwoju,

masoński niedorozwoju, najwyraźniej nie rozumiesz co to jest paralaksa jak można by było ją wykorzystać gdyby rzeczywiście istniały loty na marsa, nie będę ci tłumaczył o co wtym chodzi bo płacą ci za przekopywanie internetów zdobywanie jakichś oficjalnych informacji i trollowanie, a że jesteś tępy to już wiem, nie rozumiesz paralaksy.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Strony

Skomentuj