Łazik Perseverance po raz drugi wykonał odwiert na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykański łazik Perseverance podjął drugą próbę uzyskania próbki skały na Marsie. Na zdjęciach widać, że robot wywiercił zgrabny otwór w grubej płycie, nazwanej Rochette. Operatorzy misji muszą teraz zrozumieć, jak skuteczne było wiercenie i czy łazik był w stanie zdobyć rdzeń ze skałą. Poprzednia próba na początku sierpnia spowodowała rozdrobnienie wyekstrahowanej próbki w pył.

 

Jeśli tym razem łazik Perseverance będzie miał szczęście, to ten rdzeń będzie pierwszym kawałkiem skały w historii, wydobytym ze skały na innej planecie i przygotowanym do wysłania na Ziemię. Łazik ma za zadanie zebrać kilkadziesiąt próbek w ciągu najbliższego roku, a pod koniec tej dekady próbki zostaną dostarczone na Ziemię wspólnym wysiłkiem Stanów Zjednoczonych i Europy.

 

Przed uszczelnieniem cylindra z rdzeniem łazik sfotografuje jego zawartość. To właśnie na tym etapie, na początku sierpnia, podczas pierwszej próby pobrania próbki, naukowcy z Perseverance zdali sobie sprawę, że w probówce nie ma nic. Najprawdopodobniej podczas procesu wydobycia rdzenia próbka skały rozpadła się na proszek, który następnie rozsypał się na ziemię w pobliżu odwiertu.

 

NASA następnie przeanalizowała wszystkie dane i dokładnie zbadała miejsce wiercenia, aby zrozumieć, co się stało. Zdjęcia lokalizacji w pobliżu odwiertu przedstawiały sproszkowaną skałę, która mogła się po prostu kruszyć. Wygląda na to, że ta skała nie była wystarczająco mocna, aby ją uformować w rdzeń.

 

Perseverance ma 43 fiolki na grunt i rdzenie, więc utrata jednej próbki nie była poważnym ciosem dla misji. Łazik zbiera próbki gleby do tytanowych rurek. Sam proces wiercenia za pomocą Perseverance przebiega zgodnie z oczekiwaniami.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wyspa Devon

żródło stylzycia.radiozet.pl:

żródło stylzycia.radiozet.pl: "Ukształtowanie terenu i kolor gruntu na wyspie Devon bardzo przypominają krajobraz Czerwonej Planety. Niektóre miejsca są tak łudząco podobne, że według niektórych powinniśmy się zastanowić, czy misje kosmiczne NASA nie są oszustwem"

"Jak się okazuje, istnieje tam wyspa, której wygląd do złudzenia przypomina marsjański krajobraz. Możemy tam zobaczyć wiele skał i wzgórz posiadających charakterystyczną rdzawo-pomarańczową barwę, a także krater uderzeniowy. Devon znajduje się w Archipelagu Arktycznym i przez wzgląd na swoje surowe warunki do dziś pozostaje największą niezamieszkaną wyspą na Ziemi. "

No i oczywiście jak przystało na propagandową tubę od razu ośmieszanko:

"Zwolennicy teorii płaskiej Ziemi uważają, że w tym właśnie miejscu powstają wszystkie materiały NASA rzekomo pochodzące z Marsa. W ich przekonaniu nasza planeta jest jedyną w kosmosie, a Amerykańska Agencja Kosmiczna jest manipulowana przez rządzących nimi jaszczurów-kosmitów. Płaskoziemcy stworzyli zestawienia marsjańskich obrazów i zdjęć wykonanych na wyspie Devon. Chociaż na pierwszy rzut oka widać różnicę, która nie pozwala wierzyć w ich teorię, trzeba przyznać - podobieństwo obu miejsc jest bardzo duże." No jak pięknie wytłumaczone..

https://youtu.be/K315nZhst5o

https://youtu.be/xzyOdH6OlV0

 

Wy pamiętajcie że to są teorie spiskowe, a nie wolno się tym zajmować, a jak ktoś chce rzetelnych informacji to niech niezwłocznie uruchomi swój odbiornik telewizyjny tam wam wszystko solidnie wytłumaczą.

Oni tam tylko trenują i czują się jak by byli na marsie :))))))))) i sprawa wyjaśniona a wiadomo że nasa to bardzo wiarygodna agencja kosmiczna nie byle kto tam może pracować.

 

 

Szacuje się że  co drugi człowiek na ziemi zachoruje na raka a ty ciągle wierzysz w naukę i postęp cywilizacyjny?

 

Portret użytkownika Twój Hydraulik

No tak wiertaronachazaro ,

No tak wiertaronachazaro , dodam jeszcze czemu nie pokażą nam prawdziwych zdjęć ziemi kulki z kosmosu bo to co jest to niestety ale tylko grafika komputerowa, każdy grafik może coś takiego zrobić sam. To nie są teorie spiskowe takie są fakty , może pokażesz nam takie nagranie albo zdjęcie. tylko nie zpodawaj tych renderków z udziałem CGI.

Strony

Skomentuj