Łazik Perseverance doznał awarii tuż po rozpoczęciu lotu na Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA

Łazik Perseverance wystartował dziś w kierunku Czerwonej Planety na pokładzie rakiety Atlas V. Niemal zaraz po starcie łazik doświadczył zakłóceń komunikacji i temperatury co wymusiło na inżynierach uruchomienie trybu bezpiecznego. Eksperci z NASA są jednak nastawieni optymistycznie i zakładają, że usterki nie powinny zaszkodzić całej misji.


Sam start przebiegł bez większyc problemów, pomimo trzęsienia ziemi, które wstrząsnęło południową Kalifornią, na około 20 minut przed odpaleniem rakiety na Florydzie. Pomimo wcześniejszych opóźnień spowodowanych koronawirusem, statek kosmiczny wzbił się w powietrze już podczas pierwszego odliczania. 


Podróż zajmie 7 miesięcy i zakończy się lądowaniem w delcie starożytnej marsjańskiej rzeki. Głównym celem łazika jest pobranie próbek gleby z Marsa ale ma on również inne projekty. Na pokładzie Perserverance znajduje się eksperymentalny helikopter o nazwie Ingenuity. Ma on odbyć pierwszy lot ziemskiego pojazdu na powierzchni innej planety.

 


Perserverance to dopiero trzecia sonda marsjańska wystrzelona w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wcześniej na czerwoną planetę skierował się statek kosmiczny wysłany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny. Swój orbiter wysłała tam również japońska agencja kosmiczna.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Cemcio

Autor tegoż pozal się Boże

Autor tegoż pozal się Boże artykułu wprowadza czytelnika w błąd nie inżynierowie wprowadzili w tryb bezpieczny tylko łazik sam uruchomił/wszedł w tryb awaryjny ponieważ był duży skok temperatury. Po za tym nie ma mowy o żadnych trudnościach z komunikacją to tylko bujna wyobraźnia autora tegoż pożal się Boże tekstu ...

 

Portret użytkownika baca

no ale widzę że zdjęcia z

no ale widzę że zdjęcia z marsa tego łazika już są gotowe - tylko dorysować koło zapasowe i nikt się nie będzie miał do czego przyczepić... no i aha... matiz warto te siedem miesięcy poczekac z publikacją fotografi bo jeszcze on tam przecież leci... nadążasz, prawda?

 

Portret użytkownika euklides

Czemu Atlas V? Falcon Heavy

Czemu Atlas V? Falcon Heavy wylądował na złomie?

po starcie łazik doświadczył zakłóceń komunikacji i temperatury co wymusiło na inżynierach uruchomienie trybu bezpiecznego

Przepraszam bardzo, ale co złożony i zapakowany w tradycyjne folie łazik miał niby transmitować? Po gówno włączono mu "tryb niebezpieczny"??? Przedstawienie staje się coraz głupsze.

 

Skomentuj