Łazik Curiosity zdobył kolejne dowody na obecność słonej wody na Marsie

Kategorie: 

Źródło: Kevin M. Gill

Curiosity zebrał kolejne dowody na istnienie słonego jeziora na Czerwonej Planecie. Należący do agencji NASA łazik odnalazł sole mineralne w kraterze Gale, które wskazują, że miliardy lat temu była tam obecna woda w stanie ciekłym.

 

Łazik Curiosity przeanalizował próbki gleby, pobrane z podłoża krateru Gale i wykrył w nich różnorodne związki, których dotychczas nie zaobserwowano w innych marsjańskich skałach. Naukowcy zakładają, że związki te, które mają około 3,3 do 3,7 miliarda lat, mogą być pozostałościami po starożytnych solankach lub słonych jeziorach.

 

Obserwacje satelitarne Czerwonej Planety wskazują, że w okresie hesperyjskim, który rozpoczął się około 3,7 miliarda lat temu, miała miejsce zmiana klimatyczna. Odkryte przez łazik Curiosity sole potwierdzają, że w tamtych czasach na Marsie zaszły zmiany pogodowe.

Krater Gale powstał w wyniku upadku meteorytu od 3,5 do 3,8 miliarda lat temu i został wybrany jako miejsce lądowania łazika Curiosity. Naukowcy uważali wtedy, że przypomina on wyschnięte koryto jeziora. Badania wskazują, że miliardy lat temu, w kraterze faktycznie mogła być obecna woda i niewykluczone, że zawierała życie mikrobiologiczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jak to jest tak czuć ? Mieć

Jak to jest tak czuć ? Mieć piękny żywy dom Ziemię, Który DEMOLUJEMY na potęgę (zdanie beż żadnych związków z green i bio terrorystami) ale wątpliwość ta sama) po to,żeby zachwycać się ....NAGROBKAMI na "cmentarzu wmawianym" szczęścia zamieszkania Smile Oddaj mi swoje mieszkanie ! Ja gwarantuję ci w zamian, szałas z drewienek na bagnach.Czas sie obudzić ? :) 

Skomentuj