Łazik Curiosity sfotografował dziwne chmury na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Hipnotyzujące nagranie marsjańskiego nieba zostało opublikowane przez nasa. Widać na nim wolno poruszające się chmury uchwycone przez łazik Curiosity. Chmury na Czerwonej Planecie są bardzo rzadkie, więc do ich wizualizacji należało użyć specjalnych technik.

 

Dzięki nowoczesnej obróbce technologicznej króki filmik, który możecie zobaczyć poniżej. Chmury w opublikowanych kadrach znajdują się w odległości 80 km nad powierzchnią planety. Dla porównania, na Ziemi wyróżniamy chmury pietra niskiego 0-2 km, piętra średniego 2-7 km i piętra wysokiego 7-13 km.

Na podstawie uzyskanych danych eksperci mogą obliczyć, jak szybko poruszają się marsjańskie chmury. Ponieważ na wysokości, na której się znajdują, jest bardzo zimno, naukowcy twierdzą, że nie są to zwykłe chmury lodowe, które obserwuje się na niższych wysokościach. Marsjańskie chmury składają się głównie z dwutlenku węgla. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Q

"Marsjańskie chmury" - to nie

"Marsjańskie chmury" - to nie są chmury lecz niewielkie perturbacje w zagęszczeniu lekko skroplonego CO2 na bardzo dużej wysokości do obserwacji których trzeba było użyć kamery na podczerwień gdyż w świetle widzialnym nic nie widać.

Portret użytkownika Zn'

Może jest tak jak napisałeś a

Może jest tak jak napisałeś a może jest to ,,tylko" drobny pył który w atmosferze marsa tworzy chyba stałą zawiesinę ulegającą jedynie okresowym zmianom stężenia co objawia się sezonowymi, ogólnoplanetarnymi burzami pyłowymi.

Portret użytkownika Jadwiga Białowons

"lecz niewielkie perturbacje"

"lecz niewielkie perturbacje" perturbacje to ci zrobili z głowy, "zagęszczeniu lekko skroplonego CO2" fantazja to podstawa nowoczesnej nauki, każdy może ją uprawiać do woli nawet w domu. "gdyż w świetle widzialnym nic nie widać" nie klep głupot bo wszystko widać, na obrazkach z nasa zawsze wszystko widać. Człowieku czy ty chodziłeś chociaż do podstawówki?

Portret użytkownika Q

Nie moja wina , że nie

Nie moja wina , że nie rozumiesz języka nieco tylko bardziej rozbudowanego słownie i pojęciowo od absolutnego minimum koniecznego do komunikacji . Wiesz czym jest poezja ? To sztuka wyrażenia słowami tego co nie wypowiadalne .. Po to są "trudne słowa" by nie trzeba było w ich miejsce wpisywać setek słów zwykłego objaśniania. I nie przeszkadza mi , że tego nie rozumiesz - piszę do tych którzy są w stanie coś wiecej zrozumieć .

Na pożegnanie proponuję Ci odsłuchanie piosenki Kazika Staszewskiego lidera zespołu "Kult" pt: "Dwanaście groszy" . Może ten język nieco bardziej dosadny uda ci się przyswoić.

Portret użytkownika Kamil Burgieł

Słuchaj człowieku jak

Słuchaj człowieku jak naukowcy ogłaszają że ma chmury  TO KUR..de... MA i koniec. Masz łykać i nie patrzeć na detale, naukowcy nigdy się nie mylą, dla tego są naukowcami i mają wielki autorytet u oglądających. Jak naukowiec daje ci zastrzyk to nie masz prawa nawet zapytać co jest w strzykawce, tylko debil zadawałby wtedy pytania.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Grzesio Skwarek

Przecież balony komunikacyjne

Przecież balony komunikacyjne porozwieszali od ziemi do marsa, i te starlinki od pana elon musk też swoje robią. Komunikacja jest bardzo dobra, i nie ma co się temu dziwić, każde dziecko wie że łazik zapierdziela po marsie, jak rakieta perszing, a pan naukowiec z nasa trzyma w tłustym łapsku dzojstik. Wielki to sukces dla człowieka, bardzo wielki!

Strony

Skomentuj