Lawina na Mount Everest spowodowała śmierć 12 Szerpów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Do tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj w Himalajach. Kilkunastu Szerpów, lokalnych przewodników, sprawdzało mocowania tak zwanych poręczówek, kiedy zeszła lawina. Przynajmniej 12 z nich zginęło a 4 nadal uważa się za zaginionych.

 

Wypadek wydarzył się niemal przed sezonem wspinaczkowym i być może lawiny okażą się dodatkowym czynnikiem niebezpieczeństwa. Nie wiadomo jakie straty lawina wyrządziła w infrastrukturze wspinaczkowej.

 

Dzisiejszy wypadek jest najtragiczniejszym od 1996 roku kiedy lawina zabrała 8 wspinaczy. Wcześniej w 1970 roku w lawinie zginęło, 6 Szerpów.

 

W 1953 roku na Mount Everest wspiął się Nowozelandczyk Edmund Hillary oraz Szerpa Tenzing Norgay. Od tego czasu dokonało tego ponad 4000 osób. Setki osób zginęły nie osiągając szczytu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj