Lawenda okazuje się skuteczna jako środek uspokajający

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W medycynie ludowej, wiele interesujących właściwości przypisuje się zapachom roślin. Nowe badanie sugeruje, że jeden ze składników lawendy może zmniejszać uczucie niepokoju u ludzi poprzez oddziaływanie na receptory węchowe.

 

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kagoshima badali na myszach działanie linalolu, alkoholu obecnego w olejku eterycznym lawendy. Okazało się, że linalol oddziałuje na mózg właśnie poprzez węch, a nie, jak można by przypuszczać, poprzez przedostanie się do krwioobiegu z płuc. W odróżnieniu od leków przeciwlękowych nie działa on negatywnie na układ motoryczny człowieka, co czyni go obiecującym kandydatem na nowy lek. W następnej kolejności trzeba będzie przeprowadzić badania na ludziach.

Niepokój może przybierać różne formy: od chwilowych zmartwień codziennymi problemami po fobię uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Według WHO stany lękowe mogą uprzykrzać życie aż 3,6% populacji, a w poszczególnych krajach wynik ten może być znacznie wyższy, np. w USA jest to już 6,3% społeczeństwa.

 

Przed przeprowadzeniem badań spodziewano się, że linalol może w jakiś sposób działać na mózg. Sądzono jednak, że miałby on działać na te same receptory co benzodiazepiny – szeroko stosowana grupa leków przeciwlękowych. Jednak podając linalol myszom pozbawionym zmysłu węchu, nie zaobserwowano żadnego efektu. Potwierdza to, że właśnie zapach jest kluczowy w osiągnięciu efektu uspokojenia.

Naukowcy muszą zbadać bezpieczeństwo i efektywność linalolu jako substancji uspokajającej. Jednym z jego przewidywanych zastosowań ma być łagodzenie lęku występującego u osób przed operacją, zanim zostanie podana właściwa narkoza.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pola_AD

Trzeba tylko mieć wiedzę, że

Trzeba tylko mieć wiedzę, że są różne rodzaje lawendy. Ich budowa i chemia są bardzo odmienne co może dać skutki, inne od oczekiwanych. 

Znam osoby, które straciły węch w wyniku wypadku. I wiem, że odczuwają działanie zapachów mimo że nie potrafią ich nazwać - tylko tych najczystszych , olejków eterycznych... Jakość, testy, badania - to wszystko  jest po coś i ma sens w końcowym efekcie. Szukajcie najwyższej jakości!

Portret użytkownika minoduesp

Babki zielarki wiedziały o

Babki zielarki wiedziały o pro-zdrowotnych właściwościach roślin i leczyły ludność , ale najpierw kościołowi to nie pasowało oskarżając je o "czary" - (bo jak inaczej wytłumaczyć umiejętność leczenia ???) a potem państwowa medycyna zwalczała "znachorstwo" na każdym kroku  - "bo co głupia baba ze wsi bez tytułu może wiedzieć o chorobach" ... a teraz dopiero po latach odkrywa się na nowo to co o czym szamani, znachorzy i szeptuchy wiedziały od stuleci... Lepiej późno niż wcale.

Portret użytkownika Illuminat13

sex cebula czosnek cytryna

sex cebula czosnek cytryna miod  Ogolnie co jesz tym jestes Choroby sa spowodowane niedostatkiem naturalnych witamin w organizmie zawartych w warzywach i owocach Zreszta to jest malo wazne co czuje moje cialo wazne jest to czym nakarmie moja dusze laknaca wiedzy w kazdym zyciu  pOtrzeby fizjologiczne sa na drugim miejscu ale wazne

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Kangur.

Czosnek i miód to naturalne

Czosnek i miód to naturalne antybiotyki, jak będziesz je zbyt często jadł, stracą swoją wartość leczniczą, tak samo, jak w przypadku antybiotyków chemicznych. Czosnek i miodek wcinam hurtowo tylko w przypadku gdy czuję, że zbliża się choróbsko.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj