Lawa z wybuchającego wulkanu dotarła do osad na Wyspach Kanaryjskich

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne

W niedzielę na hiszpańskiej kanaryjskiej wyspie La Palma doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. W jej wyniku wystrzeliły fontanny lawy oraz pióropusz dymu i popiołu. Emitowana lawa zaczęła już pochłaniać lokalne domy.

 

Kanaryjskie władze już wcześniej rozpoczęły ewakuację ludzi i zwierząt gospodarskich z okolicznych wiosek na kilka dni przed erupcją.  Na szczęście miała ona miejsce na zalesionym zboczu wzgórza w obszarze Cabeza de Vaca. Zdaniem lokalnych władz rozpoczęła się 19 września o 15:15 czasu lokalnego.

 

Od czasu gdy na południu La Palmy doszło do powstania nowego pęknięcia i erupcji lawy, już ponad 100 domów zostało uszkodzonych. Władze wyspy poinformowały, że w wyniku erupcji wulkanu, pierwszej od 1971 roku, nikt nie ucierpiał poza infrastrukturą.

 

Lawa zmierza w kierunku oceanu. Skumulowała się w wał o wysokości do sześciu metrów, który powoli porusza się niszcząc wszystko na swojej drodze. Ewakuowano w sumie około 5 tysięcy osób i poinformowano, że nie przewiduje się nowej ewakuacji w najbliższej przyszłości.

 

Wcześniej hiszpańscy wulkanolodzy alarmowali wskazując na wzrost aktywności sejsmicznej na wyspie La Palma. W ciągu tygodnia miało miejsce ponad 25 tysięcy trzęsień ziemi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj