Lawa z wulkanu Kilauea niszczy kolejne domy i dociera już do oceanu

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Mieszkańcy Dużej Wyspy na Hawajach wciąż doświadczają skutków aktywności wulkanicznej. Tamtejszy wulkan Kilauea cały czas kontynuuje erupcję. Lawa rozlewa się po okolicy i dociera już do oceanu. Niszczone są kolejne domy i drogi.

 

Lawa docierająca do oceanu to kłopot, bo na skutek spotkania z wodą powstają toksyczne gazy, które grożą zatruciem. Po kontakcie z wodą morską, powstaje mieszanina trującego dymu, kwasu solnego i mikroskopijnych cząstek szkła wulkanicznego. Władze ostrzegają, że wdychanie tego jest śmiertelnie niebezpieczne. 

 

Lawa z wulkanu Kilauea pochłonęła kolejnych 40 domów. Cztery osoby musiały zostać ewakuowane za pomocą helikopterów. 

Eksperci nie wiedzą dokładnie, kiedy wulkan uspokoi. W czwartek doszło do wybuchowej erupcji w wyniku której nad wulkanem pojawiła się chmura popioły. Skały i kamienie wystrzeliły wtedy tysiące metrów w powietrze. Na szczęście nikt nie został ranny, ani nie doszło do szkód w mieniu. 

 

W piątek, w pobliżu wulkanu Kilauea powstały nowe pęknięcia z których zaczęła się wydobywać magma. W sumie naliczono już 22 nowe pęknięcia. 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj