Lawa z wulkanu Cumbre Vieja zniszczyła fabrykę cementu

Kategorie: 

Źródło: @involcan (Twitter)

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja nabiera na sile. Pojawiły się nowe strumienie lawy. Żywioł po raz kolejny zademonstrował swoją niszczycielską moc i rzeka lawy dotarła do cementowni wywołując wielki pożar.

W sobotę, kolejna część północnej ściany stożka wulkanu zawaliła się, rozlewając lawę w różnych kierunkach. Zawalenie doprowadziło do zauważalnego wzrostu ilości materiału piroklastycznego wypływającego z wulkanu. Ze wzgórz staczają się bryły stopionej lawy wielkości trzypiętrowego domu.

 

Zniszczenie północnej części stożka, spowodowało powstanie trzech nowych strumieni lawy. Najniebezpieczniejszy z nich, zbliżył się w kierunku przemysłowej dzielnicy El Callejón de la Gata w mieście Los Llanos de Aridane. Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan) poinformował w niedzielę, że lawa zniszczyła kilka budynków na północ od obszaru miejskiego Todoca. Region ten, został prawie całkowicie pochłonięty przez magmę, pomiędzy 30 września a 1 października.

Nowe strumienie lawy, podzieliły się na dwie główne odnogi. Jeden z nich, przemieszcza się obecnie dalej na północ i w niedzielę dotarła do Callejón de la Gata. Porusza się z małą prędkością – około pięciu metrów na godzinę. Władze ściśle monitorują rozwój sytuacji, aby sprawdzić, czy należy podjąć środki w celu ochrony lokalnej ludności. Druga gałąź przekroczyła już porusza się z północy na południe między Todoca i Puerto Naos w mieście Tazacorte. Oczekuje się, że ta odnoga będzie przemieszczać się równolegle do głównego strumienia i zmierza w kierunku oceanu.


Źródło: Copernicus Sentinel

W poniedziałek, strumień lawy dotarł do lokalnej cementowni, wznosząc w niebo gęstą chmurę dymu i skłaniając władze do ewakuacji ludzi z okolicy. Mieszkańcy miast El Paso i Los Llanos de Aridane, zostali poinstruowani przez lokalne służby ratownicze, aby pozostawali w pomieszczeniach, zamykali okna i wyłączali klimatyzatory, aby uniknąć wdychania toksycznych oparów. Do tej pory, lawa objęła 600 hektarów wyspy, niszcząc 132 hektary obszarów rolnych 1186 budynków i zagrażając kolejnym 95. W najszerszym miejscu, rzeka lawy, osiągnęła już długość 1520 metrów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj