Lawa z wulkanu Fogo niszczy kolejne miejscowości na Capo Verde

Kategorie: 

Źródło: twitter

Erupcja wulkanu Fogo na Wyspach Zielonego Przylądka wzmaga się coraz bardziej. Krocząca sukcesywnie ściana lawy pożera wszystko co znajduje się na jej drodze.

 

Według doniesień medialnych, lawa zniszczyła już wioskę Portela i przystąpiła do zalewania miejscowości Bangaeira, znajdującej się jeszcze niżej. Wyspa Fogo ma około 25 km średnicy, z czego 9 km przypada na kalderę wulkaniczną. Mimo, że przepływ lawy nie jest bardzo szybki, to władze lokalne właściwie interpretują zagrożenie dla mieszkańców, ponieważ nakazano pilne ewakuacje.

 

Problem polega na tym, że lawa przecięła też miejscowe drogi, co zdecydowanie zawęziło możliwości realokacji ludności. Na szczęście od początku erupcji wulkanu Fogo nikt nie zginął, ale wyspa z pewnością na długo zmieni swoje oblicze.

Obecnie prędkość przepływu rzeki lawy szacuje się na 30 metrów na godzinę. Oznacza to, że wzrasta ona w porównaniu do tego, co było na początku. Wulkanolodzy twierdzą, że dzieje się tak dlatego, że przepływ jest bardziej płynny, ponieważ lawa ma inną konsystencję.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj