Lasy, ze względu na zdolność pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery, stały się ważne w walce ze zmianami klimatycznymi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lasy odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych dzięki swojej zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla (CO2) z atmosfery. Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie Nature, koordynowane przez ETH Zurich i z udziałem GFZ, rzuca nowe światło na potencjał lasów w zakresie sekwestracji CO2. Badanie to, łączące dane satelitarne i naziemne, wskazuje, że lasy mogłyby teoretycznie wchłonąć aż 328 gigaton węgla. Niestety, wylesianie i zmiany użytkowania gruntów obniżają ten potencjał do 226 gigaton.

 

Z badania wynika, że ochrona istniejących lasów jest kluczowa dla maksymalizacji ich zdolności do sekwestracji CO2. Aż 61% potencjału sekwestracji, co przekłada się na 139 gigaton węgla, może zostać osiągnięte dzięki ochronie i zachowaniu obecnych obszarów leśnych. Pomimo tego, wylesianie na całym świecie pozostaje poważnym problemem, utrudniającym walkę ze zmianami klimatu.

 

Ponadto, badanie wskazuje, że pozostałe 39% potencjału sekwestracji, czyli dodatkowe 87 gigaton węgla, można uzyskać poprzez ponowne połączenie wcześniej izolowanych krajobrazów leśnych i ich racjonalne wykorzystanie. Wdrażanie zrównoważonej gospodarki leśnej i zapewnienie ciągłości obszarów leśnych może znacząco zwiększyć globalny potencjał magazynowania CO2.

 

Mimo że lasy odgrywają istotną rolę w łagodzeniu zmian klimatu, są one narażone na wiele wyzwań. Wylesianie, które przekształca lasy w grunty rolne i osiedla ludzkie, stanowi istotne zagrożenie. Dodatkowo, ciągłe uwalnianie gazów cieplarnianych pogłębia globalne ocieplenie, co zwiększa presję na ekosystemy leśne.

 

Wyniki badania opierają się na bardziej kompleksowym zestawie danych niż poprzednie badania, dzięki ulepszeniom w metodologii. Naukowcy skorzystali z połączenia danych satelitarnych i naziemnych obserwacji stanu lasów, biomasy oraz informacji o magazynowaniu węgla w glebach leśnych, martwym drewnie i ściółce. Takie zintegrowane podejście umożliwia dokładniejszą ocenę potencjału lasów do magazynowania CO2.

 

GFZ odegrało kluczową rolę w tych badaniach, dostarczając danych dotyczących biomasy i gleby z przestrzeni kosmicznej. Rozbudowana infrastruktura monitorowania instytutu jest cennym narzędziem w globalnej analizie zasobów węgla i zrównoważonego rozwoju. Martin Herold, dyrektor ds. teledetekcji i geoinformatyki w GFZ, podkreśla znaczenie systematycznego łączenia pomiarów emisji CO2 z danych satelitarnych i naziemnych. Integracja ta otwiera nowe możliwości w zrozumieniu globalnych zasobów węgla i ich potencjału.

 

„Nowa praca opiera się na znacznie lepszych danych i pod tym względem umożliwia dokładniejszą ocenę ilościową potencjału niż poprzednie prace” – mówi Martin Herold. Podkreśla on znaczenie oceny zasobów węgla i ich zarządzania z perspektywy klimatu i zrównoważonego rozwoju. Wyniki tego badania stanowią cenny wkład dla decydentów i zainteresowanych stron na zbliżającą się globalną konferencję klimatyczną COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dd

Coś czuje ,że będzie nobel za

Coś czuje ,że będzie nobel za tak przełomowe odkrycie. A propos - w podręcznikach do podstawówki uczyli o tym już kilkadziesiąt lat temu, św. pamięci Szyszko mówił o tym na forum UE i został niemal wyśmiany. Jeszcze parę lat i mityczni naukowcy odkryją książkę do biologii i się okaże, że są dwie płcie a reszta to albo jednostka chorobowa albo po prostu dewiacja indukowana chorym otoczeniem.

Portret użytkownika BG-OG

Ale rośliny w nocy oddają CO2

Ale rośliny w nocy oddają CO2 , bo nie ma słońca i nie zachodzi w nich fotosynteza. Lewaki jakoś zawsze zapominają o tym wspomnieć. A mnie o tym uczyli na biologii w podstawowej. 

Google : " W ciągu dnia rośliny przede wszystkim przekształcają dwutlenek węgla w tlen. Za to w nocy, w reakcji odwrotnej do fotosyntezy, emitują dwutlenek węgla."

Rewolucja marksistowska musi trwać.

Portret użytkownika wiktor wektor

A te drzewa w dzień to

A te drzewa w dzień to wstrzymują oddech i czekają do nocy ? A może glony w oceanach nie oddychają i to dlatego one produkują większość tlenu co ? Wszystko co żywe oddycha tylko Ty zapominasz się dotlenić by nie patrzeć na wszystko jednnostronnie.

Portret użytkownika spokoluz

W okresie największej

W okresie największej wegetacji roślin dzień jest dłuższy od nocy i rachunek zawsze wychodzi na plus w stosunku wytwarzania telnu do oddawania co2 w nocy.

To taka prosta matematyka razem z obserwacją fizyczną długości dnia.

Ręce opadają , że wypranie mózgu w szkole nie idzie w parze z samoświadomością i krytycznym podejściem do tego co w szkole w baniak wtłaczają.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Lommmo

Do tego na wysokich

Do tego na wysokich szerokościach geograficznych czyli tam gdzie są największe kompleksy leśne latem w ogóle nie ma nocy. Zresztą korzystają na tym nue tylko drzewa, bo istnieje tzw. rolnictwo polarne gdzie w czasie niedługiego delikatnie mówiąc sezonu wegetacyjnego robi się 2 zbiory ziemniaków.

Portret użytkownika BG-OG

Taki z ciebie Kozak, to teraz

Taki z ciebie Kozak, to teraz odliczy do tych dni , czyli wiosną i latem , kiedy to wg "samoświadomych i krytycznych" rośliny produkują więcej tlenu niż CO2 ( bo jest dłużej słońce i fotosynteza roślin) , czas jesieni i zimy, kiedy powstaje z opadłych liści i gałęzi biomasa, produkująca CO2. A biomasa jest największym producentem CO2 na ziemi. I wtedy już tak "matematyka" prosto nie wygląda, choć oczywiście wszystko pozostaje w naturalnej równowadze ( czego nie neguję ) . Ale eko szaleńcom , jak fakty do teorii nie pasują , to gorzej dla faktów.

Portret użytkownika wiktor wektor

A co się robi w szkole ? W

A co się robi w szkole ? W kółko to samo, tak samo jest z nowymi pokoleniami naukowców, którzy zaraz po studiach muszą się czymś zająć a co mają wymyśleć gdy nauczono ich przez te lata tylko "mielenia" podstawy programowej dzień po dniu ?

Skomentuj