Laserowa geoinżynieria może być pomocna w walce z globalnym ociepleniem

Kategorie: 

Chmury typu cirrus - Źródło: wikipedia

Naukowcy zaproponowali nowy sposób wpływania na pogodę. Planuje się wykorzystanie do tego technologii laserowej. Plan zakłada kruszenie w ten sposób kryształków lodu zalegających w chmurach typu cirrus.

Kilka dni temu w czasopiśmie Science Advances naukowcy poinformowali o udanym eksperymencie kruszenia maleńkich cząstek lodu przeprowadzonym w laboratorium. Wiadomym jest, że mniejsze cząstki lodu w chmurach, a im więcej ich, tym bardziej intensywne chmury odbijają światło spada na nich.

 

Naukowcy mają nadzieję, że rozdrobnienie kryształków lodu unoszącego się na niebie, może zwiększać  ilość odbijanego światła słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, a tym samym wspomagać walkę z globalnym ociepleniem.

Specjaliści z Uniwersytetu w Genewie i Karlsruhe Institute of Technology eksperymentowali z zachowaniem wody w komorze chłodzącej, która symulowała warunki atmosferyczne na dużych wysokościach, w jakich zwykle tworzą się chmury typu cirrus. Zamarzającą w komorze wodę rozkruszono stosując silne lasery.

 

W momencie zetknięcia się kryształków lodu z wiązką laserową, gwałtownie wzrasta ich temperatura i większość jest przekształcana w parę wodną. Jednak para wodna szybko skrapla się, tworząc jeszcze mniejsze cząstki. Dzięki temu powinna powstać jeszcze skuteczniejsza powłoka odbijającą promieniowanie słoneczne.

 

Z pewnością zanim technologia ta stanie się dostępna na szeroką skalę minie jeszcze trochę czasu. Poza tym istnieją poważne kontrowersje odnośnie planów manipulowania chmurami, ponieważ może mieć to niebezpieczne konsekwencje. Poza tym chmury nie tylko odbijają promieniowanie pochodzące ze Słońca, ale również to promieniowanie, które emituje podgrzewana Ziemia.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika XaX

Powiem tak, globalne

Powiem tak, globalne ocieplenie to fakt ale jaki w pływ ma w tym człowiek nie wiadomo, ale na pewno nie jest głównym inicjatorem tego zjawiska jak eurokraci nam to wmawiają, Jeden wulkan w trakcie swojego pierdnięcia wyprodukuje więcej co2 niż jedno miasto przez spory czas. To jest naturalny cykl a że ludzie natrafili w trakcie swojego rozwoju na ocieplenie to przypisali sobie winę za to.

Skomentuj