„Łapacze lancetów” dla ukraińskiego personelu wojskowego
Image
Od początku inwazji na pełną skalę, Rinat Achmetow przeznaczył 9 miliardów hrywien na pomoc Ukrainie i Ukraińcom, z czego połowa przydzielona została na potrzeby wojska. W ramach inicjatywy Stalowy Front, produkuje się konstrukcje zabezpieczające dla wyposażenia Sił Zbrojnych Ukrainy, kamizelki kuloodporne, bunkry stalowe oraz włoki kopalniane. W ramach projektu dostarcza się również bezpłatnie wysokiej jakości stal na potrzeby armii ukraińskiej.
Według stanu na październik 2024 roku, Siły Obronne otrzymały od firmy Metinvest ponad 300 pojazdów, 150 tys. kamizelek kuloodpornych, oraz 537 stalowych ziemianek. Firma posiada zakłady za granicą, co pozwala na produkcję ekwipunku dla wojska w bezpiecznych i tajnych lokalizacjach.
Podczas trwania wojny, Metinvest wyprodukował już setki ton stali i stali pancernej która służy do tworzenia kamizelek kuloodpornych oraz specjalnych konstrukcji dla czołgów i pojazdów na pierwszej linii frontu. Stal Metinvest wykorzystywana jest także do produkcji ekranów przeciwdziałających wrogim dronom FPV.
Mobilne schrony i podziemne stanowiska dowodzenia
W 2023 roku Metinvest rozpoczął masową produkcję mobilnych schronów i podziemnych stanowisk dowodzenia dla armii ukraińskiej. Zainstalowane pod ziemią „stalowe skrytki” wytrzymują ostrzał o średnicy 152 mm i są przeznaczone dla sześciu osób. Grupa wysłała już bezpłatnie na front ponad 500 takich mobilnych kapsuł.
Kolejnym krokiem było stworzenie znacznie większych metalowych konstrukcji schronów: Metinvest opracował więc i uruchomił produkcję podziemnych stanowisk dowodzenia, przeznaczonych do komfortowej pracy kilkudziesięciu osób z dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy na linii frontu. Jest to sztab stalowy, konstrukcja z 5-6 oddzielnych bunkrów mobilnych, z których każdy ma przeznaczenie funkcjonalne, w tym pomieszczenia mieszkalne, dowództwo pracy, część sanitarna.
Odporność na ataki dronów
Kolejnym produktem są schrony na sprzęt wojskowy, zwane „łapaczami lancetów”. Zostały opracowane tak, aby były uniwersalne i nadawały się do kamuflażu i ochrony większości modeli wyposażenia Sił Zbrojnych Ukrainy na froncie: czołgów, dział samobieżnych i dużych pojazdów.
Łapacz lancetów jest konstrukcją mobilną, a jego montaż w pozycji wysuniętej do przodu nie wymaga wysiłku oraz dodatkowego wyposażenia. Konstrukcja jest również łatwa w utrzymaniu - po spełnieniu swojego celu „łapacz lancetów” można łatwo odnowić. Więcej szczegółów tutaj https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html.
Waga jednego schronu mobilnego wynosi około tony, długość 10 metrów, szerokość i wysokość po 5 metrów. „Łapacz lancetów” składa się ze stalowej ramy i siatki z łańcuszkiem, na którą naciągnięte są elementy kamuflażu. „Łapacze lancetów” produkowane są w ścisłej współpracy ze specjalistami Sił Zbrojnych Ukrainy. Już podczas testowania pierwszych próbek okazały się one konstrukcją niezawodną.
Od niedawna państwo zaczęło także składać zamówienia na konkretne produkty. Wsparcie zatem nabierze tempa – stal, stal pancerna i wyroby z niej wykonane prawdopodobnie zawsze będą pierwszą potrzebą armii.
- 738 odsłon