Laguna w południowym Meksyku zmieniła kolor na krwisty

Kategorie: 

Źródło: https://twitter.com/nvinoticiasoax/status/1181990937280618496

W lagunie Manialtepec, która znajduje się 18 km na zachód od miasta Puerto Escondido w meksykańskim stanie Oaxaca, zaobserwowano niezwykłe zjawisko. W zeszły weekend woda zmieniła tam kolor na różowy i krwisto czerwony, co bardzo zaskoczyło mieszkańców, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z czymś takim.

 

Wydarzyło się to po deszczach wywołanych przez burzę tropikalną Backgammon i na razie przyczyna zabarwienia nie zostanie wyjaśniona, informuje portal Noticias Oaxaca Voz e Imagen. Specjaliści pobrali próbki wody i czekają na wyniki badań laboratoryjnych.

 

Według biologa z Uniwersytetu Morskiego (UMAR) Alejandry Torres Arigno, deszcze obniżyły zasolenie laguny, co stworzyło sprzyjające warunki do szybkiego namnażania mikroorganizmów. W konsekwencji doprowadziło to do zabarwienia wody w tak nietypowym kolorze.

 

Na pierwszy rzut oka zbiornik nie jest toksyczny, ale trzeba poczekać na wyniki badań. Zjawisko to nie jest zdrowe dla laguny. Ekspert przypomniał, że w 2016 r. w Oaxaca sinice tworzyły różową lagunę La Salina. Tym razem przyczyna zmiany koloru może być inna. Podobne zjawisko występuje w wielu regionach Australii.

 

W lutym 2019 roku słone jezioro Westgate w Melbourne zmieniło kolor na różowy. Niezwykły kolor zbiornika wynikał z kwitnienia glonów, które wytwarzają beta-karoten. Stało się to w połączeniu z kilkoma czynnikami, tj. wysokimi temperaturami, dużą ilością światła słonecznego i przy braku opadów atmosferycznych, co doprowadziło do wzrostu stężenia soli w wodzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj