Łączność satelitarna Starlink trafi do zwykłych smartfonów

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Na oficjalnej stronie operatora satelitarnego Starlink SpaceX pojawił się dział poświęcony przyszłej usłudze Direct to Cell. Usługa ta umożliwi wykorzystanie komunikacji satelitarnej do przesyłania wiadomości tekstowych i głosowych, a także przesyłania plików ze zwykłych smartfonów obsługujących technologię 4G LTE. Wiadomości tekstowe za pośrednictwem usługi Direct to Cell będą dostępne w przyszłym roku.

 

 

System będzie wykorzystywał rosnącą sieć satelitarną Starlink na orbicie okołoziemskiej do przesyłania danych do zwykłych smartfonów. Firma rozmawiała o planach uruchomienia usługi przesyłania wiadomości satelitarnych w 2022 roku wraz z partnerem T-Mobile. Od tego czasu SpaceX milczy na temat postępów.

 

Nowa sekcja witryny ujawnia, że SpaceX planuje uruchomić satelitarną usługę przesyłania wiadomości tekstowych w 2024 r. Następnie w 2025 roku firma wprowadzi przesyłanie głosu i plików. W tym samym roku planują podłączyć do usługi urządzenia IoT.

Niewiele wiadomo na temat nowej usługi Starlink. Jest prawdopodobne, że Direct to Cell będzie przypominać komunikację za pośrednictwem satelitów AST SpaceMobile. Usługa ta umożliwi transmisję sygnału komunikacyjnego 4G LTE z satelitów do zwykłych smartfonów bez konieczności jakichkolwiek zmian w sprzęcie czy oprogramowaniu. Uruchomienie planowane jest na przyszły rok.

 

Na stronie przyszłej usługi satelitarnej SpaceX podano, że Direct to Cell będzie działać ze zwykłymi smartfonami LTE. Do przesyłania tekstu, głosu i danych nie są wymagane żadne modyfikacje sprzętu ani oprogramowania urządzeń, ani instalacja specjalnych aplikacji.

 

SpaceX planuje wyposażyć niektóre satelity Starlink w zaawansowany modem eNodeB, żeby zapewnić działanie usługi. Dzięki temu staną się one swego rodzaju kosmicznymi stacjami bazowymi, podobnymi do tych wykorzystywanych w mobilnym roamingu. SpaceX poszukuje także współpracy z operatorami komórkowymi w celu wsparcia tej usługi.

 

Przed uruchomieniem usługi Direct to Cell firma musi uzyskać zgodę Federalnej Komisji Łączności. SpaceX skontaktowało się już z regulatorem z prośbą o przydzielenie określonego zakresu częstotliwości radiowych. Inicjatywa firmy stworzenia satelitarnej usługi komórkowej wywołała niezadowolenie operatora Dish Network i Globalstar, partnera Apple.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika gnago

Świat cię oszukuje, bo mózgu

Świat cię oszukuje, bo mózgu nie masz ani wiedzy . Tysiaće ludzi codziennie korzysta z telfonii satelitarnej na morzu wystarczy zajrzeć do portu jachtowego na wybrzeżu oceanu aby zyskać potwierdzenie od setek ludzi w tym porcie

Portret użytkownika Szkarłatny

Ja pierdziu pelikany wszystko

Ja pierdziu pelikany wszystko łykną ROFL ROFL ROFL . Żaden srajlink nie dostarcza  internetu z kosmosu! Spróbujcie baranki podłączyć się ze srajlinkiem czy innymi sratelitami na odludziu gdzieś w górach czy syberii gdzie nie ma waszych masztów telekomunikacyjnych. To jest masakra jakaś, ludzie już zostali tak bardzo odmóżdżeni że nie są w stanie samodzielnie myśleć. Zwykłe telefony bez modyfikacji, odbierające i nadające do satelity Lol szok i nie dowierzanie.

Portret użytkownika Endymion

Szkarłatny, znam tę teorię i

Szkarłatny, znam tę teorię i jest zgodna z moim postrzeganiem, ale masz dowody?

Ja ostatnio zadałem pytanie wyprawie na Antarktydę, czy ich pozwolenia na nurkowanie pozwalają na eksplorację kontynentu tysiące kilometrów w głąb. Zostałem odesłany do napisania maila do kogoś innego i cisza trwa już dwa tygodnie.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Szkarłatny

Nie interesują mnie teorie

Nie interesują mnie teorie tylko fakty, opóźnienie fal radiowych ze stacji komicznej jest okolo 2-3 sekundy a starlinki są jeszcze podobno jeszcze wyżej, do tego poczytaj o nadajnikach i zobacz jakie mają zasięgi i jakiej mocy muszą być na takie odleglości prawo odwrotnych kwadratow, prawo Lorentza, propagacja fal i dla większego zrozumienia (niew wiem jak to jest po polsku) tropospheric scatter, no i project white Alice

Skomentuj