Kategorie:
W świecie geologii i gemologii, rzadkość jest cechą cenioną niemal tak samo jak piękno. Jednym z najbardziej niezwykłych przykładów tej rzadkości jest kyawthuite – minerał tak unikatowy, że znany jest tylko jeden jego egzemplarz. Ten przezroczysty czerwono-pomarańczowy kamień waży zaledwie 1,61 karata (około 0,3 grama) i zajmuje szczególne miejsce zarówno w świecie naukowym, jak i w kolekcjonerskim.
Kyawthuite, odkryty w okolicach Mogok w Birmie (obecnie Myanmar), został oficjalnie uznany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne (IMA) w 2015 roku. Co sprawia, że kyawthuite jest tak wyjątkowy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się jego składowi i strukturze.
Wzór chemiczny kyawthuite to Bi3+Sb5+O4, z śladami tantalu. Jego główne składniki to bizmut (Bi) i antymon (Sb), które są metalami rzadkimi, ale ich sam niedobór nie wyjaśnia wyjątkowej rzadkości tego minerału. Według baz danych minerałów, takich jak ta z Caltech, struktura kyawthuite składa się z szachownicy oktaedrów Sb5+O6 ułożonych równolegle do atomów Bi3+.
Co ciekawe, w skorupie ziemskiej bizmutu jest więcej niż złota, a antymonu więcej niż srebra. Dlatego rzadkość kyawthuite wynika raczej ze specjalnej metody jego formowania, niż z niedoboru jego składników. Kamień ten jest niezwykle gęsty – jego gęstość jest ponad ośmiokrotnie większa od wody i dwukrotnie większa od rubinu, co sprawia, że wydaje się mniejszy niż w rzeczywistości.
Kyawthuite został odkryty przez łowców szafirów w dnie potoku w Birmie i zyskał uznanie jako minerał wyróżniający się w 2015 roku. Jego naukowy opis opublikowano dwa lata później, rzucając światło na jego niezwykłe właściwości. Nazwa minerału pochodzi od doktora Kyaw Thu, byłego geologa z Uniwersytetu w Rangunie.
Birma, miejsce narodzin kyawthuite, jest również domem dla painite – drugiego najrzadszego minerału na świecie. Zderzenie płyt tektonicznych Indii z Azją wytworzyło ogromne ciśnienie i ciepło, tworząc idealne warunki do powstawania kamieni szlachetnych. Niestety, długoletnie konflikty i międzynarodowe sankcje mogły sprawić, że wiele próbek tych rzadkich minerałów nie zostało naukowo zbadanych.
Dla miłośników rzadkich kamieni szlachetnych istotne może być to, że istnieje syntetyczna replika kyawthuite. Nie ma więc potrzeby kradzieży jedynego egzemplarza na świecie, który przechowywany jest w Muzeum Historii Naturalnej hrabstwa Los Angeles.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
kolo21
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Lucek Wąchozlewski
Skomentuj