Kwestia dostarczenia do Syrii systemu S-300 może doprowadzić Izrael i Rosję na skraj wojny

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Diariocritico de Venezuela/CC BY 2.0

Rosja zamierza przekazać Syrii zaawansowany system obrony powietrznej, który może wywołać poważne napięcia w regionie. Izrael zagroził już, że jeśli rosyjskie rakietowe systemy S-300 będą próbowały obronić się przed nadlatującymi samolotami wojskowymi to zostaną zniszczone.

 

Władze rosyjskie prawdopodobnie wznowią dostawę systemu S-300 dla syryjskiej armii, która została zamrożona około 10 lat temu. Zachód potępiał wtedy transfer uzbrojenia do Syrii, lecz w wyniku ostatnich bombardowań Rosja może zmienić zdanie. Najnowsze dowody przedstawione przez Moskwę, tj. ujawnienie świadków domniemanego ataku chemicznego z 14 kwietnia wyjaśniło, że nie było żadnego użycia gazów bojowych, a zatem nie było też żadnych ofiar cywilnych. Zdaniem świadków zdarzenia, do szpitala wtargnęli nieznani ludzie, którzy wywołali sztuczną panikę, oblewali pacjentów wodą i nagrywali całe zajście. Film został następnie zamieszczony w internecie i został przyjęty przez Stany Zjednoczone jako dowód.

 

Rosja twierdzi, że nie może dopuścić do kolejnych bezpodstawnych agresji na Syrię, dlatego może przekazać w jej ręce system rakietowy S-300. Będzie to najbardziej zaawansowana broń przeciwlotnicza i przeciwrakietowa w rękach armii syryjskiej. Jednak zapowiedź rosyjskich władz wyraźnie nie spodobała się Izraelowi.

Minister Obrony Avigdor Lieberman ogłosił, że jeśli systemy S-300 będą strzelać do izraelskich samolotów to zostaną zniszczone. Rosja nie pozostała dłużna i ostrzegła, że ataki na przekazane systemy obrony powietrznej nie pozostaną bez konsekwencji.

 

Niezadowolenie wynika z tego, że systemy S-300 rozmieszczone w okolicach Damaszku będą pokrywać swoim zasięgiem znaczną część Izraela, więc teoretycznie mogłyby strzelać do samolotów znajdujących się w bazach lotniczych. Nowa technologia w rękach Syrii mogłaby nie tylko zakończyć agresywne ataki Izraela, ale także wzmocnić swoje możliwości obronne na wypadek agresji innych państw.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kodiak

To tak w ramach newsow z

To tak w ramach newsow z Syrii dzis klapnal rosyjski SU30 prosto do wody bo... zderzyl sie z „ptakiem” podali rosjanie (hahaha) - zadna rakieta go nie namierzy wiec to musial byc ptak. Ciekawe czy to np golab czy np bocian? Hihi 

W tym „cudzie” techniki zginelo dwoch rosyjskich gierojow.

ponad to ruskie wodze tna pierwszy raz od dwoch dekad wydatki na wojsko - uwaga - o 20%!!! Dobrobyt im sie ulewa... 

oj putana spadaj z ukrainy, przestan truc ludzi, przestan strzelac do samolotow cywilnych, nie truj cywili w syrii, bo ci sie panstewko od sankcji zaraz rozleci

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Kodiak

Putina dostal w ryja - w

Putina dostal w ryja - w syrii od koalicji, w azji od korei pn, w azji od indii - czas na ukraine - za chwile bedzie sie dzialo. Czyzby po rozpadzie zsrr kolejny upadek nacji rosyjskiej?? Jak beda wielkosci Albanii to moze uda im sie jakos zarzadzic czymkolwiek. 

Portret użytkownika U_P_Adlina

Powiedz no mi kodiak, co ty

Powiedz no mi kodiak, co ty bierzesz? W Syrii to właśnie uSSman dostał w jałopę, bo jego celem było obalenie prezydenta Assada i zainstalowanie tam swoich marionetkowych rządów. A tu.........ups......nic z tego. Kop w dupę, a Assad ma się dobrze, tak? 
W Korei Płn.??????? Hehehehehe! Bidoku. Za duże dawki bierzesz tego czegoś. Od Indii? Hehehehe! Widzę, że te prochy wprowadzają cię do jakichś alternatywnych wymiarów rzeczywistości. Ukraina? Zapomnieliście już o Iłowajsku i Debalcewie? Hehehehehe! Zostaw to kodiak i wróć do swojej rzeczywistości, która choć dla ciebie niewygodna, to jednak istnieje realnie, w przeciwieństwie do twoich wyimaginowanych wizji.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Medium

Moim zdaniem S 300 dla

Moim zdaniem S 300 dla syryjskiej armii już dostarczono. Jak jednak zaznacza Izraelczyk Jakow Kedmi https://www.youtube.com/watch?v=fU5e_BD5Sjs uruchomienie systemów i przyuczenie żołnierzy sysryjskich do obsługi S 300 zajmie trochę czasu, dlatego zapewne póki co Rosja zaprzecza, że S 300 w Syrii się znalazło. Co do przyuczenia do obsługi systemów, brałabym pod uwagę, że Syryjczycy już mogą przyuczeni. 

Jest jeszcze kwestia polityczna: jeśli S 300 dla Syrii są dostarczone bezpłatnie, to mogą być uważane za rosyjskie, zatem lepiej jednak je sprzedać na jakicholwiek warunkach.

Tymczasem tej nocy nastąpił atak rakietowy na okolice Aleppo i Hamy:

Pozostaje niejasne, czy atak nastąpił ze strony Izraela czy zachodniej koalicji. Izrael odmówił w tej sprawie komentarza. Sprawdzamy? 

Strony

Skomentuj