Kwestia dostarczenia do Syrii systemu S-300 może doprowadzić Izrael i Rosję na skraj wojny

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Diariocritico de Venezuela/CC BY 2.0

Rosja zamierza przekazać Syrii zaawansowany system obrony powietrznej, który może wywołać poważne napięcia w regionie. Izrael zagroził już, że jeśli rosyjskie rakietowe systemy S-300 będą próbowały obronić się przed nadlatującymi samolotami wojskowymi to zostaną zniszczone.

 

Władze rosyjskie prawdopodobnie wznowią dostawę systemu S-300 dla syryjskiej armii, która została zamrożona około 10 lat temu. Zachód potępiał wtedy transfer uzbrojenia do Syrii, lecz w wyniku ostatnich bombardowań Rosja może zmienić zdanie. Najnowsze dowody przedstawione przez Moskwę, tj. ujawnienie świadków domniemanego ataku chemicznego z 14 kwietnia wyjaśniło, że nie było żadnego użycia gazów bojowych, a zatem nie było też żadnych ofiar cywilnych. Zdaniem świadków zdarzenia, do szpitala wtargnęli nieznani ludzie, którzy wywołali sztuczną panikę, oblewali pacjentów wodą i nagrywali całe zajście. Film został następnie zamieszczony w internecie i został przyjęty przez Stany Zjednoczone jako dowód.

 

Rosja twierdzi, że nie może dopuścić do kolejnych bezpodstawnych agresji na Syrię, dlatego może przekazać w jej ręce system rakietowy S-300. Będzie to najbardziej zaawansowana broń przeciwlotnicza i przeciwrakietowa w rękach armii syryjskiej. Jednak zapowiedź rosyjskich władz wyraźnie nie spodobała się Izraelowi.

Minister Obrony Avigdor Lieberman ogłosił, że jeśli systemy S-300 będą strzelać do izraelskich samolotów to zostaną zniszczone. Rosja nie pozostała dłużna i ostrzegła, że ataki na przekazane systemy obrony powietrznej nie pozostaną bez konsekwencji.

 

Niezadowolenie wynika z tego, że systemy S-300 rozmieszczone w okolicach Damaszku będą pokrywać swoim zasięgiem znaczną część Izraela, więc teoretycznie mogłyby strzelać do samolotów znajdujących się w bazach lotniczych. Nowa technologia w rękach Syrii mogłaby nie tylko zakończyć agresywne ataki Izraela, ale także wzmocnić swoje możliwości obronne na wypadek agresji innych państw.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kodiak

To tak w ramach newsow z

To tak w ramach newsow z Syrii dzis klapnal rosyjski SU30 prosto do wody bo... zderzyl sie z „ptakiem” podali rosjanie (hahaha) - zadna rakieta go nie namierzy wiec to musial byc ptak. Ciekawe czy to np golab czy np bocian? Hihi 

W tym „cudzie” techniki zginelo dwoch rosyjskich gierojow.

ponad to ruskie wodze tna pierwszy raz od dwoch dekad wydatki na wojsko - uwaga - o 20%!!! Dobrobyt im sie ulewa... 

oj putana spadaj z ukrainy, przestan truc ludzi, przestan strzelac do samolotow cywilnych, nie truj cywili w syrii, bo ci sie panstewko od sankcji zaraz rozleci

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Kodiak

Putina dostal w ryja - w

Putina dostal w ryja - w syrii od koalicji, w azji od korei pn, w azji od indii - czas na ukraine - za chwile bedzie sie dzialo. Czyzby po rozpadzie zsrr kolejny upadek nacji rosyjskiej?? Jak beda wielkosci Albanii to moze uda im sie jakos zarzadzic czymkolwiek. 

Portret użytkownika U_P_Adlina

Powiedz no mi kodiak, co ty

Powiedz no mi kodiak, co ty bierzesz? W Syrii to właśnie uSSman dostał w jałopę, bo jego celem było obalenie prezydenta Assada i zainstalowanie tam swoich marionetkowych rządów. A tu.........ups......nic z tego. Kop w dupę, a Assad ma się dobrze, tak? 
W Korei Płn.??????? Hehehehehe! Bidoku. Za duże dawki bierzesz tego czegoś. Od Indii? Hehehehe! Widzę, że te prochy wprowadzają cię do jakichś alternatywnych wymiarów rzeczywistości. Ukraina? Zapomnieliście już o Iłowajsku i Debalcewie? Hehehehehe! Zostaw to kodiak i wróć do swojej rzeczywistości, która choć dla ciebie niewygodna, to jednak istnieje realnie, w przeciwieństwie do twoich wyimaginowanych wizji.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Medium

Moim zdaniem S 300 dla

Moim zdaniem S 300 dla syryjskiej armii już dostarczono. Jak jednak zaznacza Izraelczyk Jakow Kedmi https://www.youtube.com/watch?v=fU5e_BD5Sjs uruchomienie systemów i przyuczenie żołnierzy sysryjskich do obsługi S 300 zajmie trochę czasu, dlatego zapewne póki co Rosja zaprzecza, że S 300 w Syrii się znalazło. Co do przyuczenia do obsługi systemów, brałabym pod uwagę, że Syryjczycy już mogą przyuczeni. 

Jest jeszcze kwestia polityczna: jeśli S 300 dla Syrii są dostarczone bezpłatnie, to mogą być uważane za rosyjskie, zatem lepiej jednak je sprzedać na jakicholwiek warunkach.

Tymczasem tej nocy nastąpił atak rakietowy na okolice Aleppo i Hamy:

Pozostaje niejasne, czy atak nastąpił ze strony Izraela czy zachodniej koalicji. Izrael odmówił w tej sprawie komentarza. Sprawdzamy? 

Portret użytkownika euklides

Państwo jest największym

Państwo jest największym zagrożeniem dla świata. Niestety większość ludzkości wyznaje kult państwa, co w końcu skończy się Armagedonem. Dopiero wtedy niektórzy zrozumieją, że tylko cywilizacja oparta o najwyższe wartości ma szanse rozwoju. Państwo to przyzwolenie na kradzież, morderstwa, gwałty, niesprawiedliwość, wszystko co najgorsze zakorzenione w instynktach człowieka.

Portret użytkownika Pędnik-NieŁągiewki

Motto:"Nic nie dzieje się dwa

Motto:"Nic nie dzieje się dwa razy,
i dlatego z tej przyczyny..."
ostatni Szoah nie był pierwszy,
kolejny - nie będzie ostatni...
chłopaki i dziewczyny.

Daremne modły, rejwach, trud,
rabbich bezbożne pienia!!
"Kochany" syjonazi-Bund
jest do wykorzenienia!
(Trafił się ongiś facet z wąsikiem
co zwiódł swój Naród frenet-głosikiem...
"mówicie, żeście Naród Wybrany!?"
na rzeź! - jak owce!...i barany!"
Pochwycił papier, pióro z inkastu
i... szrajbnął rozkaz: do Holokaustu!
Ten ich "wybierał" - jak raki z saka!
Od Abrahama do Izaaka!
A że był kawał szui i chama
brał od Zeviego do Abrahama!!)
Gdy gojów krew nie cieknie wciąż
szczególnie oni wściekli
Kiedy nie mogą więcej z nich
wyciskać swoich "szekli"!!
Banksterski procent gnojem jest,
co karmi Eretz Bandit
to modus jest vivendi ich
i modus operandi!
Kpią sobie z boga, z Sądów,
ból, jaki zadają Światu
sprawi, że syjonazi-Srul
zginie z rąk "Kalifatu"!
Jahwe'go nie lękają się
Ni "Wszechświata Królowej"
więc niech przynajmniej boją się
choć... bomby atomowej!?
Pers jądra zbiera już od lat
aż dnia pewnego wreszcie
Zabłyśnie "słońce" w Tel Awiw
do cna zatęchłym mieście.
Zniknie na zawsze gniazdo os
zginą świata pijawy,
Na Łono Abrahama Pers
pośle ten klan ryszawy...
Kiedy już dupnie Yellowstone,
USrahell runie w gruzy -
Eretz Srulsrahell pójdzie na stronę
zmienić zasrane rajtuzy...
Ile jest wart "bojowy zając"
co niby wszystko potrafi
kiedy Niedźwiedzia-protektora
z dnia na dzień nagły szlag trafi!?
Na nic się zdadzą liczne A-bomby
co je zgromadził i grozi -
- przecież gdy zrzuci je na sąsiadów
siebie też nimi ugodzi...
Tysiące w Eretz sztetli, kibuców
wciąż czeka na diaspornych buców
oni - ambaras to niemały! -
wciąż w Polin rządzie,
w biznes i w sądzie
a reszta...generały!!
ps. pragniecie kasy? -
powiem tak:
Dla Żydów - "gorejący krzak..."!!

Nigdy jeszcze tak niewielu nie zniszczyło tak wiele u tak licznych. 1051 lat wiary w cud - dziki kraj, ciemny lud...

Portret użytkownika hikus

W swej książce „Derailing

W swej książce „Derailing Democracy" (dosł. „Wykolejając demokrację"), David McGowan pisze: „Od Drugiej Wojny Światowej, akcje militarne Ameryki w takiej czy innej formie spowodowały więcej śmierci i zniszczenia na całym świecie niż podobne akcje jakichkolwiek innych krajów." Jeden z najbardziej cenionych na świecie mężów stanu, Nelson Mandela, potępił politykę zagraniczną USA nazywając ją „ największym zagrożeniem dla pokoju na świecie."

Strony

Skomentuj