Kurdowie zagłosowali za niepodległością

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Kurdishstruggle/CC BY 2.0

Władze irackiego Kurdystanu podały dziś wyniki długo oczekiwanego referendum niepodległościowego, które odbyło się w poniedziałek. Ponieważ Kurdowie od bardzo dawna dążyli do samostanowienia nikogo nie powinno dziwić, że zdecydowana większość zagłosowała za utworzeniem nowego niezależnego państwa. Tym samym Kurdowie narazili się na agresję swoich sąsiadów.

 

Rząd w Irbil, stolicy irackiego Kurdystanu podał, że frekwencja wyniosła około 72%, zaś niemal 93% głosujących poparło dążenia niepodległościowe. Region autonomiczny wybrał więc samodzielność i niezależność, co może zapoczątkować rozpad Iraku. Kurdowie zamieszkują północną część kraju, lecz w wyniku walk z Państwem Islamskim zajęli również terytoria, które powinny należeć do Bagdadu. Chodzi tu szczególnie o muhafazę Kirkuk wraz z miastem o tej samej nazwie.

 

Wyniki referendum z naturalnych przyczyn nie zostały uznane przez wszystkie państwa regionu - Irak, Iran, Syrię i Turcję. Tak się składa, że Kurdowie aspirują do utworzenia własnego kraju i w tym celu chcą oderwać fragmenty terytorium każdego z nich. Dlatego Kurdowie, otrzymujący silne wsparcie militarne Stanów Zjednoczonych, postrzegani są jako zagrożenie.

Źródło: Flickr/jan Sefti/CC BY 2.0

Tuż po głosowaniu, Irak i Turcja zorganizowały manewry wojskowe. Erdogan zagroził zablokowaniem ropociągu, którym Kurdowie eksportują "czarne złoto", a także zamknięciem granicy oraz konsekwencjami ekonomicznymi i handlowymi. Z kolei Bagdad domaga się zwrócenia Kirkuku oraz dwóch międzynarodowych portów lotniczych. Iracki parlament zaproponował nawet odebranie Kurdom pól naftowych. Jedynie Damaszek powiadomił, że zastanowi się nad powiększeniem autonomii dla syryjskich Kurdów.

 

Izrael bezwzględnie popiera niezależny Kurdystan, zaś Stany Zjednoczone od początku ostrzegały, że referendum w obecnym czasie może okazać się zbyt niebezpieczne. Współpraca Iraku, Iranu i Turcji w obliczu dążeń niepodległościowych Kurdów jest oczywistością i sugerowano nawet rozpoczęcie działań zbrojnych, aby nie dopuścić do podziału.

 

Źródła:

http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/kurdistan-referendum-results-vote-yes-...

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-kurds-referendum/baghdad-piles-pressure-o...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

No i Turcja ma teraz POWÓD do

No i Turcja ma teraz POWÓD do ANEKSJI kawałka Iraku a albiońska maszkara swój upragniony kolejny PUNK ZAPALNY z jakiego może wysysać życiową energię. Wraz z tym "głosowaniem" także drogi "sojusznik" dla raSSiji czyli Iran został przez nią WYMANEWROWANY ze światowego rynku.... gazem.... oczywiście wszystko w trosce o swojego drogiego teherańskiego "sojusznika". Chiny jeszcze wierzą w "przyjaźń z odwiecznym judaszem" z kremla....

Portret użytkownika ...

Paradoksalnie gdyby Turcja

Paradoksalnie gdyby Turcja zgarnełaby tą część Iraku, zmotywowałoby to Kurdów z ich obecnego terytorium do walki o niepodległość w formie partyzanckiej, więc mogłaby być nienajlepsza decyzja, destabilizująca wschodnią część Turcji

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika  kuba9131

Kurdowie zasłużyli na własne

Kurdowie zasłużyli na własne państwo. Jako pierwsi zaczęli walkę z ISIS kiedy ono było u szczytu swej potęgi (np. bitwa o Kobane) i to właśnie zwycięstwa Kurdów umożliwiły doprowadzenia do tego że ISIS za chwilę upadnie.

PS: W 1923 Kurdowie mieli chwilową niepodległość ale ich terytorium zajęli Brytyjczycy jako że była tam ropa.

Skomentuj