Kurdowie oskarżają Rosję i USA o zdradę

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Kurdishstruggle/CC BY 2.0

Syryjscy Kurdowie po raz drugi doświadczają agresji zbrojnej ze strony sąsiedniej Turcji, która postrzega ich za terrorystów. Wojna z ISIS sprawiła, że Kurdowie stali się silniejsi, są obecnie lepiej wyposażeni i oczywiście kontrolują znacznie większe terytoria niż przedtem. Jednak teraz przyszło im bronić się przed najazdem Turków i wygląda na to, że zostali właśnie opuszczeni przez "sojuszników".

 

Jeszcze zanim Turcja rozpoczęła kolejną ofensywę, w regionie Afrin w północno-zachodniej części muhafazy Aleppo stacjonowały rosyjskie wojska. Pojawiały się również doniesienia, że Rosjanie budują tam bazę wojskową. Jednak dziś nie ma to już kompletnie żadnego znaczenia, ponieważ gdy tylko tureckie siły zbrojne zaczęły atakować Kurdów okazało się, że Rosjanie się wycofali. Wtedy Kurdowie zaczęli otwarcie mówić o zdradzie i cichym przyzwoleniu na agresję ze strony Turcji. Sipan Hemo, dowódca generalny Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) powiedział wprost, że Rosja nagle zerwała z nimi wszelkie porozumienia i "sprzedała ich".

 

Jednak niedługo potem zaczęły pojawiać się dwuznaczne wypowiedzi władz Stanów Zjednoczonych. Oczywiste jest, że Amerykanie przez bardzo długi czas szkolili i dozbrajali Kurdów, co mocno nie podoba się Turcji. USA starają się za wszelką cenę uniknąć wejścia w otwarty konflikt z potężnym członkiem NATO. Turcja od dawna domaga się, aby Amerykanie przestali dozbrajać Kurdów. Ci z kolei mają nadzieję, że Stany Zjednoczone staną po ich stronie - najwyraźniej przeliczyli się.

Turcja atakuje region Afrin, a władze USA wyrażają swoje "głębokie zaniepokojenie", lecz nic poza tym. Kurdowie są w stanie bronić się przed tureckim najeźdźcą tylko przez pewien okres czasu - na dłuższą metę, bez pomocy z zewnątrz, nie mają szans na przetrwanie. Co więcej, Turcja już teraz zapowiada atak na miasto Manbidż, które dziś jest strzeżone przez amerykańskie i rosyjskie wojska. Tylko na jak długo? Kurdowie przekonują się, że "sojusznicy" powoli wbijają im nóż w plecy.

 

W obliczu nadchodzącej porażki, Kurdowie z Afrin wystosowali oświadczenie, w którym domagają się pomocy ze strony rządu Syrii. W rzeczywistości jest to jedyna strona konfliktu, na którą Kurdowie mogą jeszcze liczyć. Prezydent Baszar al-Assad może udzielić im pomocy, aby wyrzucić Turków ze swojego kraju zanim umocnią się na północy. Wstawianie się za Kurdami z pewnością nie jest w interesie Rosji, która nawiązuje silną współpracę militarno-gospodarczą z Turcją. Z kolei Stany Zjednoczone są w trudnej sytuacji, ponieważ obecności wojsk amerykańskich w tym regionie nie popiera żadne państwo, z wyjątkiem Izraela. Oczywiście tylko czas pokaże, jak rozwinie się ta sytuacja.

 

Źródła:

http://ekurd.net/russia-betrayed-syrian-kurds-afrin-2018-01-22

https://www.nytimes.com/2018/01/21/world/middleeast/turkey-syria-kurds.html

https://ahvalnews.com/afrin/kurds-syrias-afrin-say-they-feel-betrayed-us-inaction-new-yorker

http://www.smh.com.au/world/turkeys-attack-on-kurds-in-afrin-is-a-betrayal-of-the-us-20180...

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-turkey-afrin/kurdish-run-afrin-reg...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika UPAdlina

no i co? Lumpa? Oj, boli was,

no i co? Lumpa? Oj, boli was, boli zachodnie ukry to, że wasza zdegenerowana banderowska ideologia została zahamowana wraz z jej sponsorem zza oceanu, co? Boli, boli. 

PS: Po polsku pisze się: "wychĘdoŻył", a nie "wycheNdoRZył". Dwa błędy ortograficzne w jednym słowie??????? No tak. Język polski jest naprawde trudny. Szczególnie ortografia, na której łapią się wszelakie "obce" udające Polaków.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Dobry filmik, dzięki. Szkoda

Dobry filmik, dzięki. Szkoda że nie można tego wytłumaczyć tzw ''polskim elitom.'' Tak jak mówi ten pan, elity nie są głupie ani tępe. Oni z premedytacją realizują swoje scenariusze. Zagraniczne scenariusze. 1. Szczepionki. 2. Wojsko. 3. Policja ukraińska (po co oni są w Polsce szkoleni widać nie ma chętnych Polaków?) 4. Edukacja, która solidnie przygotowuje jedynie o XD. 5. Media, które każde z osobna wykrzywiają ''w swoją stronę rzeczywistość'' - tworząc wszechobecny XD zamiast realnej merytorycznej wiedzy o świecie. Itd.

Portret użytkownika inzynier magister

Mocarstwa siędogadały ! Tylko

Mocarstwa siędogadały ! Tylko żeby rząd Morawieckiego się nie ugiął i żeby Kaczyński się nie ugiął ! „Zaciemnianiem historii” oraz „atakiem na demokrację” Światowy Związek Żydów Polskich (WJC) nazwał nowelizację ustawy o IPN, penalizującą używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”.Polacy ze zrozumiałych względów stają się wrażliwi, gdy obozy zagłady i obozy koncentracyjne nazywane są „polskimi” tylko dlatego, że były zlokalizowane na polskiej ziemi, i chcą, by było jasne, że to Niemcy, a nie Polacy są odpowiedzialni za ustanowienie i podtrzymywanie tych fabryk śmierci, w których zginęły w Holokauście miliony Żydów - stwierdził prezes WJC Robert Singer, cytowany w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej WJC.Singer ocenił jednak, że błędem będzie karanie osób, które używają sformułowania „polskie obozy śmierci”. Dlaczego? - Nowa polska ustawa dlatego budzi szczególne zastrzeżenia, że utrudnia jakąkolwiek prawdziwą konfrontację z najbardziej przerażającym aspektem wojennej historii tego kraju - z tym, w jakim stopniu Polacy brali udział w niszczeniu swych żydowskich sąsiadów – powiedział Singer i ocenił, że zmiana powinna następować nie środkami prawnymi, ale poprzez edukację.W opinii Signera fakt, że „Polacy brali udział w niszczeniu swych żydowskich sąsiadów”, wykazali „znakomici polscy naukowcy” w „starannie udokumentowanych pismach”. Zdaniem prezesa WJC „nie były to raczej izolowane przypadki”. http://www.pch24.pl/klamstwa-posla-knesetu-i-atak-swiatowego-kongresu-zydow--presja-na-polske-trwa--,57882,i.html#ixzz55Yee3Dlh

„znakomici polscy naukowcy” ?! miał na myśli tego pana !

Niestety chyba sięugnął ! "Jak przekazała rzecznik rządu, w rozmowie telefonicznej premier Mateusz Morawiecki i premier Benjamin Netanjahu potwierdzili, że potrzebny jest dialog w celu wyjaśnienia zmian w ustawie o IPN.W niedzielę wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premiera Izraela Benjamina Netanjahu; obie strony potwierdziły, że potrzebny jest dialog w celu wyjaśniania zmian w ustawie o IPN przygotowywanych w naszym kraju 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika ono mat opeja

Zrobiono z nich marionetki,

Zrobiono z nich marionetki, jak z innymi pomniejszymi, starymi nacjami. Mieso armatnie. Niech sie sami najpierw wytluka, a potem postawimy im zasluzone nagrobki. U nich w domu... zabranym przez systemy imperialne, wsparte ekonomia, wolna, polityka, w i mieludu, dominacja, "w imie zasad". Nastepuje genocyd etniczny, w celu ujednolicenia "kultury". Ktos miesza te kultury, az osiagnie jednolita papke wszystkiego i niczego. Ludzi bez tozsamosci, bez wlasnego ja.

I tu jest miejsce na nowa religie.

 

Skomentuj