Kula ognia przeleciałą nad amerykańskim stanem Georgia

Kategorie: 

Źródło: American Meteor Society

Jasna kula ognia, została zaobserwowana nad południowo-wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do zdarzenia doszło około 02:05 UTC 11 października 2021 roku. American Meteor Society (AMS) otrzymało 88 raportów świadków ze stanów Alabama, Floryda, Georgia, Północna Karolina, Południowaej Karolina i Tennessee.

 

Analiza danych wideo przeprowadzona przez NASA Meteor Watch pokazuje, że kula ognia pojawiła się 32 km nad miastem Donald w południowo-wschodniej Georgii. Nagrania wideo, wskazują na to że poruszała się na północny-zachód z prędkością 72 420 km/h. Obiekt spłonął w ziemskiej atmosferze, na wysokości około 14 km, gdy znajdował się nad Sanders Road w południowo-wschodnim krańcu hrabstwa Toombs.

 

W szczytowym momencie, jasność meteoru dorównywała jasności Księżyca w pełni. Zdaniem badaczy, obiekt który widziano nad stanami, był fragmenten asteroidy o średnicy około 20 cm i wadze 9 kg.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj