Kto wysadził tamę w Nowej Kachowce skazując Krym na brak wody? Rosjanie i Ukraińcy oskarżają się nawzajem

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

6 czerwca 2023 r. doszło do przełamania dużej tamy z czasów ZSRR w kontrolowanej przez Rosjan części południowej Ukrainy, co spowodowało powódź na obszarze strefy działań wojnennych. Ukraińska propaganda podbijana bezrefleksyjnie przez polskojęzyczne media uznała, że za ten czyn odpowiadają Rosjanie z tym, że byłoby to tak głupie jak rzekome wysadzenie sobie gazociągów Nord Stream. Mimo to większość oficjalnych analityków powtarza to bezrefleksyjnie.

 

Tama, mająca 30 metrów wysokości i długość 3,2 km, zbudowana w 1956 r. na rzece Dniepr, była częścią elektrowni wodnej w Kachowce. Tama dostarczała wodę na półwysep Krym, anektowany przez Rosję w 2014 roku, oraz do elektrowni jądrowej w Zaporożu, która również jest kontrolowana przez Rosję i otrzymuje wodę chłodzącą z zbiornika tamy.

 

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) stwierdziła, że nie ma bezpośredniego ryzyka dla bezpieczeństwa jądrowego z powodu awarii tamy, ponieważ reaktory są tam rzekomo wyłączone, ale monitoruje sytuację uważnie. Dyrektor elektrowni zapewnił, że obecnie nie ma zagrożenia dla obiektu.

 

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, oczywiście obarczył Rosję winą za zniszczenie. Twierdzi, że rosyjskie wojsko wysadziło tamę. Z kolei rosyjskie władze okupacyjne w Chersoniu oświadczyły, że Ukraina zaatakowała tamę kilkakrotnie, niszcząc hydrauliczne zawory elektrowni wodnej, ale tama nie została całkowicie zniszczona.

 

Każda ze stron konfliktu przedstawia swoje własne narracje dotyczące zdarzenia. Ukraina twierdzi, że winni są Rosjanie, a Zełenski oznajmił, że było to "fizycznie niemożliwe", aby tama w Kachowce została wysadzona spoza jej bezpośredniego obszaru, co oczywiście nie jest prawdą. Dodał, że Rosja kontrolowała tamę i jej okolicę przez ponad rok, a tama "była zaminowana przez rosyjskich okupantów", którzy "ją wysadzili".  Z drugiej strony, Rosjanie twierdzą, że to Ukraina zaatakowała tamę, niszcząc jej zawory hydrauliczne sugerując, że to przygotowanie do kontrofensywy.

 

Biorąc pod uwagę dotychczasowe informacje, zniszczenie tamy ma potencjalnie duże konsekwencje dla obu stron. Dla Ukrainy, jest to potencjalnie narzędzie do zakłócenia rosyjskiej kontroli nad regionem, ale z drugiej strony powoduje duże zniszczenia i problemy dla cywilnej populacji Ukrainy, co może mieć negatywny wpływ na poparcie dla ukraińskiego rządu. Dla Rosji, zniszczenie tamy może stworzyć problemy logistyczne i strategiczne, a także zakłócić dostawy wody do anektowanego Krymu i elektrowni jądrowej w Zaporożu, ale może także posłużyć jako narzędzie propagandowe, aby oskarżyć Ukrainę o agresję i barbarzyńskie działania.

 

W związku z tym konieczna jest dalsza analiza sytuacji i ocena konkretnych konsekwencji dla każdej ze stron. Ważne jest również śledzenie dalszego rozwoju wypadków, aby zobaczyć, jakie kroki podjęły obie strony po zniszczeniu tamy, jakie są dalsze konsekwencje, a także jakie są wyniki dochodzeń  dotyczących przyczyn zniszczenia tamy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika edi8

Opary ukropskiej propagandy: 

Opary ukropskiej propagandy: 

- Około trzeciej nad ranem nieprzyjaciel wysadził w powietrze elektrownię wodną, aby podnieść poziom wody, zalać dojścia oraz lewy brzeg Dniepru i znajdujące się tam miejscowości. Wszystko, by uniemożliwić ukraińskim siłom zbrojnym postęp w przyszłości - stwierdził ukraiński oficer.
Podkreślił, że poza okopami i pozycjami rosyjskimi zalane zostały także zwykłe domy, które Rosjanie zajęli. Jak z kolei poinformował agencję UNIAN rzecznik ukraińskiej 124. brygady Obrony Terytorialnej, mieszkańcy Chersonia ewakuowali się w pośpiechu. Co gorsza, rosyjskie wojska ostrzeliwały uciekających cywilów ze wszystkiego, co miały pod ręką, w tym z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-06-07/nowa-kachowka-rosja-nie-uprzedzila-swoich-zolnierzy-utoneli-po-wybuchu-tamy/

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Portret użytkownika KittySlayer

Za tym zamachem stoją

Za tym zamachem stoją banderowcy na 99.9%, bo jaki cel mieliby Rosjanie w atakowaniu samych siebie i osłabianiu
"siły żywej" czyli mieszkających tam Rosjan, którzy są na wagę złota stanowiąc i stając się ważnym elementem obrony Krymu. 

W roku 1954 Krym został decyzją Chruszczowa przyłączony do banderlandii - istnieją różne domysły dlaczego tak się stało?
z pewnością Chruszczow odczuwał jakiś dyskomfort związany z 
wymordowanie milionów banderowców (wielki głód)i być może to miało "ukoić" jego sumienie, pamiętajmy, że on w tym czasie,
drugiego głodu 1946-47, nie tego z 1932, pełnił tam funkcję 
pierwszego sekretarza czyli był tam "alfą i omega".
Wątek z parchami też się pojawia, Krym jako zabezpieczenie
pożyczki przez parchów dla parcha lenina na jego rewolucję;
A jaka była rzeczywista przyczyna przekazania Krymu, to chyba nigdy się nie dowiemy.

Rzecz w tym, że Krym nigdy nie był banderowski a ten krótki czas
kiedy był administrowany przez ukromutantów, to nawet nie doprowadził do zmiany struktury narodowościowej mieszkających tam ludzi i to pomimo prowadzenia przez banderowców polityki wynaradawiania Krymu 
i ta struktura dzisiaj wygląda tak 
że jedynie 1/4 to banderowcy reszta to Rosjanie, plus około 10% to mieszkający tam Tatarzy.

Zamach ewidentnie zrobiony przez ukromutantów - nie mogą mieć Krymu to chociaż go w swoim stylu pognębią i tak wygląda ta "wielka ofensywa", która to już, bo na Krym przecież też miała być.
Najlepiej się walczy banderowcom z kobietami i dziećmi i to pod warunkiem, że spią, ewentualnie z mostami czy tamami i to pod warunkiem, że nie ma żadnego kto mógłby stawić opór.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Portret użytkownika SurvivorMan

Krym nigdy nie był

Krym nigdy nie był banderowski... Prawda, bo Bandera i jego psy, żyli w czasie ZSRR... Ukraiński jest, w świetle Prawa Międzynarodowego i jakiej by jakiś nawalony samogonem rusek pomyłki się nie dopuścił, to granice Ukraina ma prawnie i oficjalnie ustalone... No ale ok... Przyjmijmy na chwilę terrorystyczne podejście i uznajmy że granice tego państwa to kwestia sporna...
Zastanawia mnie, jak daleko i dlaczego akurat tyle, cofasz się w historii oceniając czyj był? Czyj był? Ruski? A może na przykład tatarski? Albo bizantyjski?
A polskie Pomorze Zachodnie? Czyje jest, patrząc na twoje kryteria? Może masz tam rodzinę i chciałbyś im powiedzieć żeby wypierdalali, bo to nie polskie tereny...*dirol*

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Stara ruska metoda wyzwalania

Stara ruska metoda wyzwalania poprzez niszczenie (w tym wypadku zatapianie) Głupek
Przecież oni już w październiku 2022 tę tamę zaminowali (to tak na marginesie, jakby kogoś amnezja dopadła), a tak w ogóle, to już w przeszłości raz ją wysadzali... W 1941 roku...
Te same sowieckie metody, to i znów ta sama tama ucierpiała... 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika spokoluz

Admin - robiąc analizę zysku

Admin - robiąc analizę zysku i straty wychodzi na to , że kraj 404 to zrobił bo ...... wie , że to nie będzie już nigdy pod kontrolą kraju 404.

Prosta analiza zysk-strata . Co tu więcej rozkminiać. Kraj 404 niszczy wszzystko wycofując się.

Pamiętać należy , że te tereny kraj 404 obecy , który powstał jako USSR ukraińska socjalistyczna sowiecka republika dekrtem Stalina został stworzony. Wcześniej nie było nawet czegoś w zmiance o kraju 404 - twórcą 404 jest Stalin i jak by historii nie przekręcić tego odkręcic się nie da.  Do II wś te tereny były pod kontrolą sowietów a dlaczego ...... a to już w historii tychże teranów można sobie poczytać - krul poliniaków sprzedał kresy wschodnie terenu 404 carowi ruskiemu skąd pochodzą lachy - nie mylić z lechami - lachy są znad dniepru.

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Portret użytkownika axell69

Admin , najwidoczniej  mało

Admin , najwidoczniej  mało czytasz ....  sam fakt  że puszczasz , obleśne  i faszystowskie wypociny  mgr inż ,  dla mnie jest obelgą  . Wracając do kraju 404  masz cytat  i link 

"Jego dzisiejszym celem jest nie tylko wyzwolenie naszych ziem i ochrona naszych ludzi. Jego celem jest całkowite obalenie nazistowskiego reżimu kijowskiego, który okopał się w kraju 404."

 

https://rusvesna.su/news/1686123285

 

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Portret użytkownika Medium

Pamiętać należy , że te

Pamiętać należy , że te tereny kraj 404 obecy , który powstał jako USSR ukraińska socjalistyczna sowiecka republika dekrtem Stalina został stworzony. 

Na pewno dekretem Stalina?

Wikipedia PL o Stalinie wrote:
 W maju i aż do czasu powrotu Trockiego był jednym z czterech nieformalnych przywódców partii[60]. 18 czerwca wraz z Leninem zorganizował duży protest robotniczy[61].

W lipcu 1917 roku wziął aktywny udział w wystąpieniach bolszewickich przeciwko rządowi, za co wydano nakaz jego aresztowania[62]. Przeprowadził VI Zjazd Rad, na którym po raz pierwszy aspirował do miana przywódcy partii[63]. Mimo wysokiej pozycji w partii nie wziął bezpośredniego udziału w rewolucji październikowej[64]

Wkipedia PL wrote:
 Ukraińska Ludowa Republika Rad (ukr. Українська Народна Республіка Рад) – marionetkowe państwo, utworzone przez bolszewików na Ukrainie jesienią 1917. 

Wikipedia RU wrote:
 Украинская Народная Республика Советов (УНР Советов[1], УНРС) — советская республика в составе Советской России, провозглашённая в Харькове 12 (25) декабря 1917 года. Первоначально официальное название — Украинская Народная Республика Советов рабочих, крестьянских, солдатских и казачьих депутатов[1][2]. Позднее (в том числе, чтобы не путать с «небольшевистской» Украинской Народной Республикой), в ряде документов того времени именовалась также Советской Украинской Народной Республикой[3], Украинской Народной Советской Республикой[3] (в некоторых позднейших источниках названа Украинской Народной Социалистической Республикой, укр. Українська Народна Соціалістична Республіка[4]). Находилась в федеративных отношениях с Советской Россией

To nie był Stalin. To Lenin był tym szkodnikiem.

Strony

Skomentuj