Księżyc Saturna może nadawać się do zamieszkania

Kategorie: 

Źródło: tg

Księżyc Saturna Enceladus pokryty jest oceanami, których zasolenie osiąga poziom niezbędny do powstania życia. Praca naukowców z Massachusetts Institute of Technology została opublikowana w czasopiśmie Science Advances.

 

Enceladus pokryty jest lodową skorupą, pod którą kryją się oceany. Zespół opracował model, który odtwarza właściwości satelity. Obliczenia wykazały, że bardziej słone obszary oceanów odpowiadają grubszemu lodowi na biegunach planety i odwrotnie, tj. mniej słona woda znajduje się pod mniej grubym lodem na równiku.

 

Naukowcy odkryli również, że zasolenie wody na księżycu Saturna może sięgać około 30 gramów soli na litr wody. Oceany na Ziemi mają zasolenie 35 gramów soli na kilogram wody. Wcześniej sonda kosmiczna Cassini pobrała z powierzchni Enceladusa próbki podobnych do gejzerów strumieni wody. Według naukowców woda ta zawiera materię organiczną, która może podtrzymywać życie na Enceladusie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj