Księżyc ma zaskakujący wpływ na nasz sen

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali przeprowadzili badania na dużą skalę, aby dokładniej zrozumieć wpływ, jaki Księżyc wywiera na nasz sen. Okazuje się, że fazy Księżyca mogą skrócić sen i pogorszyć jego jakość, a efekt jest bardziej zauważalny w przypadku mężczyzn niż kobiet.

 

Wpływ Księżyca na sen jest badany od lat i wciąż nie został dobrze poznany. Chodzi głównie o fazy Księżyca. Niektóre osoby z łatwością zauważają wpływ cyklu księżycowego na sen, a inni praktycznie nie odczuwają różnicy.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali postanowili dokładniej zbadać temat. W tym celu zaprosili do eksperymentu 852 osób, w tym 492 kobiet i 360 mężczyzn. Zespół analizował sen uczestników wykorzystując pomiary polisomnograficzne, aby ustalić dokładny czas zapadnięcia w sen, a także określić długość trwania i jakość.

Naukowcy wykonywali te pomiary każdej nocy przez kilka lat. Pozyskane dane reprezentowały różne etapy cyklu księżycowego. Przypuszcza się, że zwiększona jasność Księżyca podczas pełni powinna mieć szkodliwy wpływ na sen, biorąc pod uwagę, że ludzie zwykle śpią lepiej gdy panuje ciemność. Szwedzcy naukowcy właśnie potwierdzili tę zależność, ale okazało się, że wpływ ten pozostaje zależny od płci.

 

Badania wykazały, że sen mężczyzn w okresie zwiększania się jasności Księżyca był mniej wydajny, a czas czuwania po zaśnięciu był dłuższy niż w okresie zmniejszania się jasności Księżyca. Ponadto mężczyźni przesypiali średnio o 20 minut mniej w okresie między nowiem a pełnią. Ich sen był również bardziej podatny na zakłócenia. Dla porównania kobiety spały w tym samym okresie średnio o 12 minut krócej, jednak nie zauważono zmian w jakości snu.

 

Szwedzcy naukowcy twierdzą, że fazy Księżyca wywierają wpływ na sen, odbijając większe ilości światła słonecznego na Ziemię podczas pełni, lecz z pewnością nie jest to jedyny czynnik. Na nasz sen wpływa również grawitacja Księżyca, która zmienia się między nowiem a pełnią. W grę wchodzą także potencjalne efekty geomagnetyczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Borsuk183

Ci Hamerykańscy naukofcy!

Ci Hamerykańscy naukofcy! Zależności tyle że jprd. Deszcz, temperatura a nawet to co się robiło w ciągu dnia. Mogli do badań wziąść jakiegoś Jemsa co fizyczne pracował cały dzień ( zrzucił  do kotłowni 6 ton węgla, pociał i porabał 2 kubiki drzewa a na koniec wykopał rów przeciw czołgowy) i w nocy zabierają chłopu łóżko a ten śpi dalej w d... mając fazy księżyca. Sowiecka nauka nadal przoduje Wink

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Tyng

Najpopularniejszym i myślałam

Najpopularniejszym i myślałam, że już raczej wszytkim znanym powodem wrażliwości niektórych ludzi na fazy księżyca jest obecność pasożytów ew. przerost grzybów w organiźmie. Istnieje duża korelacja między okresami rozwoju i rozmnażania pasożytów, a fazami księżyca. 

Skomentuj