Książki Agaty Chrisite bedą cenzurowane

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Marksiści kulturowi wzięli sobie na celownik kulturę i domagają się zmian w duchu politycznej poprawności. Jej ofiarą padła słynna pisarka kryminałów, Agata Christie. Chodzi o słowo „murzyn” użyte w jednej z powieści.

<--break->

Powieść "10 małych murzynków" (oryg. "Ten Little Niggers" lub "And Then There Were None") została napisana przez Agathę Christie w 1939 roku i stanowi jedno z jej najbardziej znanych dzieł. Powieść opowiada historię dziesięciu ludzi, którzy zostają zaproszeni na opuszczoną wyspę, gdzie zaczynają umierać w tajemniczych okolicznościach, pozostawiając po sobie jedynie pamiątki z popularnym rymem dziecięcym "10 małych murzynków".

 

Warto zauważyć, że pierwotny tytuł powieści brzmiał "Ten Little Niggers", który to tytuł wywodzi się z rymowanki dziecięcej, którą kierował się morderca w powieści. Angielskie słowo „nigger” – obecnie według politycznej poprawności rzekomo obraźliwe określenie osób czarnoskórych – powtarzające się 74 razy w oryginale.

 

Ze względu na to, że pierwotny tytuł powieści oraz oryginalna angielska wersja miała tytuł, który zawierał obraźliwe słowo rasistowskie wobec czarnoskórych ludzi. W różnych krajach i w różnych czasach powieść była publikowana pod różnymi tytułami, w zależności od tego, jak w danym kraju odbierano określenie użyte w tytule.

 

Teraz, rzekomo na żądanie potomka Agaty Christie, zmieniono tytuł książki "Dziesięciu małych murzynków" na "Było ich dziesięciu". 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Poprawność polityczna w

Poprawność polityczna w dzisiejszych czasach chyba ma już formę choroby. Jestem przeciwny rasizmowi, czy segregacji rasowej, ale choroba psychiczna społeczeństwa też jest rzeczą złą. Europa ma historię kolonialną i tej historii zatrzeć się nie da, a dzisiejsza poprawność sformułowań w moim odczuciu ma tę historię zakryć makijażem, niczym szpetną już twarz sześćdziesięciolatki chcącej jeszcze szaleć po dyskotekach... Szowinizm cechuje nasz kontynent być może intensywniej od kultur Afryki, Azji, czy Ameryk.... ale szowinizm można odnaleźć na całym świecie. Duchu i twórczość XIX, czy pierwszej połowy XX wieku nie powinno się na siłę rozmywać przez obecną poprawność polityczną. Jako świadectwo czynów, których Europejczycy dopuszczali się w przeszłości, powinien być zachowany w niezmienionej formie i być przestrogą przed ich powieleniem w czasach dzisiejszych.

Portret użytkownika Hannto

W sumie to dość ciekawe bo

W sumie to dość ciekawe bo pierwotne określenie "nigger" zostało stworzone przez czarnoskórych właśnie i było używane w ich kręgach by mogli się odciąć od swoich panów (mówimy tu o okresie niewolnictwa w ameryce). Do szerokiego użytku to słowo weszło dopiero wiele lat później więc biorąc pod uwagę pochodzenie tego słowa uznanie go za obraźliwe jest tożsame z uznaniem jego twórców za rasistów którzy co zabawne nie akceptują własnej rasy. Zaś co do książek i innych dzieł to pragnę przypomnieć że na mocy praw autorskich nie można wprowadzać w nich zmian bez zgody autora. Tak więc życzę powodzenia.

Portret użytkownika ARTUR

Jak szatan manipuluje mediami

Jak szatan manipuluje mediami ? Dzisiaj w TV4 telewizji grupy Polsat dokonano fałszerstwa filmu Mela Gibsona " Pasja " , film jest pocięty a kluczowe sceny jak np. umycie rąk przez Piłata po skazaniu Jezusa są wycięte . Myślę że ta stacja powinna zostać skazana całkowitym zakazem emisji filmów Mela Gibsona i dokonaniu wpłaty charytatywnej za szkody wyrządzone kulturze i religii poprzez fałszerstwa . Cenzura jest wszędzie gdzie należy zniszczyć prawdę .

Portret użytkownika spokoluz

Zgadzam się , film o Katyniu

Zgadzam się , film o Katyniu czy o sybirakach jest "groteską" do filmu Gibsona - czy też tak uważasz !?

Watacha katolo-rzymska , I wś , sowiety , hitlery , usrańce , ukropy . szwedki itd...  w histori  przelały setki milionów krwi naszej - to nie było jak napisałaś - zanadto krwawe !? Nie pamiętasz czy udajesz ?

Po której stronie jesteś ? wschodnia i zachodnia to to samo - zniewolenie .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika ARTUR

Są bardziej krwawe filmy jak

Są bardziej krwawe filmy jak " Masakra piłą mechaniczną " itp. które mają się nijak do historii prawdziwej jak "Pasja " bo w miarę dokładnie opisanej . Gibson opowiadał gdzie polała się prawdziwa krew , główny aktor grający Jezusa ulegał wielu wypadkom na planie a po ukończeniu zdjęć przeszedł 2 operacje na serce , to raczej nie przypadek , tego filmu miało nie być a jak już jest to i tak wycina się fragmenty oczyszczające Żydów z odpowiedzialności .

Portret użytkownika Medium

Produkcja takich krwawych

Produkcja takich krwawych filmów ma tylko jeden cel: oswajanie z wojną i zdziczanie ludzi.

"Pasję" z Melem Gibsonem obejrzałam i byłam zniesmaczona. Lepszy był film "Braveheart. Waleczne serce", choć też nadmiernie brutalny. Są sceny, których nie należy przybliżać.

Mel Gibson ze zdrowiem po prostu się doigrał, widocznie nie znał subtelnych prawideł rządzących tym zawodem, albo chciał na własnej skórze doznać wszystkiego, czego doświadczyli jego bohaterowie. Doskakał się, prawie jak Ukraińcy na Majdanie. Tego podziwiać nie ma za co, to zwykły brak profesjonalizmu.

Czyż Dustin Hoffman zwariował po odegraniu "Rain Mana" - no nie, ale zagrał świetnie.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

No i jeszcze ten niefortunny

No i jeszcze ten niefortunny tytuł.. który w języku polskim oznacza przecież jakieś zamiłowanie do czegoś. Samą zaś historię życia Jezusa też wszyscy ograniczają do jego martyrologii zamiast skupić się na tym czego nauczał i jak i dlaczego ?

Portret użytkownika Medium

Brawe Herat - waleczne serce

Waleczne serce w polskim oznacza zamiłowanie do czegoś??! Shok A to mnie przygwoździłeś! Gdzie tak uczą?

A martyrologii Chrystusa mogą uczyć tylko jego kaci, którz inny? Dlatego tak mnie razi krucyfiks, który pojawił się w kulturze sakralnej całkiem niedawno, jakoś w siedemnastym wieku. 

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Narzekałaś na "Pasję" to

Narzekałaś na "Pasję" to wtrąciłem swoje zdanie co do tego słowa - myślałem że to będzie jasne. Mam to samo co do krzyża.. Co do filmów to nikt, nigdzie nie pokusił się o ukazanie sensu jego pracy nad ludźmi a wszędzie tylko "ukrzyżowanie i golgota". Ludzie lubią oglądać przemoc, krew i flaki - taka prawda. 

Ps. {A gdzie uczą rozumieć kontekst wypowiedzi tak opatrznie ?}

Portret użytkownika Medium

Waleczność od walki pochodzi.

Waleczność od walki pochodzi. Co innego pasja, czyli polskie tłumaczenie tytułu. I tu masz rację co do znaczenia, ale jest ono błędne w odniesieniu do oryginału. Nie lubię źle przetłumaczonych pojęć.

Ludzie lubią oglądać przemoc, krew i flaki - taka prawda. 

Od kiedy? Jacy ludzie? Bo Hollywood takie produkcje robi? No a jeśli już są tacy ludzie, to niech idą do pracy w rzeźni! W wersji lżejszej - na chirurgię.

Jeśli tak sądzisz, zastanów się, jakie społeczne skutki przyniosą takie produkcje.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

To nie ja to produkuję i nie

To nie ja to produkuję i nie ja pochwalam - tylko stwierdziłem fakt. Od zawsze lud rządał dwóch rzeczy - chleba i igrzysk, na chleb sami sobie zarobią a igrzyska mają na ekranie. Sporty walki, kino akcji, sensacje czyli co kogo złego spotkało, horrory itd. ogólnie przemoc ma duże "wzięcie". Wiem czym to skutkuje i mnie to nie pociąga - wręcz przeciwnie.

Portret użytkownika Medium

W jednym z trzech ostatnich

W jednym z trzech ostatnich filmów na BaldTV był krótki kadr z oświadczeniem jakiegoś Amerykanina, że "musimy was utrzymywać z dala od poziomu serca" (jeśli dobrze zapamiętałam), więc nie jest to rzymska zasada przytoczona przez Ciebie.

To raczej modelowanie zdysocjowanej, chorej psychiki, w praktyce - odczłowieczanie. Bardzo poważna sprawa na dłuższą metę.

Portret użytkownika oswiecony77

te ksiazki kryminaly

te ksiazki kryminaly romansidla thilery i inne gowna nie wnoszace nic w zycie Powinny byc zakazane Przyklad 1 zylem z jedna idiotka nauczycielka co czytala 700 ksiazek rocznie tego rodzaju Czy byla madra Wrecz przeciwnie idiotka z wypranym mozgiem Ustalala zycie swoje wedlug tych bzdur przeczytanych w tych wypocinach Religie media pseudonauka to jest wlasnie inwazja sil obcych na ten swiat Dzieki temu sie zabijacie nie tylko fizycznie lecz przedewszystkim duchowo 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Kwazar

Jeśli wogóle jeszcze kogoś,

Jeśli wogóle jeszcze kogoś, obchodzi literacka działalność Agaty Chrisite ? ( W co sorry ale nie wierzę) To 10 czarnych ....ekhmm, coś tam...brzmi wysoce rasistowsko Smile Tak nam dopomusz buk i w EU i na Świecie !  Każdy powinien wiedzieć, że ten Świat stworzyli Afroamerykanie! Kopernik wbrew utartym opiniom nie była kobietą a właśnie Afroamerykaninem !!!!  

Strony

Skomentuj