Kryzys zaufania do nauki: czy COVID-19 i klimatyzm zniszczyły wiarygodność naukowców?

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Jeszcze do niedawna nauka cieszyła się ogromnym prestiżem i powszechnym zaufaniem społecznym. Odkrycia naukowe, takie jak wynalezienie antybiotyków, lądowanie człowieka na Księżycu czy rozwój technologii cyfrowych, budowały pozytywny wizerunek naukowców jako ludzi, którym możemy w pełni zaufać. Niestety, pandemia COVID-19 oraz kontrowersje wokół sposobu jej zwalczania mocno nadszarpnęły tę reputację.

 

 

Według badań Pew Research Center, odsetek Amerykanów uważających, że nauka ma "w większości pozytywny" wpływ, spadł z 79% w 2018 roku do zaledwie 57% w 2022 roku. To oznacza, że aż 43% populacji uważa, że nauka szkodzi nam równie mocno, jak pomaga - lub wręcz więcej. Tak dramatycznego spadku zaufania do nauki nie obserwowano od ponad 40 lat.

 

Jedną z kluczowych osób, które przyczyniły się do erozji tego zaufania, jest dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA. To on wielokrotnie powtarzał hasło "zaufaj nauce", a następnie sam pokazał, jak bardzo zawodna może być wiedza naukowa. Przykładem mogą być chociażby sprzeczne informacje na temat pochodzenia wirusa SARS-CoV-2 - najpierw Fauci kategorycznie zaprzeczał, że mógł on wydostać się z laboratorium, by później przyznać, że taka możliwość jest realna. Podobnie było z efektywnością szczepionek - początkowo deklarowano, że są one w 95% skuteczne, ale w rzeczywistości niemal każdy zaszczepiony i tak zachorował na COVID-19.

 

Zdaniem ekspertów, taki stan rzeczy to efekt nie tylko błędów popełnianych przez naukowców, ale także celowego wykorzystywania ich autorytetu do realizacji partykularnych interesów. Dobre imię nauki, zbudowane przez dwa pokolenia dzięki antybiotykom, satelitom i lądowaniu na Księżycu, zostało wykorzystane do promowania dziwacznych ideologii jak genderyzm czy klimatyzm, a także do uzasadniania covidowego zamordyzmu.

 

Zdaniem wielu obserwatorów, czasy, gdy "eksperci" i "konsensus naukowy" wystarczały, by przekonać społeczeństwo, już minęły. Ludzie coraz częściej podchodzą krytycznie do oficjalnych komunikatów, domagając się rzetelnych, kontekstowych informacji. Jak pokazują badania Pew Research, zaufanie do nauki jest silnie powiązane z orientacją polityczną - osoby o poglądach konserwatywnych są znacznie bardziej sceptyczne niż wyborcy lewicy , któzy to co naukowe przyjmują przeważnie bezrefleksyjnie.

 

Czy zatem nauka bezpowrotnie straciła swój prestiż i autorytet? Zdaniem wielu ekspertów, aby odzyskać zaufanie społeczne, środowisko naukowe musi podjąć energiczne działania na rzecz większej przejrzystości, rzetelności i otwartości w komunikowaniu wyników badań. Tylko w ten sposób naukowcy będą mogli na nowo stać się wiarygodnymi doradcami, którym ludzie będą skłonni zaufać. Jednak nie będzie to proste, bo prawdziwi naukowcy narażają się na ostracyzm większości , która po prostu chce brać granty, a to wszystko prowadzi do tego, że nauka przestaje być nauką, a staje się uzasadnieniem dla totalitaryzmów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Janek

"Wiemy, że pochodzimy od Boga

"Wiemy, że pochodzimy od Boga, lecz cały świat podlega mocy niegodziwca" (Jana 5:19).

Cały świat podlega, ale szczególnie niegodziwcy "w białych kitlach", za ich sprawą powstały te wszystkie najwymyślniejsze, i "najskuteczniejsze" śmiercionośne rzeczy, głowice nuklearne, rakiety hipersoniczne, "sztuczne inteligencje", okręty, drony, myśliwce, i jeszcze setki tysięcy innych, bardzo "zmyślnych" i "skutecznych" urządzeń do okrutnego uśmiercania najczęściej zupełnie niewinnych i bezbronnych istot...?
Oczywiście nie wszyscy pracują dla wojska, rządów i potężnych korporacji, wielu ponoć wysila się dla "dobra ludzkości", zgłębiając np. medycynę itp., jednak ostatnia "plandemia" obnażyła ich prawdziwy cel i pobudki...?
 
Ateizm stał się naukową religią, ludzkość stała się jeszcze bardziej podła, zachłanna, nienasycona, wyzuta z uczuć i sumienia... ? Ponieważ nieustannie wmawiają dzieciom i studentom infantylną bajkę o makro ewolucji ..? Wmawiają to każdemu naiwnemu i niedoświadczonemu, twierdzą, że potężny Bóg, Stwórca wszelkiego życia, całego Wszechświata i tej Ziemi, że "Miłość" nie istnieje, a wszystko powstało zupełnym przypadkiem....? Parafrazując: "powstało wielu fałszywych naukowców, prawie całą ludzkość zdołali wprowadzili w błąd; i z tego powodu miłość większości oziębła..." Brak ciepła jest zimnem, brak światła ciemnością, a brak Miłości jest złem! 

Jednak: "kiedy badamy materię, okazuje się, że ona się składa z bardzo małych części: z atomów i z cząstek, powiedzmy, subatomowych. I teraz się okazało, że prawa rządzące tymi małymi cząstkami, które nazywamy fizyką kwantową, są zupełnie inne niż prawa fizyki dotyczące obiektów dużych. Przede wszystkim okazało się, że my nie możemy przewidzieć zjawisk, które nastąpią. Na ogół możemy podać tylko prawdopodobieństwo zdarzenia, które nastąpi, a nie mamy pewności co do jego zaistnienia..."

https://www.fronda.pl/a/Fizyka-kwantowa-i-istnienie-Boga-Jest-dowod-5,227595.html

Coraz więcej osób na świecie jest przekonanych, że to właśnie za sprawą "sztucznej inteligencji" wypełni się słynne proroctwo z Księgi Objawienia, dotyczące "obrazu bestii"...?

" I mieszkających na ziemi wprowadza w błąd znakami, których dano jej dokonywać na oczach bestii, mówiąc mieszkającym na ziemi, żeby uczynili wizerunek bestii, która otrzymała cios mieczem, a jednak odżyła.  I dano jej tchnąć dech w wizerunek bestii, aby wizerunek bestii zarówno mówił, jak i sprawił, że zostaną zabici wszyscy, którzy by w żaden sposób nie oddali czci wizerunkowi bestii. I wywiera nacisk na wszystkich — małych i wielkich, i bogatych i biednych, i wolnych i niewolników — żeby im dano znamię na ich prawą rękę albo na ich czoło i żeby nikt nie mógł kupować ani sprzedawać oprócz tego, kto ma znamię — imię bestii albo liczbę jej imienia. Tutaj wchodzi w grę mądrość: Kto ma rozum, niech obliczy liczbę bestii, bo jest to liczba człowieka; a liczba jej — sześćset sześćdziesiąt sześć"

Liczba człowieka, czyli dzieło "ożywione" za sprawą ludzi , naukowców...? Tożsamość cyfrowa dla żyjących w tym czasie, elektroniczny tatuaż na rękę umożliwiający płatność wirtualnym pieniądzem (lub interfejs mózg-komputer w głowie), oraz zupełnie autonomiczne decyzje AI, o przyczynach, czasie, miejscu i sposobie likwidacji "wrogów" systemu...? 

Systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą w ciągu zaledwie dwóch lat stać się wystarczająco potężne, by zabić wielu ludzi, więc przez ten czas trzeba znaleźć sposób na ich kontrolowanie - ostrzegł Matt Clifford..."

"Badacze przetestowali podstawową wersję ChatGPT-4 firmy OpenAI bez dodatkowej serii szkoleń i narzucania barier w podejmowaniu decyzji. Okazało się, że ten model sztucznej inteligencji okazał się wyjątkowo brutalny i często dostarczał bezsensownych wyjaśnień podjętych kroków. Sztuczna inteligencja nie ma żadnego oporu przed zastosowaniem ataku nuklearnego. Nieprzewidywalne zachowanie i dziwaczne wyjaśnienia modelu podstawowego ChatGPT-4 są szczególnie niepokojące, ponieważ zaprogramowane zabezpieczenia uniemożliwiające podejmowanie brutalnych decyzji można łatwo wykasować, a ludzie mają tendencję do ufania rekomendacjom zautomatyzowanych systemów..."

"Superkomputer "Gwiezdne Wrota" otworzy zupełnie nowe horyzonty dla technologii AI..."

Armia izraelska używa sztucznej inteligencji (AI) do identyfikacji w Strefie Gazy bojowników Hamasu, którzy są celem ostrzałów lotniczych - podały media izraelskie i brytyjskie. W pierwszych tygodniach wojny w Strefie Gazy armia niemal wyłącznie opierała się na tym systemie, który zidentyfikował co najmniej 37 tys. Palestyńczyków jako domniemanych bojowników. Stali się oni - i ich domy - potencjalnymi celami bombardowań lotniczych..."

Prawdopodobnie, właśnie za sprawą tych niegodziwych naukowców, ich najpotężniejszy, "najwspanialszy" wytwór, ożywiony obraz bestii wkrótce zasiądzie na miejscu boga, żądając od ludzkości pokłonów i wszelkiej czci...?

Portret użytkownika ARTUR

Prawdziwi naukowcy którzy

Prawdziwi naukowcy którzy posiadają wiedzę pracują jedynie dla wojska które wpuszcza swoje projekty sprzed 30-60 lat na rynek cywilny gdzie pastwią się nad nimi naukofcy z dyplomami ale bez wiedzy i umiejętności , w efekcie otrzymujemy np. baterię do elektryka z lat 50 ub. wieku bo wiadomo że nieuki nie będą potrafili jej unowocześnić do poziomu z lat 60 ub. wieku Smile

Portret użytkownika Marcin R

Prosiłbym o nie mylenie

Prosiłbym o nie mylenie pojęcia prawdziwej nauki z gusłami propagandowymi na rzecz polityków i ich potrzeb.. a tym bardziej z wysrwyami korporacyjnymi.. bo póki co to prawdziwa nauka została zamknięta w sejfie a zamiast niej propaguje sie wysrywy umysłowe "expertów" za pieniądze na uslugach mafi patokorporacji i polityków.

Portret użytkownika Bartosz Maski

Dokonania naukowe na

Dokonania naukowe na uczelniach opierają się na grantach - czyli na pieniądzach na opracowanie czegoś. Problem w tym że odkrycia naukowe prawie zawsze sa przypadkowe. Tak więc prawdziwy naukowiec=odkrywca nie dostaje nic bo by musiał przewidzieć, że coś wymyśli. Natomiast pieniądze zarabiają psedudonaukowcy którzy wymyślają teorie które trudno jest obalić ale wcale nie mające wartości naukowej. Dla przykładu można ogłosić akcję poszukiwania kaktusów na Księżycu a potem wskazać cień kaktusa i dopóki ktoś tego nie obali to nauka uznaje że to kaktus. Przerysowuję to oczywiście, ale zachęcam do odwiedzania uczelni i czytania tablic ogłoszeniowych, Włos się na głowie jeży jakie pieniadze biorą za jakie bzdury. Ale to każdy niech sam poczyta. Nadmienie tylko na koniec, że bardzo łatwo jest paść ofiarą kradzieży pomysłu gdy składamy wniosek o wsparcie naukowe w opracowaniu ponieważ są to hieny głodne tematów na granty. 

Do utraty zaufania do naukowców czynnie przysłużyli się eksperci w kitlach lekarskich. Dowiedzieliśmy się, że istnieją doktory nauk medycznych,, które nie są lekarzami lylko ekspertami medialnymi od propagandy. Dowiedzieliśmy sie też że najlepiej leczy weterynarz ponieważ on leczy żeby wyleczyć a lekarz leczy żeby leczyć. 

Ciąg dalszy dopisze mój osobisty trol Wiktor Wektor używając swojego nieodpartego uroku osobistego.

Portret użytkownika spokoluz

zaufanie do złodzieja w imię

zaufanie do złodzieja w imię prafa bo rzundzom - zasięgnięte z sieci -

"Oszczędności Francuzów pozwoliłyby nam odzyskać kontrolę nad naszym długiem!".

Sandrine Rousseau, wybitna francuska ekonomistka, posłanka Zielonych i liderka francuskiego ruchu MeToo, zaproponowała rozwiązanie kwestii rosnącego deficytu budżetowego i długu publicznego poprzez odebranie oszczędności swoim współobywatelom.

to dlatego aby ci co kradną mieli co kraść jak już ukradną to co było do zajumania . Qrfa rynce opadywują - wszyszko dla wsparcia upadłej - już płacimy po prawie 1,5 zyla w paliwie na upadłą , w energi elektrycznej itd....  bo skąd szundy mają kapuchę na inwest w upadłą ?

  Od nas ciągną z kur wiele - dużo rosołków.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Wiadomym jest , że zawsze

Wiadomym jest , że zawsze robią to co mówią tyle , że z opóźnieniem zatem chyba wszyscy wiedzą co zrobić - inaczej politqurfa zadecyduje za ciebie aby zostać sponsorem padliny.

Politqurfy nie mają kasy na zbrojenia a padlina wciągnęła jak czarna dziura wsio co było z hasłem - dey , dey , dey.

Teraz czarna dziura znowu jest pusta tak jak była i ..........  szukają idiotów na wrzucanie w czarną dziurę - politqrfy ze swoich nic nie dadzą ale twoje jak najbardziej może zostać hasłem - dey , dey , dey.

Bądż dumny z dey , dey , dey - obronisz dymokracje , jewropę i kóltórę zahutnią  za to otrzymasz kopy w doopę i  razy w ryj od wdzięcznej padliny i politqurf.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

No wlasnie, sponsorowanie

No wlasnie, sponsorowanie Upadliny jest drenowaniem kieszeni obywateli nabijając kabzę elitom.

Wojna, niczym Covid, jest teartem. Gdzie są dowody na wyilizowanie wirusa, tak jak na plany Putina ataku na NATO?

Nie widziałem, ani jednej analizy, co by się stało, gdyby Polska poddałą się Rosji, wstąpiła di BRICS, wystąpiła by z Jewrounii i NATO.

Domniemam, że skończyła by jak Jugosławia zaatakowana prze NATO.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika qwertowski

Obecnie autoryteci "nałki" co

Obecnie autoryteci "nałki" co występują w mediach niczym nie różnią się od kapłanów egpiskich czy azteckich którzy przewidywali katastrofy i klęski o ile nie dacie pieniążków i darów dla bogów. Teraz jest tak że w imię ratowania planety bo się pali, zrezygnujcie ze wszystkiego i najlepiej nam przekażcie i płaćcie podatki klimatyczne. Bo o ile prywatna osoba smrodzi i przez niego topnieją lodowce to korporacja jest w 100% ekologiczna a samym wspieraniem LGBT jest już przeźroczysta jak źródło

Portret użytkownika Szkarłatny

Jaka nauka? Prawdziwa nauka

Jaka nauka? Prawdziwa nauka podparta twardymi faktami zawsze będzie miala poparcie bo sama się obroni i nie potrzebuje żadnych "adwokatów" To co obecnie nazywacie nauką to pseudo-nauka i matemagiczna szarlataneria. Jesteście karmieni fikcyjnymi lotami w kosmos, fikcyjną skutecznością medycyny.... Totalne ideologiczne bagno. Nareszcie widać że ludzkość zaczyna się budzić, oczywiście propagandyści systemu kłamstw przekręcają fakty i dają jakieś z d... Wzięte uzasadnienia dla obecnego stanu rzeczy.

Portret użytkownika wiktor wektor

No ty już się leoś obudziłeś

No ty już się leoś obudziłeś aż nadto.. pod kopułą/firmamentem na płaskim dysku ziemi - nie wiadomo gdzie bo "kosmosu nie ma", obok księżyca co to odbiciem jest ziemi tylko jakoś nikt rozumny w to wierzyć nie chce no popatrz ty.

Strony

Skomentuj