Kryzys polityczny w Niemczech. Angela Merkel dostała ultimatum w sprawie imigrantów!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zmasowany napływ migrantów z biednych krajów Afryki i Bliskiego Wschodu do bogatszej Europy zapoczątkował kryzys w UE. Zaczęło się od sprzeciwu ze strony państw Europy Środkowo-Wschodniej. Polska i Węgry nie zgodziły się przyjmować wyznaczonych przez Unię przybyszów. Niedługo potem kolejne kraje zaczęły manifestować sprzeciw, a teraz kryzys pojawił się w samych Niemczech.

 

Angela Merkel od samego początku była za sprowadzaniem nieznanych, nieintegrujących się obcych kulturowo imigrantów. Przyjmowała ich w każdych ilościach, a nawet godziła się, aby ci imigranci sprowadzali swoje wielodzietne rodziny do Niemiec. Społeczeństwo raczej nie poparło tej decyzji. Choć w zeszłym roku partie rządzące CDU/CSU ponownie osiągnęły zwycięstwo, to poparcie dla nich było mniejsze niż zwykle. Z kolei Angela Merkel, wybrana po raz czwarty na kanclerz Niemiec, miała duże kłopoty z utworzeniem koalicji rządowej.

 

Teraz kryzys zawitał w samej frakcji CDU/CSU. Lider CSU oraz Minister Spraw Wewnętrznych Horst Seehofer otwarcie sprzeciwia się polityce migracyjnej Merkel, a nawet postawił jej ultimatum. Kanclerz otrzymała od niego dwa tygodnie, aby rozwiązała problem nielegalnej migracji. Poprzez rozwiązanie należy rozumieć dogadanie się z innymi państwami Unii Europejskiej w sprawie zaostrzenia polityki migracyjnej. Horst Seehofer zagroził również, że jeśli Merkel tego nie zrobi to on zacznie działać na własną rękę i nakaże zamknąć granice Niemiec.

Wydaje się, że wieloletnie rządy Angeli Merkel powoli dobiegają końca. Imigranci, których tak chętnie przyjmowała do Niemiec mogą zadecydować o jej porażce. Z jednej strony, Merkel przypomniała, że to ona jest kanclerzem i to ona decyduje o takich kwestiach jak zawracanie nielegalnych imigrantów na granicy. Lecz z drugiej strony, poparcie dla niej i jej decyzji zaczyna pikować w dół. W najgorszym przypadku może dojść do rozłamu w koalicji rządzącej i niewykluczone, że Merkel przestanie być kanclerzem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu