Kryzys energetyczny w Chinach pogłębia się. Ceny węgla osiągnęły nowy rekordowy poziom

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kryzys węglowy w Chinach pogłębił się pod koniec zeszłego tygodnia. Fronty atmosferyczne z północy, przyniosły ze sobą zimną pogodę, powodując wzrost cen węgla do rekordowych poziomów. Racjonowanie energii zostało wprowadzone w 17 z ponad 30 regionów Chin, zmuszając niektóre fabryki do absolutnego zawieszenia produkcji. 

 

Zakłócenie łańcuchów dostaw z "Fabryki Świata" to już niezaprzeczalny fakt, który odbije się na życiu każdego z nas. Niedobory węgla, wysokie ceny paliw i rosnący popyt przemysłowy po pandemii wywołały szereg problemów w państwie środka, wliczając w to niedobory energii. Oczekuje się, że utrzymają się one do początku przyszłego roku, a analitycy i handlowcy prognozują 12% spadek zużycia energii w przemyśle w czwartym kwartale.

 

Przyzynano, że przyczyną przestojów w dostawach prądu w Chinach jest również brak zapasów węgla. Dostępność i wzrost cen tego surowca, (który niedawno zdrożał dwukrotnie) skłonił chińskie władze do podjęcia drastycznych kroków. Aby złagodzić narastający kryzys, fabryki w Chinach, do niedawna nie mogły działać dłużej niż 3 dni w tygodniu. Wiele z nich, zostanie wkrótce zamknięte do odwołania. Październikowe dostawy będą na pewno zaburzone, a kolejne towary i półprodukty staną się dużo droższe.

Sytuacja w Chinach pogarsza się zresztą z tygodnia na tydzień, a trzy z północno-wschodnich prowincji tego kraju, wraz z kilkoma regionami w północnych Chinach, rozpoczęły już sezon grzewczy. 17 października, temperatury w Pekinie spadły poniżej 0 °C ustanawiając rekordowo niski poziom w połowie października. Chiny, to największy na świecie emitent dwutlenku węgla. Mieszkańcy tego państwa, są w dużym stopniu uzależnieni od węgla do produkcji energii.

 

Statystyki wskazują, że w okresie od stycznia do sierpnia br. węgiel stanowił 62% całkowitej produkcji energii w kraju. Na drugim miejscu znalazła się energia wodna na poziomie 14%, a także krajowy gaz i ropa na poziomie 10%. Dużym ciosem dla chińskiej energetyki, okazało się zrezygnowanie z kupna węgla z Australii. Do 2019 roku, odpowiadała ona za 39% całkowitego chińskiego importu tego surowca. Chiny przestały kupować węgiel z Australii w zeszłym roku, gdy państwo to, poparło wezwanie do międzynarodowego śledztwa w sprawie przyczyn pandemii Covid-19.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Piętaa

Węgla ubywa w rekordowym

Węgla ubywa w rekordowym tępie teraz pomyślmy co by było gdyby zamknięto Turów i kopalnie jak w Czechach . Ale jednego jestem pewien prądu w Polsce nie zabraknie otóż czary mary medialne potrzebuje ciągłego podsycania 

Portret użytkownika wojna.INFO

Australia (władze) nie

Australia (władze) nie zażądały śledztwa w sprawie pochodzenia SARS-CoV-2 tylk zażądały śledztwa w sprawie "pochodzenia chińskiego wirusa". Czyli w samym założeniu wskazały kogo uważają za winnego epidemii.

Portret użytkownika jaceks77

Pasuje jak ulał. Mt. 24,4-8.

Pasuje jak ulał. Mt. 24,4-8. 4 Na to Jezus im odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł. 5 Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem. I wielu w błąd wprowadzą. 6 Będziecie słyszeć o wojnach i o pogłoskach wojennych; uważajcie, nie trwóżcie się tym. To musi się stać, ale to jeszcze nie koniec! 7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi. 8 Lecz to wszystko jest dopiero początkiem boleści.

Mk 13, 19-23: 19 Albowiem dni owe będą czasem ucisku, jakiego nie było od początku stworzenia Bożego aż dotąd i nigdy nie będzie. 20 I gdyby Pan nie skrócił owych dni, nikt by nie ocalał. Ale skróci te dni z powodu wybranych, których sobie obrał.
21 I wtedy jeśliby wam kto powiedział: Oto tu jest Mesjasz, oto tam: nie wierzcie. 22 Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i czynić będą znaki i cuda, żeby wprowadzić w błąd, jeśli to możliwe wybranych. 23 Wy przeto uważajcie! Wszystko wam przepowiedziałem.

Bardzo ciekawa zapowiedź z Pisma Świętego.

Portret użytkownika takowygajowy

z temi Chinamy to dziwne

z temi Chinamy to dziwne sprawy, jak beła powódź to ledwo się ta wiadomość przciskła do świata, a teraz jak problem z węglem to od razu że ze z Australii wagonik się wywalił i wungla nie będzie, a potrzebują tyle a tyle szufelek na utrzymanie fabryki Grabek i szpadelków, (tudzież). 

o co kaman? hmmmm

 

takowygajowy

Portret użytkownika Wungiel

wagonik się wywalił i wungla

wagonik się wywalił i wungla nie będzie

No przecież jestem!

No cóż, szkoda, że to już - człowiek sobie myślał, że jeszcze się zabezpieczy na trudne czasy, jeszcze pokupuje potrzebnych rzeczy, jeszcze pocieszy wypłatą, jak przychodzi Matki Boskiej Pieniężnej - a tu bęc. Ciężka będzie ta zima...

Nota bene - wungiel na Podhalu stoi koło 1500zł/t. Koszmar. Dwa tygodnie temu płaciłem 900zł/t i pluję sobie w brodę, że nie wziąłem jeszcze. Ciekawe czy cokolwiek stanieje (może to tylko chwilowa spekuła) czy w przyszłym roku będę palił szyszkami z lasu.

Link z posta kol. Namaste poniżej doskonale oddaje problem - idą na całość niestety...

Sentimus experimurque, nos aeternos esse.

Portret użytkownika malina

O to kamam że Chiny są

O to kamam że Chiny są jedynym dostawcą grabek i szpadelek do UE i U(SA).  Więc teraz wszyscy będziemy się modlić żeby ten węgiel dowieźli bo inaczej zapomnimy jak wyglądają grabki ( a także procesory do samochodów tablety rowerki i cała reszta).

W krajach Unii podobnie jak w U(SA) za Trumpa zrobiono tak samo: uwalono miejscową gospodarke zamiast tego sprowadzono uchodźców, k..lorowych i zaczęto rozdawać wszystkim socjal, miejscowym też. W Stanach funkcjonuje jeszcze przemysł który produkuje na zbrojenia oraz utrzymuje się bardzo kosztowną armię ale na to  idą  pieniądze z podatków i dodruku.

Daleko nie trzeba szukać bo identyczna sytuacja jest w Polin, kto by pomyślał że za komuny były tu produkowane grabie i łopaty. Teraz jest to niemożliwe a jak sie pojawią to będą po 200 zł z Vat, akcyzą,  opłatą klimatyczną i podatkiem prozdrowotnym.

Strony

Skomentuj