Krytycznie zagrożona wyginięciem populacja goryli górskich powiększyła się!

Kategorie: 

Źródło: CC BY-SA 2.0/Sarel Kromer, pixabay.com

Populacja goryli górskich w górach Wirunga wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat, mimo intensywnego zagrożenia wyginięciem. Wzrost ten stanowi przykład wysiłków rządów Rwandy, Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga w celu ochrony krytycznie zagrożonego gatunku.

 

Spis populacji goryli wraz ze szczegółową analizą genetyczną powstawał w 2015 i 2016 roku. Zespoły terenowe przejechały ponad 2000 kilometrów w poszukiwaniu śladów i legowisk pozostawionych przez goryle.

 

Analiza genetyczna, trwająca ponad 18 miesięcy, została przeprowadzona na około 1100 próbkach kału. Dzięki temu udało się ustalić, że istnieje co najmniej 186 dzikich goryli. Pozostałe 70 procent populacji to 418 goryli, które są częściowo oswojone i można je zbadać.

„Analiza genetyczna DNA z próbek kału pozwala nam liczyć goryle bez ich obserwacji.” – powiedziała Linda Vigilant, szef laboratorium genetyki prymatologii w Lipsku. – „Dzięki temu możemy również uzyskać więcej informacji o tym, jak małpy łączą się w grupy i jak wygląda struktura takich grup.”

 

Poprzedni spis został sporządzony w 2010 roku, kiedy populacja została oszacowana na minimum 480 goryli. Obecna ilość stanowi 26-procentowy wzrost tej liczby w okresie sześciu lat, co stanowi 3,8% wzrost w skali roku. W latach 80. ubiegłego wieku populacja goryli górskich liczyła jedynie około 250 osobników.

 

Przeprowadzenie spisu udało się dzięki współpracy trzech krajów – Rwandy, Ugandy oraz Demokratycznej Republiki Konga, a także pozarządowym organizacjom ochrony środowiska.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

najmniej agresywne

najmniej agresywne ,najsilnijsze, prorodzinne ,terytorialne najwieksze z małpowatych ssakow na dodatek stricte wegeriańskie...to  nie dobrze skoro nie potrafimy o takie gatunki zadbac min.dewastyujac im srowdowisko w ,którym żyją

Portret użytkownika tomassz26

tak za wyginiecie różnorakich

tak za wyginiecie różnorakich gatunków zwierząt odpowiedzialni są ludzie jedni więcej jedni mniej .ale odpowiedzialni są wszyscy ..kongo czyli bogactwo w ziemi; min .cyna ...wiedz żeby ja pozyskać ''trzeba'' je zabijać żeby sprzedać telefony, komputery, itp trzema do nich cyny itp dlatego zastosowałem słowo my .. żeby nie było niedomówień ja też.. pośrednio odpowiadam za to. dlatego trzeba ludzi uświadamiać kup komórkę,komputer itp np jak stara ci się zepsuje(i nie da się naprawić ,a nie np; dlatego ze zazdrościsz koledze,lub jesteś podatny na sugestie reklamy itp..i mów o tym głośno na tym polega świadomość ze choć istniejesz w systemie nie musisz być jego najsłabszym ogniwem ..najsłabsze ogniwo to ogniwo nieświadome, albo cynicznie

Skomentuj