Krowy produkujące ludzką insulinę mogą wywołać rewolucję w leczeniu cukrzycy
Image
Przełomowe odkrycie w leczeniu cukrzycy - genetycznie zmodyfikowane krowy są w stanie produkować insulinę dla diabetyków!
Choroba cukrzycowa stanowi ogromne wyzwanie dla współczesnej medycyny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje ponad 460 milionów osób cierpiących na tę dolegliwość. Niestety, zaledwie połowa z nich ma dostęp do insuliny, niezbędnej do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Wysoki koszt oraz trudności w dystrybucji tego hormonu stanowią poważną barierę w leczeniu milionów pacjentów na całym globie.
Przełomowe odkrycie zespołów naukowców z University of Illinois Urbana-Champaign oraz Universidade de São Paulo może radykalnie zmienić tę sytuację. Udało im się bowiem stworzyć genetycznie zmodyfikowane krowy, które są w stanie produkować mleko zawierające ludzką insulinę. Badania opublikowane na łamach czasopisma "Biotechnology Journal" otwierają nową erę w terapii cukrzycy, stwarzając nadzieję na poprawę życia setek milionów chorych.
Naukowcy wyjaśniają, że insulina w organizmie człowieka powstaje z proinsuliny, wytwarzanej w komórkach β trzustki. Niestety, jej aktywność biologiczna jest znacznie niższa niż insuliny - wynosi zaledwie 10-15% jej działania obniżającego poziom glukozy we krwi. Dlatego diabetycy muszą przyjmować insulinę w postaci zastrzyków, otrzymywaną poprzez wprowadzenie ludzkiego genu do bakterii, które następnie produkują ten hormon w dużych ilościach.
Zespół badawczy postanowił wykorzystać inną strategię. Wprowadzili oni fragment ludzkiego DNA kodujący proinsulinę do zarodków zwykłych brazylijskich krów. Dzięki temu, w wyniku implantacji, urodziło się jedno transgeniczne cielę. Co istotne, użyte ludzkie DNA było ukierunkowane na ekspresję wyłącznie w tkance sutka, a nie w całym organizmie zwierzęcia.
Profesor Matt Wheeler z University of Illinois Urbana-Champaign tłumaczy, że gruczół sutkowy jest naturalnie zaprojektowany do wydajnej produkcji białek. Dlatego naukowcy postanowili wykorzystać ten system do wytwarzania insuliny, która może pomóc milionom ludzi na całym świecie.
Gdy transgeniczne cielę osiągnęło dojrzałość, naukowcy pobudzili jego laktację, podając hormony stymulujące. Okazało się, że chociaż objętość mleka była mniejsza niż w przypadku zwykłych krów, to zawierało ono nie tylko ludzką proinsulinę, ale również insulinę. To niezwykłe odkrycie otwiera nowe perspektywy w terapii cukrzycy.
Dzięki temu przełomowemu rozwiązaniu, diabetycy mogliby w przyszłości zrezygnować z bolesnych i kosztownych zastrzyków insuliny, zastępując je spożywaniem mleka od specjalnie wyhodowanych krów. Byłoby to tańsze, łatwiejsze w aplikacji i dostępne dla znacznie szerszego grona pacjentów, niż obecnie stosowane metody leczenia.
Badacze podkreślają, że wykorzystanie gruczołu sutkowego krów do produkcji insuliny jest niezwykle efektywne. W przeciwieństwie do wcześniejszych prób, kiedy DNA było "wrzucane" losowo, teraz naukowcy mogą działać w sposób bardziej strategiczny i precyzyjny. Dzięki temu ludzka insulina nie krąży we krwi zwierzęcia ani nie pojawia się w innych jego tkankach, a koncentruje się wyłącznie w mleku.
Chociaż obecnie uzyskiwana objętość tego specjalnego mleka jest mniejsza niż w przypadku zwykłych krów, naukowcy są przekonani, że uda im się w przyszłości zoptymalizować ten proces. Oznacza to, że już wkrótce miliony diabetyków na całym świecie mogą zyskać dostęp do tańszej i łatwiejszej w stosowaniu insuliny, co radykalnie poprawi jakość ich życia.
Podsumowując, genetycznie zmodyfikowane krowy produkujące mleko zawierające ludzką insulinę to prawdziwy przełom w leczeniu cukrzycy. Rozwiązanie to ma potencjał, by ocalić życie setek milionów chorych na całym świecie, którzy do tej pory nie mieli dostępu do niezbędnego hormonu. Badania te otwierają nowy, obiecujący rozdział w terapii tej powszechnej i niebezpiecznej choroby.
Słowa kluczowe:
- Dodaj komentarz
- 331 odsłon