Krótsze życie mężczyzn może się wiązać z „toksycznym” działaniem chromosomu Y

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Biolodzy molekularni odkryli, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Ich zdaniem dzieje się tak z powodu ostatnich powtarzających się regionów w chromosomie Y, które powodują, że starzejące się komórki wytwarzają substancje zagrażające ich życiu. Wnioski naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym PLOS Genetics.

Męskie chromosomy Y zwykle składają się prawie wyłącznie z powtarzających się transpozonów - fragmentów genomów starożytnych wirusów. W młodych komórkach te odcinki DNA są blokowane przez białkowe otoczki chromosomów, ale wraz z wiekiem jego struktura słabnie.

 

Wszystkie ssaki, wiele gatunków ptaków i owadów wykorzystuje specjalne chromosomy do określania płci przyszłego potomstwa. Na przykład dziewczynki mają dwa chromosomy X, a chłopcy jeden chromosom X i jeden Y. Gdzie zawarte są programy wzrostu zarodków „męskich” i „żeńskich” i co je kontroluje, naukowcy jeszcze nie wiedzą.

 

Ostatnie badania pokazują, że w toku ewolucji ssaków chromosom Y maleje dość szybko. Oznacza to, że może całkowicie zniknąć. Amerykańscy biolodzy molekularni, kierowani przez profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Doris Bakhtrog, odkryli możliwą przyczynę zaniku chromosomu Y i jego niezwykłą rolę w procesie starzenia się samców.

 

Wcześniejsze eksperymenty na muchach z gatunku Drosophila melanogaster wykazały, że w chromosomach Y owadów pojawiło się wiele powtarzających się regionów, które weszły do ​​genomu swoich przodków w wyniku kontaktu z retrowirusami - transpozonami. Jeśli zostaną aktywowane, w genomie pojawiają się nowe kopie tych regionów DNA, a także różne zaburzenia w funkcjonowaniu komórek.

Naukowców interesuje rola, jaką transpozony mogą odgrywać w życiu owadów. Aby odpowiedzieć na to pytanie, biolodzy próbowali znaleźć inny gatunek much, w których chromosomach płciowych byłoby znacznie mniej lub więcej powtórzeń.

 

Do tej roli naukowcy wybrali gatunek Drosophila miranda. Ich chromosomy X i Y powstały stosunkowo niedawno według standardów ewolucyjnych, około 1,5 miliona lat temu. Pojawiły się w wyniku połączenia jednej z par chromosomów, wspólnych dla obu płci, z ich chromosomami X i Y. Następnie liczba transpozonów w chromosomie Y muchy gwałtownie wzrosła, podczas gdy ich liczba w chromosomie X praktycznie się nie zmieniła.

 

Dzięki tej funkcji genetyka była w stanie prześledzić wpływ tych powtórzeń na życie dwóch gatunków much. Prześledzili, jak zmieniała się aktywność powtarzających się regionów w chromosomach Y Drosophila miranda i Drosophila melanogaster. Równolegle naukowcy przeprowadzili podobną pracę dla chromosomów X i wspólnych regionów genomu samców i samic.

Okazało się, że aktywność transpozonów w chromosomie Y samców była stosunkowo wysoka nawet w okresie dojrzewania. W starszym wieku gwałtownie wzrosła z powodu destabilizacji struktury białek w „otulinie” chromosomu. Jeśli naukowcy je „włączyli”, różne „śmieci” zaczęły szybciej gromadzić się w komórkach much, a ich życiowa aktywność zaczęła być zakłócana.

 

Takie procesy negatywnie wpłynęły na typową długość życia samców Drosophila - średnio żyły około 78 dni, a samic - ponad 98 dni. Coś podobnego, zdaniem Bakhtrog i jej współpracowników, jest charakterystyczne dla ludzi i innych zwierząt, w których chromosomach Y znajduje się wiele transpozonów.

 

Biolodzy mają nadzieję, że dalsze eksperymenty na muchach pomogą szczegółowo zbadać, w jaki sposób transpozony wpływają na żywotną aktywność starzejących się komórek i jak ich aktywność jest związana z chorobami starczymi, w tym demencją. Dzięki temu naukowcy będą mogli zrozumieć, jak chronić starszych mężczyzn przed „toksycznym wpływem” ich chromosomów Y na zdrowie ich komórek.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika scania114L dupa

Prawdę piszecie, ale to jeden

Prawdę piszecie, ale to jeden z tematów tabu, bo baby to dziś grupa uprzywilejowana, to jest jeden z elementów inżynierii społecznej, zrobić z facetów posłusznych baranów. Nie we wszystkich krajach jest taka różnica w długości życia m. i k. są to kraje arabskie, wiadomo, trzymają krótko. Jeszce kilkaset lat temu nie było takiej różnicy, no ale jakoś musza chłopom wytłumaczyć dlaczego mają gorzej haha.

Portret użytkownika MlotoWiertara

Przez to ,ze baby sa

Przez to ,ze baby sa podporzadkowanie spolecznym zasadom tj opinni,publice i w ogole zycie celebrity , to bedzie problem dla facetow bo straca je gdyz baby beda sie chcialy zaszczepic by czuc sie spelnione , niewinne i zwalic odpowiedzialnosc na mezczyzn

ktorzy maja z nimi byc , mieszkac - warunek zaszczepienie dla jej dobra , spoleczenstwa , dzieci i uj wie czego jeszcze

baba zostala przez NWO przyzwyczajana do podrozy , mediow.  sportu , muzy , filmu i mody... Bez tego nie umie zyc...

Wiec nie wyrzeknie sie takiego dobra.. dla jednej wg niej malo waznej w sensie moralnym szczepionki.

 

Portret użytkownika MlotoWiertara

co zmieni , ze dzieci beda

co zmieni , ze dzieci beda zarazac nastepne dzieci a dorosli inne dzieci lub doroslych przez obcowanie ze slina , sperma i innymy wydzielinami plus oddech... to jest ACAB poczatek Armagedonu... jesli ludzkosc oslabnie i bedzie depopulacja , kryzys i inne skutki tego obledu swiatowego to dojdzie do wojny , poniewaz na niej wykaza sie silniejsi bo slabi juz odejda przed wojna..

 

Portret użytkownika Maryjan_66

W laboratoriach ci naukowcy

W laboratoriach ci naukowcy to do niczego nie dojdą, no chyba ze podczas badań właściwie wolną rękę pod biurkiem zagospodarują
Ten 'toksyczny chromosom' to baby - i dzięki nim z jednej strony życie mężczyzn jest krótsze z drugiej - barwniejsze. Bez nich nadal byśmy siedzieli w jaskiniach albo pod drzewammi i wegetowali ileśset lat..
I tak przykład na czasie - duża częśc facetów teraz chcąc nie chcąc, da sobie wcisnąc preparaty zwane szczepionkami, no bo kobita wtedy nie da spokoju - ona chce przecież podrózowac, ona chce chronić rodzinę, ona nie chce być zamknięta w domu, wykluczona ze spłeczeństwa - ona chce żyć..! Więc dla swiętego spokoju facet się podda, bo w kłótni na argumenty nie ma szans ponieważ kobieta ich nie używa - po prostu ją wygrywa bez nich. Część facetów oczywiscie tego eksperymentu medycznego nie przeżyje i w statystykach będzie - faceci żyją krócej. A gdy jeden się wykończy, kobita znajdzie sobie kolejnego, który skłonny bedzie dla niej do drobnych poświęceń. Kobitom to tak nie zaszkodzi bo pierwsze primo - one chcą podrózować, a szczepionka dla nich jest wtedy tylko kolejna pieczatką, więc i spłynie po nich jak pieczątka, drugie sekundo - zło przy idiotkach też traci orientacje, może nimi częściowo zawładnąc, ale już nie kontrolować, a to w konsekwencji wymyka sie wszelakim statystykom.
I 'idiotka' nie jest tu tożsame z 'głupia', bardziej: jej postępowanie jest niezrozumiałe dla postronnych.

Skomentuj