Kropla wody poruszająca się po powierzchni grafenu tworzy energię elektryczną

Kategorie: 

Źródło: wikipedia commons
Chińscy naukowcy w trakcie badań odkryli, że zwyczajne przeciąganie słonej wody po powierzchni grafenu może generować energię elektryczną. Informacja na ten temat pojawiła się w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

 

Zespół uczonych z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics przeprowadził eksperyment, w trakcie którego umieszczono kroplę wody morskiej na powierzchnię jednowarstwowego grafenu a następnie przeciągano ją. W ten sposób odkryto, że im więcej kropel wody się umieści lub im szybciej przeciąga się wodę po powierzchni grafenu, tym powstaje większe napięcie elektryczne.

 

Wyjaśnienie tego zjawiska okazało się dość proste. Gdy kropla słonej wody leży nieruchomo na warstwie grafenu, ładunki są rodzielane symetrycznie po obu stronach kropli, pozostawiając zerowy potencjał między nimi. Jednak gdy kropla przemieszcza się, rozłożone ładunki stają się niesymetryczne. Po jednej stronie kropli elektrony są desorbowane, natomiast po drugiej - absorbowane, tworząc niewielkie ilości napięcia elektrycznego. Uczeni uzyskiwali napięcie równe 30 miliwoltów.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/kropla-wody-poruszajaca-sie-po-powierzchni-grafenu-tworzy-energie-elektryczna

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika koń który mówi

A grafen jeden wie. Na razie

A grafen jeden wie. Na razie są to jakieś śladowe ilości napięcia o nieznanym natężeniu w dodatku. Ale kto wie... jak się Chińczycy ostro wezmą za temat to w ciągu paru lat mogą się pojawić pierwsze elektrownie grafenowe na oceanie.
To jak z nośnikami danych. Kto jeszcze pamięta dyskietki 1.44MB? A przecież to było całkiem niedawno. Dziś trzymam w ręce pendrive 64GB na którym mieści się ponad 45 tys. dyskietek przy masie całkowitej 28g.
Może ktoś chciałby policzyć ile ważyłoby te 45 tys. dyskietek i ile zajmowałoby miejsca? Informacja dodatkowa: transfer z dyskietki to było jakieś 120KB/s.

Portret użytkownika Bob

@up Macie oczywiscie racje

@up
Macie oczywiscie racje ale znajac zycie, pewnie zostanie to uzyte  na niewielka skale, jesli w ogole. A projekt jak wiele pozytecznych trafi do szuflady. Oby jednak nie bo to Polacy wlasnie z tego co ostatnio czytalem opracowali dosc dobry i tani sposob produkcji grafenu.

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Skomentuj