Kriokonserwacja może uratować zagrożone gatunki

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W obliczu poważnego kryzysu różnorodności biologicznej i oszałamiającego spadku światowej populacji zwierząt o 69% od 1970 r. eksperci szukają innowacyjnych rozwiązań, które zapobiegną wymieraniu gatunków. Jednym z takich rozwiązań jest kriozamrażanie – metoda utrwalania próbek genetycznych zwierząt w ultraniskich temperaturach. Podobnie jak zamrażanie jaj u ludzi, zamrażanie kriogeniczne daje nadzieję na powstrzymanie wymierania różnych gatunków zwierząt.


Wobec alarmującego spadku populacji zwierząt naukowcy przyglądają się innowacyjnym metodom ratowania gatunków. Kriozamrażanie, czyli konserwacja próbek genetycznych w ekstremalnie niskich temperaturach, wyłania się jako obiecujące rozwiązanie.

 

Nowe badanie opublikowane w "Zoo Biology" wskazuje na ważną rolę kriobanków w ochronie gatunków. Te specjalistyczne banki przechowują materiał genetyczny, tak jak DNA czy zarodki, służący m.in. do odbudowy populacji zagrożonych gatunków w ich naturalnych środowiskach.

 

Analiza zawartości "Frozen Zoo" w San Diego, jednej z największych kolekcji genetycznych na świecie, dała cenne wnioski:

  • "Frozen Zoo" posiada próbki z 965 gatunków, w tym 5% zagrożonych gatunków z Czerwonej Listy IUCN.
  • Istnieje potencjał, by zwiększyć reprezentację zagrożonych gatunków w "Frozen Zoo" do 16,6%, co stanowi dodatkowe 707 gatunków.
  • Próbki z 50% gatunków uważanych za wymarłe są już przechowywane. Liczba ta może wzrosnąć do 91% dzięki próbkom od społeczności zoologicznej.

 

Dr Andrew Mooney z Trinity College w Dublinie podkreśla znaczenie kriobankowania i globalnej współpracy ogrodów zoologicznych w celu zachowania różnorodności. Profesor Yvonne Buckley wskazuje na kriobankowanie jako narzędzie do reintrodukcji różnorodności genetycznej, zwiększając adaptacyjne zdolności populacji.

 

Johanna Staerk z Species360 Conservation Science Alliance zaznacza, że aby w pełni wykorzystać potencjał kriobanków, potrzebna jest globalna współpraca. Badanie podkreśla znaczenie kriokonserwacji w walce z kryzysem różnorodności biologicznej. Współpraca naukowców i ochroniarzy w kierunku zastosowania kriozamrażania może być kluczem do ocalenia wielu gatunków na krawędzi wymarcia.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Nie ma to żadnego znaczenia

Nie ma to żadnego znaczenia bo dla wymierających gatunków nie ma i nie będzie już miejsca/przestrzeni. Poza tym wymieranie jest naturalnym procesem, nie powstrzymamy tego i nie powinniśmy nawet próbować. Zdarzało się już w dziejach ziemi że znikało z jej powierzchni 96% gatunków i co .. ? nic.. powstawały nowe. Nas też by nie było gdyby "poprzednicy" nie ustąpili nam miejsca. My też na tej planecie jesteśmy tylko tymczasowo i kiedyś wymrzemy - to nieuniknione. A obecnie trwa szóste już wielkie wymieranie - nie powstrzymamy go, baczmy lepiej by nas też nie objęło !

Kosmos rządzi się swoimi prawami i nie mrugnie nawet "okiem" gdy znikniemy z tej małej planety.. na której istniejemy zaledwie "mgnienie oka" w porównaniu do wieku ziemi. Dinozaury panowaly tu przez ponad 200 mln. lat i już ich dawno nie ma. Ludzkość istnieje zaledwie od kilku mln. a już sobie tak nagrabiła, że szkoda gadać.

Skomentuj